Jak przyspieszyć stronę internetową? 5 skutecznych sposobów

Szata graficzna oraz przejrzysty i intuicyjny interfejs witryny internetowej to niezwykle istotne kwestie, które wpływają na przyciągnięcie odbiorcy i sprawienie, że pozostanie on na stronie. Jednak nie tylko te kwestie wpływają na atrakcyjność witryny. Równie ważna jest jej funkcjonalność i sprawność techniczna. Większość internautów szybko opuszcza stronę, kiedy ma ona problem z płynnością i ładowaniem się. Jak przyspieszyć stronę internetową? Prezentujemy pięć skutecznych sposobów.

1. Przesyt szkodzi

Atrakcyjna szata graficzna przyciąga internautę, sprawia, że z chęcią pozostanie on na stronie. Nie oznacza to jednak, że musi być ona przepełniona wręcz obrazkami i innymi elementami graficznymi. Po pierwsze, przesyt i nagromadzenie elementów wcale nie służą atrakcyjnemu wyglądowi. Przeciwnie, bardzo często wręcz odstrasza, budząc kojarzenie z jarmarcznym chaosem. Po drugie, im więcej elementów graficznych znajduje się na stronie, tym większe jej obciążenie i opóźnienie płynności ładowania. Pierwszym zatem krokiem ku przyspieszeniu strony internetowej powinno być usunięcie niektórych zbędnych elementów np. animacji we flashu. Czasami warto kierować się zasadą, że "mniej, może oznaczać lepiej". 

2. Kompresja zdjęć

Zdecydowanie, czynnikiem, który działa w sposób najbardziej obciążający płynność i ładowność strony, jest zamieszczanie niezoptymalizowanych zdjęć. Duży rozmiar pliku może spowodować opóźnienie w ładowaniu strony nawet o kilkanaście sekund, a czasami uniemożliwić jej wczytanie. Jeżeli na stronie umieszczamy wiele fotografii, konieczne będzie przeprowadzenie tzw. procesu kompresji zdjęć. Czym jest to zjawisko?
Najprościej mówiąc, kompresja zdjęć to proces zmniejszenia ich rozmiaru i wagi, tak, by jakość fotografii nie została utracona w widocznym stopniu, a parametry pliku nie wpływały na obciążenie witryny. Na rynku istnieje wiele programów, które pozwalają na zmniejszenie i zoptymalizowanie zdjęć np. darmowy Tiny PNG. Nawet proste i niezbyt rozbudowane aplikacje potrafią zmniejszyć wagę pliku o 40% nie powodując utraty ich jakości w żadnym stopniu. Jeszcze lepsze wyniki można osiągnąć posługując się profesjonalnymi narzędziami. Warto korzystać właśnie z nich, gdyż im większy poziom kompresji zamieszczanych zdjęć, tym mniejsze obciążenie witryny i większa jej płynność. 

3. Minifikacja Html&CSS&JS

Jeżeli głowimy się nad tym, jak przyspieszyć stronę internetową, powinniśmy także rozważyć konieczność przeprowadzenia procesu, który określa się jako minifikacja. Jest to bardzo ważne zjawisko w optymalizowaniu wyświetlania witryny internetowej, choć nie wszyscy je znają, a sama nazwa brzmi dość enigmatycznie. Minifikacjia to proces, który polega na zmniejszeniu kodu źródłowego. Dokonuje się tego przez usunięcie z zapisu kodu wszystkich zbędnych elementów. Wśród nich należy wymienić takie aspekty jak białe znaki, znaki nowej linii czy rozmaite komentarze. Posunięcie takie powoduje, że kod staje się mniejszy, a tym samym szybciej się wczytuje, nie powodując opóźnienia w ładowaniu strony. Minifikacji można dokonać przy pomocy specjalnego programu, jak np. Gulp. Istnieje także możliwość zainstalowania specjalnych wtyczek, które samodzielnie, w sposób automatyczny będą dokonywały tego procesu. Minifikacji można dokonać zarówno w przypadku Html, CSS, jak i JS. Dobrze przeprowadzony proces potrafi zmniejszyć rozmiar skryptów nawet o 90%. Taki wynik w dużym stopniu przyspieszy stronę internetową. 

4. Zadbaj o dobry serwer

Przyspieszanie ładowania strony to nie tylko czynności, które związane są z optymalizacją techniczną własnej witryny. Równie ważne jest, by serwer, na którym się ona znajduje odpowiadał sprawnie i szybko. Serwer dostaje polecenie od przeglądarki wysłania zasobów, które budują daną witrynę. To, w jakim czasie odpowiedź zostanie wysłana ma ogromny wpływa na funkcjonowanie i szybkość strony internetowej. Jeżeli czas odpowiedzi jest zbyt długi, witryna na pewno nie będzie płynna. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na szybki i sprawdzony hosting. Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale zapewnia wysoką jakość funkcjonowania witryny. Wykupienie szybkiego hostingu jest wręcz niemal konieczne, kiedy strona korzysta z wielu zasobów obciążających, jak np. filmy, zdjęcia i muzyka. 

5. Caching przeglądarki

Skuteczne w przyspieszaniu strony internetowej jest również zjawisko cachingu przeglądarki. Polega ono na ustawianiu pewnych zasobów witryny, które przeglądarka musi zapamiętać. Dotyczy to plików, które już zostały pobrane przez przeglądarkę. Jeżeli zostaną one zapisane w jej pamięci, ich ponowne ładowanie będzie znacznie szybsze. Zasoby, które mają być zapamiętywane można ustalać samodzielnie i dowolnie je modyfikować. 

Podsumowanie

Sprawne i szybkie funkcjonowanie strony internetowej pomoże zatrzymać na niej odwiedzającego internautę. Żeby przyspieszyć ładowanie witryny, można wykonać kilka procesów, które zoptymalizują błędy wpływające na długi czas wgrywani zasobów strony. Wśród nich można wymienić: 
- kompresja obrazów,
- optymalizacja kodów źródłowych,
- optymalizacja ładowania skryptów,
- caching przeglądarki,
- wykupienie sprawnego hostingu.

Partnerem artykułu jest Agencja SEO Empressia, oferująca skuteczne pozycjonowanie stron internetowych w Poznaniu.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria