Program PIT bez KRS daje możliwość wyboru odpowiadającej nam organizacji pożytku publicznego

Co roku rośnie liczba osób, które podczas rocznego rozliczenia PIT decydują się na przekazanie 1% podatku na cele wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Jednak w dalszym ciągu prawie połowa podatników nie zdecydowała się na wpisanie KRS fundacji do swojego PITu. Uważamy, że pieniądze z naszych podatków są źle wydawane przez państwo ale nie robimy nic, nawet najprostszego ruchu,żeby to zmienić.

Pieniądze na 1 procent  podatku nie są naszym dodatkowym kosztem, nie musimy ich wpłacać na konto organizacji. Ba nawet nie musimy znać numeru konta tej organizacji, wystarczy, że wpiszemy w odpowiednie pole PITu numer KRS.  Teraz my sami możemy zdecydować, komu pomożemy za pośrednictwem wybranej  z ponad  8 tys. organizacji pożytku publicznego. Jeśli pozostawimy puste pole w PIT - nasze pieniądze wyda rząd i niekoniecznie będzie to według nas właściwy cel. Coraz więcej osób to rozumie. Żeby sprawa była łatwa zachęcamy do skorzystania z programu do rozliczenia PIT. Wiele firm zajmujących się doradztwem podatkowym udostępnia na swoich serwisach internetowych darmowy program PIT bez KRS, który nie narzuca podatnikowi fundacji lub innej organizacji na której cele powinien przekazać 1% podatku.  Programy są niezwykle łatwe w obsłudze i szybkie. Cały proces wypełnienia PIT zajmie kilka minut. Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonej od 15 marca, z przywileju przekazanie 1% mogą skorzystać osoby pobierające świadczenie emerytalne  i rentowe.  Wprowadzona zmiana i nowy formularz PIT OP daje emerytom i rencistom możliwość wskazania wybranej OPP bez konieczności składania zeznania podatkowego.

Gdzie znajdę listę Organizacji Pożytku Publicznego?

Jeśli zdecydujemy się na program PIT bez KRS dzięki któremu szybko i łatwo rozliczymy się z fiskusem, pamiętajmy, żeby wpisać w odpowiednie pole deklaracji online KRS wybranej przez nas Organizacji Pożytku Publicznego. W sytuacji, gdy nie wiemy komu przekazać 1% zajrzyjmy do wykazu organizacji mających uprawnienia do pozyskiwania środków z 1% podatku. Co roku aktualizowana lista ponad ośmiu tysięcy organizacji zajmujących się różnymi formami wsparcia, znajduje się na stronie internetowej  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wypełniając PIT online bez KRS możemy wesprzeć nie tylko jedną z nich. Jeśli składamy kilka PITów - mamy prawo do wpisania w każdy z nich KRS innej organizacji lub do każdej deklaracji wpisać KRS tej samej fundacji. Taka sytuacja ma miejsce na przykład, gdy składamy prócz PIT 37, PIT 28 lub PIt 39.

Kto może przekazać 1% podatku?

Z  niewątpliwego przywileju, jakim jest możliwość przekazania 1% podatku  mogą skorzystać między innymi :

- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą  rozliczaną 19% podatkiem liniowym,

- ryczałtowcy,

- osoby rozliczające podatek w oparciu o  się w oparciu o skalę podatkową,

- emeryci i  renciści którzy sami składają PIT, bez pośrednictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS.

Przekazaniem pieniędzy na konto wskazanej w deklaracji PIT organizacji pożytku publicznego zajmie się pracownik urzędu skarbowego, bowiem na liście Ministerstwa znajdują się tylko numery KRS bez numerów kont poszczególnych fundacji.

Artykuł powstał we współpracy z portalem PITax.pl Łatwe podatki, oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenie pity 2016 przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania pitów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria