Występowanie zaburzeń widzenia spowodowanych nieprawidłowym działaniem mechanizmu refrakcji oka jest powszechne we współczesnym społeczeństwie. Najczęstszą przyczyną niewyraźnego widzenia jest krótkowzroczność (miopia), nadwzroczność (hyperopia) oraz astygmatyzm (niezborność). Często spotykaną wadą wzroku jest również prezbiopia (starczowzroczność). Współczesna medycyna skutecznie wychodzi naprzeciw tym problemom i podsuwa wiele możliwości korekcji refrakcyjnych wad narządu wzroku. Najpopularniejszą metodą jest noszenie okularów albo dopasowanych do oka soczewek kontaktowych.
Okulary korekcyjne – jakie mają zalety, a jakie wady?
Noszenie okularów jest znaną i powszechnie stosowaną metodą poprawy jakości widzenia oraz ostrości obrazu. Odpowiednio dobrane oprawki korekcyjne pomagają niwelować niedoskonałości wzroku, z jakimi spotykamy się w przypadku miopii, hyperopii i niezborności, a także trudności z ostrym widzeniem pojawiające się u osób powyżej 40. roku życia. W celu dokładnego dopasowania okularów należy umówić się na wizytę u specjalisty – optometrysty lub okulisty. Dokona on niezbędnych pomiarów układu wzrokowego i dobierze najlepszą jego zdaniem korekcję optyczną. Oprawki korekcyjne można traktować nie tylko jako narzędzie służące do poprawy wzroku, lecz także jako sposób kreowanie własnego image’u. Umiejętnie dopasowane okulary podkreślają styl i osobowość, dodają uroku i stanowią doskonałe dopełnienie stylizacji – zarówno sportowych, jak i eleganckich. Oprawki korekcyjne bardzo chętnie są wybierane przez osoby lubiące eksperymentować ze swoim stylem. Jeśli lubisz być na topie i interesują Cię najnowsze trendy, sprawdź, co występuje w ofercie wiodących producentów. Jedną z najbardziej znanych marek okularowych na świecie jest Ray-Ban. Kultowe okulary Ray-Ban cieszą się ogromnym powodzeniem wśród odbiorców. Uwielbiają je gwiazdy, celebryci i miłośnicy dobrego stylu na całym świecie. O tym, jak rozpoznać oryginalne Ray-Bany, możesz przeczytać w artykule zamieszczonym na stronie http://ioptyk.pl/po-czym-poznac-oryginalne-ray-bany/. Choć oprawki korekcyjne same w sobie są modnym i atrakcyjnym dodatkiem do ubioru, ich noszenie dla niektórych osób może być problematyczne. Typowe okulary „na co dzień” nie sprawdzą się przede wszystkim przy aktywności fizycznej i podczas uprawiania sportu. Dobrym rozwiązaniem mogą być wówczas nakładane bezpośrednio na powierzchnię oka szkła kontaktowe.
Soczewki kontaktowe – za i przeciw
Oprawki korekcyjne to nie jedyny skuteczny sposób na komfortowe i wyraźne widzenie. Osoby, u których wykryto wady refrakcji, mogą skorzystać z alternatywnej metody, jaką jest stosowanie szkieł kontaktowych. Jeśli potrzebujesz korekcji optycznej, ale z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz używać okularów, miękkie soczewki umieszczane na oku będą idealnym rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że szkła kontaktowe zapewniają większą wygodę oraz komfort codziennego użytkowania niż tradycyjne okulary. Trudno się z tym nie zgodzić – szerokie pole widzenia, brak zniekształceń czy brak efektu parowania to tylko początek długiej listy ich walorów. Soczewki znakomicie sprawdzą się u osób uprawiających sport i prowadzących aktywny tryb życia. Istnieją różne rodzaje i odmiany szkieł kontaktowych. Jednymi z podstawowych modeli są soczewki sferyczne, które służą do korekcji miopii (ujemne, z minusem) i hyperopii (dodatnie, z plusem). Specjalnym typem szkieł dedykowanym astygmatykom są soczewki toryczne z cylindrami, mające różną moc skupiającą i refrakcyjną w różnych częściach. Od pewnego czasu na rynku dostępne są też soczewki progresywne, nazywane inaczej multifokalnymi. Nowoczesna soczewka progresywna to produkt, dzięki któremu można skutecznie wyeliminować problem starczowzroczności. To łatwe w zastosowaniu, niezawodne szkła gwarantujące płynną regulację mocy widzenia obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Do zalet soczewek kontaktowych należy również to, że pozwalają one nie tylko wyraźnie widzieć, ale też zachować naturalny wygląd. Trzeba jednak pamiętać, że choć ta metoda korekcji optycznej ma wiele zalet, nie jest całkowicie pozbawiona wad. Noszenie szkieł kontaktowych może u niektórych powodować dyskomfort, np. u osób z chronicznym zapaleniem spojówek, alergiami czy różnego rodzaju infekcjami. Aby mieć pewność, że nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody korekcji, przed rozpoczęciem przygody ze szkłami kontaktowymi należy skonsultować się z optometrystą.
Artykuł partnera
Komentarze (0)