Hosting VPS jest popularny wśród małych i średnich firm. Dzięki niemu w kilku prostych krokach możemy zaistnieć w Sieci i postawić swój sklep internetowy. Serwer VPS jest rozwiązaniem znacznie tańszym od serwerów dedykowanych, dlatego jest częstym wyborem na początku internetowej kariery.
Hosting VPS może być przeznaczony jako serwer WWW, backup danych, system do monitoringu czy sklep internetowy. Serwery VPS łączą w sobie niską cenę i wysokie bezpieczeństwo.
Co to jest hosting VPS?
VPS (ang. Virtual Private Server) jest usługą, która polega na zwirtualizowaniu serwera dedykowanego. Fizyczny serwer zostaje podzielony na kilka mniejszych, zupełnie niezależnych od siebie dysków wirtualnych. Decydując się na hosting VPS, idziemy na kompromis, dzięki któremu oszczędność może sięgnąć nawet kilkaset złotych miesięcznie. W przypadku hostingu VPS klient otrzymuje pełną kontrolę nad swoim serwerem, a co za tym idzie wszystkie możliwości jego konfiguracji w postaci wyboru oprogramowania, instalacji własnych aplikacji czy tworzenia kont dla poszczególnych użytkowników z różnym poziomem uprawnień. Z hostingu VPS korzystają duże sklepy internetowe oraz rozbudowane portale, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo przechowywanych na nich plików.
Zalety hostingu VPS
Zalet hostingu VPS jest bardzo wiele. Największą z nich to niższa cena, która wcale nie wpływa na bezpieczeństwo danych. Każdy klient otrzymuje niezależną część serwera, którą może wykorzystywać zgodnie z zaplanowanymi działaniami. Poszczególne wirtualne serwery nie mają ze sobą kontaktu, więc nie istnieje ryzyko zaburzonej współpracy.
Kolejnym atutem przemawiającym za hostingiem VPS jest mnogość zastosowań, m.in. jako hosting WWW, tworzenie serwerów VPN lub backup danych.
Administrator systemu dostaje pełny dostęp do prywatnego serwera wirtualnego i może decydować o zainstalowanych aplikacjach. Podczas konfiguracji ustawień i parametrów serwera administrator może zdecydować o poziomach uprawnień dla danych użytkowników oraz przypisaniu dostępu do konkretnych katalogów czy baz danych, np. księgowości do działu finanse, a obsłudze klienta wyłącznie do miejsc z materiałami promocyjnymi firmy.
Hosting VPS sprawdza się nie tylko w małych firmach, ale także w średnich i dużych przedsiębiorstwach, które chcą wprowadzić zinformatyzowany system zarządzania.
Z konfiguracją hostingu VPS i konkretnych parametrów poradzi sobie większość użytkowników komputera. Wszelkie wątpliwości bądź podpowiedzi chętnie się udzielane przez firmy hostingowe, u których wykupuje się usługę.
Artykuł partnera
Komentarze (0)