Bezpieczne budownictwo mieszkalne

Powszechnie dostępną wiedzą, opierającą się także o podstawy logiki jest teza, wedle której nie powinno się budować czegokolwiek na terenach niebezpiecznych. Czy to potencjalnie schodząca lawina w budownictwie górskim czy powódź w okolicach rzek, są to kwestie, z którymi nie sposób polemizować, a uwagę do zagrożenia przykładają w ich wypadku dosłownie wszyscy.

Trudniej jednak bywa z uświadamianiem, że istnieją pewne przypadki, w których niebezpieczny może być niemal każdy teren. Mowa głównie o trzęsieniach ziemi, które w uproszczonym pojmowaniu zdarzyć się mogą wszędzie - oczywiście przy zważeniu na to, że niektóre państwa są nimi zagrożone znacznie częściej przez wysoką częstotliwość występowania. Tego typu katastrofa jednak nawet na mniejszą skalę i występując rzadziej potrafi być wystarczająco niszczycielska, by nie sposób było jej zbagatelizować.

Niezależnie od szerokości geograficznej, współczesne budownictwo stara się więc uniknąć katastrof. Jak jednak osiągnąć ten stan i kto odpowiada za to, by ten proces się powiódł? Odpowiedź jest w tym wypadku prosta, wystarczy podać jedynie nazwę jednej z gałęzi inżynierii lądowej. Geotechnika (http://www.titan.com.pl/geotechnika).

Jakkolwiek "inżynieria lądowa" potrafi brzmieć jak droga do budownictwa poważniejszego niż to mieszkaniowe, tak jednak pierwsze wrażenie bywa tu mylące. Geotechnicy działają oczywiście przede wszystkim na wielką skalę, lecz potrafią zająć się także i tą znacznie mniejszą. Ta gałąź nauki od dłuższego czasu stosowana jest także przy zupełnie konwencjonalnych projektach budowlanych w zabudowie miejskiej, chroniąc nie tylko wielkie inwestycje, lecz i zwykłych ludzi. To spowodowało zarazem powstanie delikatnego rozróżnienia lingwistycznego między geotechniką, utożsamianą z większą konwencjonalnością, a geoinżynierią - stosowaną przy wspomnianych wyżej wielkich, spektakularnych projektach, wymagających znacznie większej opieki i ochrony przed katastrofami.

Usługi geotechniczne świadczą więc również firmy, kierujące swoją ofertę do osób prywatnych, a sam proceder znacznie zyskuje na popularności. To generuje zaś kolejne pytanie na naszym szlaku zgłębienia tajemnic geotechniki. Otóż na czym tak naprawdę polega samo działanie w tej branży jako takie i co konkretnie ma przeciwdziałać w wypadku katastrof naturalnych?

Geotechnika, jak sam początek nazwy zresztą wskazuje, zajmuje się więc właściwościami gruntu, na którym stanąć ma dana budowla bądź inwestycja. Wykonujący ten zawód inżynierowie w pierwszej kolejności przeprowadzają badania wstępne gleby, przyglądając się jej zachowaniu także podczas samej budowy i tuż po postawieniu budowli, zyskując z czasem coraz większy zasób danych odnośnie tego, jak wzmacniać budynek w ochronie przed trzęsieniami ziemi.

Ta interdyscyplinarna nauka zdaje się więc być tak naprawdę nauką przyszłości. Bazując na kilku pomniejszych dziedzinach chroni ludzkie życie w sposób trudny do przecenienia. W czasach, w których co i rusz powstają nowe budynki - zdecydowanie wypada się nią zainteresować. 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria