Od plantacji do ekspresu ciśnieniowego - długa podróż kawy

Dziś mało kto pamięta, że kolebką kawy jest Etiopia, ponieważ niemal w każdym kraju na całym świecie można znaleźć prawdziwych fanatyków esencjonalnego napoju. Początki kultury przyrządzania i picia naparu z czarnych ziaren w Europie nie były łatwe, ponieważ wiele autorytetów, w obawie przed nieznanym, sugerowało, że aromatyczny płyn jest szkodliwy dla zdrowia. Mimo to kawa stała się jednym z ulubionych napojów na świece. Znajduje się również na liście podstawowych artykułów spożywczych i najważniejszych towarów handlowych na świecie.

Kawa – intratny biznes

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja Kawy, aż dwadziescia pięć milionów drobnych producentów zajmuje się wytwarzaniem kawy. Skalę kawowego rynku obrazują statystyki. Okazuje się bowiem, że Brazylia zatrudnia aż pięć milionów osób do uprawy trzech miliardów krzewów kawowca, co sprawia, że hodowla tych ziaren jest bardziej absorbująca niż praca przy uprawie innych roślin hodowanych w Brazylii (m.in. doja, trzcina cukrowa, pszenica). Dzieje się tak dlatego, że kawowiec wymaga stałej uwagi. Mimo zaangażowania dużej liczby ludzi, plantacja kawy jest wyjątkowo intratnym biznesem, ponieważ popyt na ziarna nie zmniejsza się od lat, przez co kawa zajmuje mocną pozycją na rynku.

Największe plantacje kawy na świecie

Kawa jest wytwarzana w prawie siedemdziesięciu krajach na całym świecie. Rocznie zbiera się około dziesięciu milionów ton surowych ziaren kawowca, co pokazuje skalę przedsięwzięcia. Produkcja kawy wymaga jednak odpowiednich warunków klimatycznych, dlatego nie każdy kraj na świecie może sobie pozwolić na jej wytwarzanie. Do kawowych potentatów należą: Brazylia, Wietnam, Kolumbia, Indie oraz Indonezja.

Brazylia

Obecnie największym kawowym potentatem jest Brazylia, w której wytwarza się aż 1/3 ogólnej wartości produkowanej kawy na całym świecie. Największe plantacje są usytuowane na wzgórzach południowo-środkowej części kraju. Uprawia się tam wiele rodzajów kawy, a do najpopularniejszych należą: Bourbon, Catuai, Mundo Novo oraz Typica. Cechą kaw brazylijskich jest oryginalny, łagodny smak niemal zupełnie pozbawiony kwaskowatości, co podoba się wielu konsumentom. Trzeba dodać, że rodzaje kawy uprawiane w Brazylii charakteryzują się również delikatnie wyczuwalnymi nutami czekolady.

Wietnam

Wietnam jest drugim światowym potentatem w dziedzinie wytwarzania kawy. Co roku zbiera się tu bowiem blisko dwa miliony ton ziaren rocznie. Dzięki zróżnicowanej topografii oraz klimatowi kraju możliwa jest uprawa wielu gatunków kawy w Wietnamie. Wytwarza się tu zatem następujące rodzaje kawowca: Arabica, Robusta, Excelsa, Liberica oraz Catimor. Zdecydowanie najważniejszym gatunkiem kawy na wietnamskich plantacjach jest charakterystyczna w smaku robusta.

Ekspres ciśnieniowy – czy nazywasz go poprawnie?

Miłość do kawy sprawiła, że w niejednym domu w ostatnim czasie pojawił się ekspres ciśnieniowy (https://www.dolce-gusto.pl/machines), dzięki któremu przygotowanie pysznego napoju jest banalnie proste. Odwołując się do mody na kawowy sprzęt domowy, warto dodać, że wiele osób błędnie używa określenia expres ciśnieniowy. Pomyłka jest związana ze skojarzeniem z przymiotnikiem ekspresowy, który oznacza szybki. Okazuje się jednak, że nazwa urządzenia wywodzi się od zupełnie innego wyrazu. Jest nim przymiotnik espressivo znaczący tyle co wyrazisty, wyraźny. Warto zapamiętać etymologię słowa i raz na zawsze pozbyć się ze swojego słownika wyrażenia expres ciśnieniowy, zastępując je poprawnym ekspres ciśnieniowy.

Droga kawy od egzotycznej plantacji do domowej filiżanki jest długa i skomplikowana, jednak kawowy biznes wciąż się opłaca, ponieważ zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez aromatycznego napoju. Pijemy go wszędzie: w domu, w pracy, w kawiarni, a ostatnio coraz częściej również na ulicy dzięki modzie na papierowe kubki i kawowe budki. Odkąd ekspresy ciśnieniowe zaczęły pojawiać się powszechnie w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, kawowi potentaci nie muszą się o nic martwić. Ich biznes przetrwa wieki.

 

Materiał partnera zewnętrznego

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria