Teczki męskie - co wybrać?

Okazuje się, że zakup teczki wcale nie jest rzeczą prostą. Dobra teczka powinna być zarówno praktyczna, jak i pasować do stylu noszącej ją osoby. Teczki męskie dostępne są w wielu wzorach i kolorach do wyboru. Wykonywane są też z różnego rodzaju materiałów. Wyróżnia się ich kilkanaście rodzajów: nesesery, aktówki, kopertówki, listonoszki czy torby lekarskie.

Nesesery

Nesesery to swego rodzaju walizki przeznaczone na dokumenty. Wyróżniają się one regularnymi, prostokątnymi kształtami. Niekiedy są dodatkowo wzmacniane ramką z aluminium bądź tworzywa sztucznego. Czasem posiadają również zamki szyfrowe. Po nesesery najczęściej sięgają politycy. Dlatego też określa się je mianem dyplomatek. Neseser nosi się w ręce.

Aktówki, listonoszki i kopertówki

Aktówki to z kolei największy klasyk. Dawniej używali ich przede wszystkim prawnicy i biznesmeni podczas przenoszenia dokumentów. Posiadają one na ogół kilka przegródek. Niektóre modele dodatkowe kieszenie mają też na przedniej klapie. Aktówki nie są zbyt pojemne, mieszczą zwykle niewielki plik dokumentów. Aktówki tak samo jak nesesery nosi się w dłoni, ale niektóre, mniejsze modele można nosić także pod pachą.

Listonoszki to już nieco większe teczki. Klasyczna listonoszka posiada gruby pasek na ramię i jest dość pojemna. Powinna być również bardzo wytrzymała.

Kopertówki to z kolei teczki o niewielkich rozmiarach. W zasadzie przypominają na pierwszy rzut oka listonoszki. Służą do przenoszenie drobnych przedmiotów takich jak klucze, telefon czy portfel.

Torby lekarskie

Torby lekarskie są uznawane zwykle za osobny rodzaj toreb. Rozpina się je na obie strony, są rozszerzające się ku dołowi i bardzo pojemne. Mieszczą się w nim podstawowe akcesoria każdego lekarza. W zasadzie nie zmieniły się wiele od wieku XIX, kiedy weszły do mody. Nie oznacza to jednak, że torby lekarskie przeznaczone są tylko i wyłącznie dla lekarzy.

Teczki robocze

Na uwagę zasługują jeszcze różnego rodzaju teczki robocze przeznaczone dla różnego rodzaju hydraulików, monterów i ekspertów w innych dziedzinach. W takiej teczce musi zmieścić się drugie śniadanie, podstawowe narzędzia np. młotek czy śrubokręt, a także liczne śrubki czy gwoździe. Dlatego też teczki tego typu wyposażone są na ogół w szereg dodatkowych kieszonek i przegród różnej wielkości.

teczka męska

Podstawowe materiały

Do produkcji teczek wykorzystywana jest przede wszystkim skóra. Materiał ten ma wiele zalet. Jest stylowy, elegancki, a przy tym bardzo wytrzymały. Jego największą wadą jest dość wysoka cena. Dobrej jakości skórzana teczka to niejednokrotnie koszt ponad 1000 złotych.

Teczki szyje się z kilku rodzajów skóry:

- licowej - wyprawionej na gładko, niekiedy lakierowanej na połysk,

- zamszu - wyrobionej od drugiej strony, która posiada strukturę mchu i widoczne włoski,

- nubuku - skóry, która wyprawiona jest w taki sposób, że posiada strukturę gładkiego i delikatnego meszku.

Poza tym od jakiegoś czasu coraz popularniejsza staje się skóra syntetyczna. To materiał znacznie tańszy niż skóra naturalna, ale mniej trwały. Skóra naturalna jest miękka i ciepła, a syntetyczna twarda i zimna. Natomiast na ogół jest od niej lżejsza. skóra wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji teczek oficjalnych. Jednak na rynku wybór jest znacznie większy i spotkać można różnego rodzaju teczki, nie tylko te do biura. Dlatego też coraz częściej do szycia teczek wykorzystuje się też inne materiały np. jeans, nylon, płótno czy różnego rodzaju włókna syntetyczne.

Nie bez znaczenia jest także wnętrze teczki i jego wykończenie. Także i w tym przypadku materiał powinien być wysokiej jakości.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria