Stwardnienie Zanikowe Boczne (SLA) – przyczyny, objawy i leczenie

SLA, inaczej mówiąc stwardnienie rozsiane zanikowe stanowi chorobę, która jest dobrze znana, głównie ze względu na fakt, iż wiele znanych i wybitnych osób cierpiała na nią. Wśród najbardziej znanych osób wymienić można Stephena Hawkinga czy Lou Gheriga. Jest to schorzenie, którego podłożem jest uszkodzenie obwodowego a także ośrodkowego neuronu ruchowego. Jest to choroba typowo neurologiczna, która wraz z rozwojem niszczy włókna nerwowe, w które wyposażone są mięśnie człowieka. Z każdym rokiem postępowania choroby zmniejsza się motoryka ciała, co nieuchronnie prowadzi do utraty mobilności, a także funkcjonalności ciała w obrębie zarówno kończyn, jak i innych narządów jak przełyk czy żołądek. Warto pamiętać, że SLA, samo w sobie nie prowadzi do żadnych śladów upośledzenia umysłowego. Pacjent ze schorzeniem stwardnienia rozsianego zanikowego jest w pełni świadomy swojego stanu oraz powinien w optymalnym stopniu angażować się w proces rehabilitacji. 

Co leży u podstaw SLA? 

Choć SLA jest dobrze znane w szerszym społeczeństwie, eksperci z dziedziny medycyny nie są jednoznaczni w obszarze identyfikacji przyczyny rozwoju choroby. Wśród teorii najczęściej przewija się kwestia mutacji genetycznych. Inne, równie prawdopodobne tezy dotyczą wirusowych infekcji, które wpływają na rozwój zaburzeń autoimmunologicznych.Wciąż jednak prowadzone są bardzo wnikliwe badania na podstawie danych historycznych osób, które cierpią na SLA. Na obecny moment śmiało można stwierdzić, że choroba dotyka w głównej mierze osoby starsze, które ukończyły 50 rok życia. Na samym początku rozwoju schorzenia u pacjenta widoczne są delikatne uszkodzenia neuronu ruchowego, co może powodować osłabienie mięśniowe, a także drżenie. Wraz z postępem choroby drżenie wzmaga się i w finalnym etapie powoduje niedowład kończyn rzucający się na całe ciało. 

W jaki sposób wygląda leczenie stwardnienia rozsianego zanikowego 

Ze względu na brak pewnej wiedzy na temat genezy powstawania schorzenia, leczenie jej stanowi ogromne wyzwanie. Dodatkową trudnością jest dynamiczna zmiana planu leczenia wraz z ciągłym postępowaniem choroby. Na etapie leczenia niejednokrotnie motywacja pacjenta spada ze względu na brak jakichkolwiek efektów, a nawet więcej, coraz gorszego stanu. Bardzo ważne jest jednak, by pacjent był świadomy przebiegu choroby oraz by z pełną świadomością przystępował do leczenia, ale też rehabilitacji. Dużą zaletą poddawania się leczeniu jest znaczne polepszenie komfortu życia oraz maksymalizacja jego długości. Im szybciej choroba zostanie przewidziana, tym szybciej niezbędne zabiegi leczenia zostaną przedsięwzięte i tym bardziej komfortowo i świadomie choroba będzie przebiegać. W całym procesie leczenia nie należy również doceniać sztuki rehabilitacji. Ćwiczenia z fizjoterapeutą wzmacniają stopniowo osłabione mięśnie i znacznie opóźniają proces ich zanikania. Dzięki takim zabiegom pacjent może przez dłuższy czas żyć niezależnie od innych osób. Oprócz fizjoterapii, na pewnym etapie zaleca się również wizyty z logopedą, który wspomoże nas w prawidłowym podtrzymywaniu funkcji mówienia i opóźni zanik mięśni przełyku. 

Więcej na stronie https://www.forumneurologiczne.pl/artykul/stwardnienie-zanikowe-boczne-definicja-przyczyny-i-objawy-cz-i/14826

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria