Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj 5 najważniejszych porad

Wyobraź sobie, jakby to było, gdybyś nagle znalazł dodatkowe pieniądze w swoim miesięcznym budżecie. Czy będziesz mógł w końcu pozwolić sobie na prawdziwe wakacje albo wreszcie spłacić wszystkie długi? Pomyśl, jak będzie wtedy pięknie. Poniżej kilka porad, które przybliżą Cię do przyjemnego uczucia wolności.

Porada pierwsza: przestań stołować się na mieście lub rób to rzadziej

Oszczędność pieniędzy zaczyna się od zmiany sposobu myślenia oraz od zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Codzienne obiady na mieście potrafią kosztować w skali miesiąca bardzo dużo. Jeśli planujesz zaoszczędzić sensowną kwotę na wakacje lub zakup nowej rzeczy, a Twój budżet jest bardzo napięty, czas pomyśleć o ograniczeniu wypadów na miasto.

Porada druga: zrezygnuj z auta na rzecz komunikacji publicznej i roweru

Eksploatacja samochodu kosztuje kilka tysięcy w skali roku. Jeśli bardzo zależy Ci na oszczędzaniu, możesz zdecydować się na zakup karty miejskiej lub roweru. Inną korzyścią wynikającą z takiego rozwiązania jest dodatkowy ruch i płynące z tego zalety o charakterze zdrowotnym.

Porada trzecia: załóż konto oszczędnościowe i odkładaj tam drobne kwoty

Nawet jeśli Twoja aktualna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na robienie dużych oszczędności, warto, abyś wdrożył w swoje życie zdrowe nawyki. Jednym z nich jest regularne przelewanie środków na konto oszczędnościowe. Jeśli masz ogromną tendencję do wydawania pieniędzy, najlepiej załóż takie konto w banku innym niż Twój bieżący rachunek oszczędnościowy – nie będziesz na co dzień widział pieniędzy i wówczas łatwiej będzie Ci uzbierać założoną kwotę.  

Porada czwarta: anuluj subskrypcje i abonamenty oraz spłać szybciej długi

Często się zdarza, że pod wpływem impulsu zapiszesz się do subskrypcji płatnego kanału telewizyjnego lub prenumeraty czasopisma. Jednak po kilku miesiącach z powodu braku czasu wcale nie korzystasz z tych dóbr, a operator i tak ściąga z Twojego konta opłatę. Przejrzyj dobrze listę tego, co subskrybujesz i zrezygnuj z tego, czego nie używasz. Twój portfel będzie Ci wdzięczny za ten krok. Jeżeli jesteś w stanie, postaraj się też szybciej spłacić pożyczki przez internet bez zaświadczeń. Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić w regulaminie, czy z tytułu szybszej spłaty nie zostaną naliczone Ci dodatkowe opłaty. Pożyczka pozabankowa bez zaświadczeń, na przykład ta https://www.pozyczki-24.pl/, jest bardzo wygodną formą finansowego wsparcia w razie nagłych sytuacji, jednak należy zawsze pamiętać o dokonywaniu terminowych spłat.

Porada piąta: ustal budżet i się go trzymaj

Budżet pozwala Ci wyznaczyć to, dokąd zmierzają Twoje pieniądze. Przeznacz 50% swoich dochodów na zaspokojenie bieżących potrzeb – rachunków, jedzenia i niezbędnych opłat. Z kolejnych 30% pokryj wydatki związane z rozrywką, zakupem odzieży i transportem do pracy. Pozostałe 20% przeznacz na oszczędności. Zobaczysz, jak po kilku miesiącach uzbiera się z nich piękna sumka. Odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym, wybieraj te o możliwie najwyższym oprocentowaniu, aby pracowały dla Ciebie i dawały Tobie jak najwyższe odsetki.

Porada szósta: zmień sposób myślenia

Unikaj myślenia o technikach oszczędzania pieniędzy jako o restrykcyjnych i ograniczających – choć często mogą takie Ci się wydawać. Myśl o budżecie jako o planie Twoich przyszłych wydatków – oszczędność pieniędzy nie oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z wydatków. Możesz po prostu zacząć nimi mądrzej gospodarować i odroczyć dziś przyjemności po to, aby zyskać więcej za jakiś czas. Nauka oszczędzania może nie jest i łatwa, za to niesie ze sobą dużo korzyści. Oznacza tylko, że musisz nadać priorytet niektórym celom finansowym nad innymi. Gotowy, żeby zacząć?
 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria