Czy warszawiakowi może spodobać się Kraków? Oczywiście, że tak! Wiele osób mieszkających w stolicy często wybiera się do największego miasta Małopolski, aby dobrze je zwiedzić. W końcu odległość między nimi nie jest aż tak olbrzymia i do Krakowa można przyjechać np. na weekend.
Rynek Główny
Każdy kto przyjeżdża do Krakowa, może być wręcz oszołomiony ilością zabytków, które można odwiedzić w tym mieście. Naturalnie pierwszym miejscem, gdzie udaje się większość turystów przybywających do stolicy Małopolski jest Rynek Główny. Ogromny plac o wymiarach 198 na 202 metry jest sercem Krakowa. Znajdują się tutaj m.in. Sukiennice – ogromny gmach, sięgający swoją historią czasów średniowiecza. Swój obecny wygląd zawdzięczają one przebudowie, która miała miejsce w latach 1875-1879. We wnętrzu gmachu znajduje się mnóstwo stoisk, gdzie można kupić różne pamiątki z Krakowa i wyroby regionalne, zaś na piętrze usytuowany jest oddział Muzeum Narodowego.
Drugim obiektem, który zasługuje na szczególną uwagę jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany często kościołem Mariackim. Historia obiektu sięga XIII wieku. Fasada świątyni ujęta jest w dwie wieże, które jednak różnią się od siebie wyglądem. Pierwsza z nich – wyższa – jest zwana „Hejnalicą”. Stąd też odgrywany jest co godzinę słynny Hejnał Mariacki. Druga – niższa wieża – jest dzwonnicą kościelną. W kościele Mariackim znajduje się słynny Ołtarz Wita Stwosza. Przedstawia on dwie sceny – zaśnięcia i wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Polecamy: onedayinpoland.pl >>
Na Rynku Głównym znajduje się także wieża ratuszowa, pozostałość po wyburzonym w 1820 roku ratuszu miejskim. Została ona zbudowana w XIV wieku i ma 54 metry wysokości. Jest ona udostępniona zwiedzającym, gdyż znajduje się w niej filia Muzeum Historycznego miasta Krakowa.
Zamek na Wawelu
Kolejnym miejscem, gdzie koniecznie trzeba się udać odwiedzając Kraków, jest Zamek Królewski na Wawelu. Jego początki sięgają XI wieku. W swojej historii był on wielokrotnie przebudowywany. Dwupiętrowa budowla, którą możemy dziś podziwiać, ma charakter renesansowo-barokowy. Posiada dziedziniec arkadowy, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych. Na Zamku Wawelskim można zwiedzać komnaty królewskie, a także prywatne apartamenty. Warto także zobaczyć skarbiec koronny, zbrojownię oraz ekspozycję poświęconą sztuce wschodu.
Obowiązkowym punktem zwiedzania Wawelu jest kościół archikatedralny. Jest to miejsce szczególne, bowiem to właśnie tu odbywały się koronacje królów i książąt Polski. W katedrze znajduje się szereg kaplic, które stały się miejscem spoczynku wielu słynnych osobistości. Wśród najsłynniejszych obiektów można wymienić Kaplicę Zygmuntowską, Kaplicę Wazów, Kaplicę bpa Piotra Tomickiego itp. W katedrze znajdują się grobowce władców, duchownych, a także znanych Polaków.
Inną atrakcją Zamku na Wawelu jest Wieża Zygmuntowska. To właśnie tutaj znajduje się 5 znanych dzwonów, wśród których jest największy i najsłynniejszy, ważący ponad 11 ton – Zygmunt. Mówi się, że dotknięcie jego serca, przynosi szczęście. Na szczyt wieży (skąd rozpościera się przepiękny widok na całe miasto) można dostać się prosto z katedry.
Pozostałe atrakcje Krakowa
Rynek Główny i Zamek na Wawelu to zdecydowanie dwa najważniejsze miejsca w Krakowie. Jednak w stolicy Małopolski znajduje się mnóstwo innych cennych zabytków, które należy koniecznie odwiedzić. Wspaniałością Krakowa są kościoły. Dlatego też to miasto często nazywane jest Rzymem Północy. Kolegiata św. Anny, kościoły Franciszkanów i Dominikanów, św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja, św. Wojciecha, to tylko nieliczne, które po prostu trzeba zobaczyć. W rejonie Starego Miasta znajduje się też przepiękny XIX wieczny Teatr im. Juliusza Słowackiego, a także pozostałości dawnych murów miejskich, na czele z Barbakanem.
Jeśli zaś ktoś ma ochotę nieco oddalić się od ścisłego centrum, również nie będzie żałował swojej decyzji. Obowiązkowym punktem wycieczek po Krakowie są słynne kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Krakusa i Wandy. Warto także zobaczyć Kazimierz i przyjrzeć się z bliska kulturze żydowskiej, która w Krakowie ma bardzo bogatą historię. Jeśli zaś chcemy poznać perełki architektury sakralnej to koniecznie należy wybrać się do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Niezwykłe miejsce, położone na wielkiej skale, tuż nad brzegiem Wisły czaruje swoim urokiem i niepowtarzalnością.
Zobacz również: Warszawską taksówką z lotniska >>
Naturalnie nie można również zapomnieć o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które od kilkunastu lat stało się obowiązkowym punktem pielgrzymek turystów z całego świata. To właśnie tutaj służyła Bogu święta siostra Faustyna Kowalska i jeszcze jako młody chłopak pielgrzymował do niego Karol Wojtyła. W czasie ostatniej wizyty do Polski w 2002 roku, jako papież Jan Paweł II, konsekrował on tę świątynię. W niedalekim sąsiedztwie, znajduje się Centrum Jana Pawła II. Miejsce w całości poświęcone najsłynniejszemu Polakowi.
Sposób na podróż
Na dotarcie z Warszawy do Krakowa mamy mnóstwo sposobów. Pierwszym z nich jest samochód. Opcja bardzo wygodna, bowiem dzięki niemu podjeżdżamy z miejsca na miejsce i nie musimy korzystać z innych środków transportu. Jednak należy pamiętać, że przejechanie odległości blisko 600 kilometrów będzie nieco kosztowne. Podobnie jest w przypadku samolotu. To zdecydowanie najdroższa ze wszystkich możliwości, ale też najszybsza. Lot trwa bowiem niecałą godzinę. Osoby, które podróżują z Warszawy do Krakowa najczęściej wybierają jednak pociąg lub autokar. W pierwszym przypadku cena biletu jest na każdą kieszeń, a pociąg jedzie stosunkowo krótko. Zaś podróż autokarem jest co prawda długa, ale kosztuje grosze. Widać zatem, że podróż między tymi dwoma słynnymi miastami nie powinna być problemem i każdy znajdzie interesującą opcję dla siebie. Ciekawym rozwiązaniem są również zorganizowane wycieczki w grupach - nie musimy się zajmować żadnymi formalnościami i kosztami.
Gdzie się zatrzymać?
Kraków ma doskonałą bazę noclegową. Znajduje się tutaj wiele hoteli, hosteli, czy też kwater prywatnych. Można znaleźć tu obiekty należące do znanych sieci takich jak chociażby Hilton, czy Sheraton. Naturalnie, jeśli będziemy chcieli zamówić nocleg bliżej centrum miasta, wówczas będzie trzeba się liczyć z większymi kosztami. Hotele na obrzeżach są tańsze, jednak trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę, na konieczność dojazdu do centrum.
Komentarze (0)