Problemów ze wzrokiem nie można bagatelizować. Uskarża się na nie około 70% społeczeństwa, a liczba ta rośnie i to zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Jeśli chodzi o korekcję wzroku, to najczęściej wybiera się do niej okulary. Rozwiązanie znane od setek lat, sprawdzone, a dzięki nowoczesnym technologiom optycznym oferujące coś więcej, niż tylko dobre widzenie. Same okulary nabrały też w ostatnich latach nowego charakteru.
Okulary, by dobrze widzieć
Najpowszechniejsze wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. W każdym z tych przypadków najchętniej sięgamy po okulary korekcyjne, dużo rzadziej np. po soczewki kontaktowe, a laserowa korekcja wzroku jest marginalna. Zanim zakupimy okulary musimy udać się z wizytą do optometrysty lub lekarza okulisty. Jako specjaliści od wad wzroku przeprowadzą badanie oraz dobiorą odpowiednie parametry okularów. Mając już receptę, udajemy się do optyka lub dokonujemy zakupu w internetowym salonie optycznym.
Podczas takiej wizyty okaże się, że szkła okularowe mogą być wyposażone w dodatkowe właściwości, które dla wielu z nas okażą się bardzo przydatne. Przekonują się o tym np. osoby, które borykają się ze starczowzrocznością. Kiedyś często nosiły one dwie pary okularów – jedne „do chodzenia” a drugie „do czytania”. Jedna para korygowała bowiem widzenie w dali, a druga w bliży. Obecnie coraz częstszym rozwiązaniem są okulary progresywne. Są one wyposażone w szkła o różnych sferach i korygują jednocześnie widzenie w bliży, dali i odległościach pośrednich.
Popularnością cieszą się także tzw. okulary do komputera. Zalecane są one dla osób, które spędzają ponad 6 godzin dziennie przed monitorami. To cała rzesza ludzi, ponieważ praca w biurach zwykle odbywa się właśnie z wykorzystaniem komputera. Takie okulary wyposażone są w filtry światła niebieskiego, emitowanego zarówno przez ekrany komputerów, jak i telefonów czy telewizorów. Tak naprawdę powinny nosić je również osoby bez wad wzroku, o ile spędzają dużo czasu przed monitorami.
Kolejnym rodzajem są okulary korekcyjne dla kierowców. Te z kolei zaleca się osobom, które spędzają dużo czasu „za kółkiem”, wcale niekoniecznie kierowcom zawodowym. Ich zaletą jest wyposażenie w filtry i powłoki, podnoszące komfort widzenia w niekorzystnych warunkach. Zmniejszają rozbłyski, refleksy świetlne, dają wyraźniejszy obraz. Mogą mieć też dodatkowe opcje jak fotochrom czy barwione soczewki.
Okulary, by dobrze wyglądać
Minęły czasy, gdy okulary były uważane za szpecący gadżet, wywołujący kpiny. Obecnie sytuacja jest wręcz odwrotna, bo okulary korekcyjne nabywają również osoby, które nie mają wad wzroku. Okulary „zerówki” stały się popularne, a i same okulary traktowane są jako dodatek modowy. Stąd też podczas wizyty u optyka sporo czasu poświęcimy doborowi oprawek – na pewno więcej, niż spędziliśmy przy doborze powłok i filtrów do szkieł. W przypadku sklepów internetowych nie stoimy na straconej pozycji. Te największe oferują możliwość wgrania zdjęcia połączenie się za pomocą kamery, a następnie wirtualnego nałożenia na twarz okularów, by móc wybrać te najlepsze.
Co można rozumieć przez pojęcie „najlepsze”? W internecie można znaleźć szereg poradników o doborze oprawek w zależności od typu urody, kształtu twarzy, koloru włosów czy nawet grubości brwi. Najważniejsze jednak, abyśmy po prostu podobali się w nich sami sobie.
Artykuł partnera
Komentarze (0)