Infekcje pochwy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ciąża jest szczególnym stanem. Przyszła mama musi liczyć się więc z tym, że nawet dbając o siebie nie jest w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka spadków odporności. Te mogą skutkować nie tylko częstszymi przeziębieniami, ale również infekcjami intymnymi. Niestety, ignorowanie tych ostatnich może być wyjątkowo niebezpieczne.

Infekcje pochwy w ciąży i ich przyczyny

Infekcje, do których dochodzi w pochwie nie mają jednego źródła, choć przeważnie są wywoływane przez bakterie oraz grzyby. To właśnie waginoza bakteryjna jest tą, która najczęściej pojawia się u ciężarnych, bo ściśle wiąże się ją również z typowym dla ciąży zachwianiem równowagi hormonalnej. Również kandydoza może dawać się we znaki w tym szczególnym czasie. Jest wywoływana przez drożdżaki, a osłabienie, z którym zmaga się wiele przyszłych mam, jest czynnikiem w szczególny sposób sprzyjającym jej. 

Jak rozpoznać infekcje pochwy w ciąży?

W początkowym stadium rozwoju infekcje pochwy zwykle nie dają zbyt czytelnych objawów. Warto więc uważnie przyglądać się wydzielinie z pochwy. To właśnie białawe lub szarawe upławy są pierwszym znakiem alarmowym, zwłaszcza jeśli jednym z ich znaków rozpoznawczych jest dość nieprzyjemny zapach. Z czasem może pojawić się także świąd i pieczenie. Gdy problemem jest kandydoza, w pewnym momencie można zaobserwować także rumień oraz obrzęk pojawiający się w okolicach sromu. Te schorzenie przyczynia się też niejednokrotnie do dolegliwości bólowych odczuwanych podczas oddawania moczu.

Jak walczyć z infekcjami pochwy w ciąży?

Odpowiedni dobór środków przeciwdziałających infekcjom intymnym może przyczynić się do ich błyskawicznego wyeliminowania. Należy jednak pamiętać, że ciąża jest szczególnym okresem. Nie wszystkie tabletki na infekcje pochwy są tak samo bezpieczne dla przyszłej mamy i płodu, każdy niepokojący objaw powinien więc skłaniać do złożenia wizyty w gabinecie ginekologa. Samodzielne leczenie się nie jest wskazane również dlatego, że infekcje bakteryjne i grzybicze zwykle mają bardzo podobne objawy. Stawiając samej sobie diagnozę ciężarna jest narażona na błędy.

Lekarz zwykle zapisuje ciężarnej te leki, które są stosowane miejscowo, bywa jednak i tak, że pojawia się konieczność zapisania antybiotyku podawanego doustnie. Cennym wsparciem leczenia są także probiotyki, które pozwalają na szybką regenerację korzystnej dla organizmu ciężarnej mikroflory bakteryjnej. Lekarz może tez zalecić przyjmowanie preparatów z witaminą C oraz kwasem mlekowym. Te są znane z tego, że sprzyjają zakwaszaniu pochwy. Terapia powinna odbywać się pod opieką lekarza, należy też zgłaszać mu wszystkie nieprawidłowości, jakie zaobserwuje się w trakcie jej trwania. Nie można też zapominać o tym, że nie jest ona skierowana jedynie do ciężarnej, ale również do jej partnera. Warto mieć to na uwadze, bo partner powinien poddać się leczeniu nawet wtedy, gdy jego organizm nie wysyła niepokojących sygnałów.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria