Konta oszczędnościowe – jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę?

Konto oszczędnościowe jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych i równocześnie dodatkiem do rachunku osobistego. Konto, którego używa się do wypłacania środków, wykonywania przelewów i płacenia z niego kartą nie nadaje się do przechowywania pieniędzy i zbierania oszczędności. Do odkładania i pomnażania środków służą właśnie rachunki oszczędnościowe. Zdeponowane na nich pieniądze pracują zgodnie z obowiązujących oprocentowaniem, a właściciel ma do nich dostęp w każdej chwili. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rachunek, na którym można odkładać środki?

Najważniejsze parametry

Tym, co najbardziej interesuje klientów banków, którzy chcą zdeponować pieniądze na koncie oszczędnościowym, jest jego oprocentowanie. Zazwyczaj ludzie kierują się zasadą, że im ono wyższe, tym lepiej dla ich środków. Należy jednak dokładnie czytać warunki podczas zwierania mowy, ponieważ bardzo atrakcyjne oprocentowanie może obowiązywać przez krótki – promocyjny okres, a później być dużo niższe. Często zdarza się także, że jednolite oprocentowanie konta wypada korzystniej niż to wyższe, obowiązujące jedynie przez pewien czas. Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym niemal w każdym banku zależy od zdeponowanej kwoty. Im więcej oszczędności zostanie zgromadzanych, tym ono będzie wyższe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Może ona odbywać się w systemie rocznym lub miesięcznym.

Konta oszczędnościowe zazwyczaj otwierane są bezpłatnie, a ich prowadzenie nic nie kosztuje. Warto jednak upewnić się, jak wygląda ta kwestia, jeszcze przed podpisaniem umowy. Bardzo często spotkać się można z dodatkowym wymogiem posiadania konta osobistego w tym samym banku.

Dodatkowe zalety

Niewątpliwą zaletą większości kont oszczędnościowych jest możliwość wypłacania z nich środków w dowolnej chwili. Jeżeli wybrany produkt posiada taką opcję, warto zorientować się, ile takie wypłaty kosztują. Zdarza się, że jedynie pierwsze pobranie pieniędzy jest całkowicie darmowe, a za kolejne właściciel konta jest już obciążany, niejednokrotnie dość wysoko.

Kolejną zaletą jest możliwość wpłacania na konto oszczędnościowe dodatkowych środków. Może to odbywać się jednorazowo lub poprzez systematyczne przelewanie mniejszych sum. Regularne odkładnie, na przykład raz na miesiąc niższych kwot, to doskonała metoda oszczędzania.

Obecnie na rynku dostępne są również konta oszczędnościowe dla dzieci. Tego typu produkty bankowe pozwalają odkładać na przyszłość. Możliwe jest comiesięczne, regularne wpłacanie nawet niewielkich kwot bądź zdeponowanie większej ilości gotówki na koncie oprocentowanym znacznie wyżej niż tradycyjny ROR.

Jeśli nie chcesz trzymać pieniędzy w domu, a jednocześnie boisz się je zamrozić na dłuższy czas na lokacie – konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem. Poszukując dla siebie idealnej oferty, warto zobaczyć pozyczkowy-portal.pl. Znajdziesz tu najlepsze, dostępne na rynku rodzaje kont uszeregowane według obowiązującego na nich oprocentowania. Dodatkowo na stronie dostępnych jest wiele ciekawych informacji z zakresu finansów i pomocnych rad, które z pewnością w niejednej sytuacji podpowiedzą, jakie usługi bankowe wybrać.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria