Czy da się żyć bez smartfona?

Trudno wyobrazić sobie, że ktoś nagle odbiera nam nowoczesne technologie i dotykowe telefony komórkowe po prostu znikają. Brak szybkiego i łatwego dostępu do Internetu byłby ogromnym szokiem. Smartfony służą nam w wielu zadaniach i działaniach. Szybki przelew podczas stania w kolejce przed kasą w supermarkecie? Żaden problem. Kupno biletu na autobus w aplikacji jest równie proste. Nie potrzebujemy już osobnych urządzeń, by wspomóc się nawigacją GPS - wystarczy telefon z mapami oraz uchwyt, dzięki któremu ekran będzie dobrze widoczny. Wyobrażasz sobie życie bez Facebooka, Twittera i Instagrama? Pamiętasz czasy aparatów fotograficznych z filmem i wywoływanie zdjęć? Teraz wystarczy smartfon i pojemna karta pamięci. Współczesne urządzenia mieszczą się w kieszeni, ale w dużej mierze są w stanie zastąpić nawet komputery i laptopy. I to bez względu na to, czy korzystamy ze słynnego iOS, czy czystego Androida.

Telefon dotykowy – standard, który niegdyś urzekał

Coraz rzadziej spotyka się osoby korzystające z tradycyjnych telefonów komórkowych. Nawet ludzie starsi są w stanie nauczyć się obsługi smartfona i przekonują się, że to wcale nie jest takie trudne. Zresztą dawno nie jest on już towarem ekskluzywnym. Nawet jeśli nie chcesz wiązać się umową z operatorem i przez dłuższy czas płacić abonamentu, ale też spłacać urządzenie, możesz wybrać tańsze modele, mniej popularnych producentów. Nie należy wtedy oczekiwać wysokiej jakości, ale biorąc pod uwagę pewne ograniczenia (na przykład niskiej klasy aparat fotograficzny czy pojemność pamięci telefonu), tani smartfon też może przynieść sporo zadowolenia z jego użytkowania.

Jest z czego wybierać

Można dostać istnego zawrotu głowy, jeśli zacznie się analizować rynek. Właściwie każdy znajdzie coś dla siebie, w różnych przedziałach cenowych. Najbardziej popularne marki to wciąż Huawei, Samsung i Apple, ale coraz więcej klientów zdobywa Xiaomi. Smartfony kosztują nawet kilka tysięcy złotych, ale znajdziecie także takie za około 200 złotych. Trzeba sobie zdawać jednak sprawę, że od tych zdecydowanie droższych modeli dzieli je przepaść.

Zwróć uwagę na detale

Jaki system operacyjny wybrać? Wiadomo, że iPhone ma swój własny, ale bardzo powszechny jest Android. Różne odmiany tego systemu znajdziecie w smartfonach wielu firm – między innymi Samsunga i Huawei. Android różni się w zależności od marki i klasy urządzenia. Producenci stosują swoje nakładki, starają się urozmaicić system i wyróżnić go na tle innych wersji. Nie wszyscy zachwycają się zaawansowanymi funkcjami, które nierzadko powodują spowolnione działanie telefonu komórkowego i szukają smartfonów z tzw. czystym Androidem.

Czym jest czysty Android?

Mówiąc w największym uproszczeniu, jest to system najbliższy jego pierwotnej wersji - Android Open Source Project. Czysty Android nie ma dodatkowej nakładki i jedynie podstawowe aplikacje. Tutaj zdania są podzielone, ale dominuje teoria, że taki system jest bardziej stabilny i powinien przez dłuższy czas służyć użytkownikowi i działać płynnie. Taka wersja szczególnie przyda się w tanich telefonach o słabszych parametrach, ale może znaleźć uznanie użytkowników lepszych modeli, którzy cenią sobie prostotę i praktyczność.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria