Czym się kierować przy wyborze magazynu?

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na nowy lub kolejny magazyn. Jakie kryteria brać pod uwagę, aby pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto? Czym różnią się od siebie poszczególne magazyny?

Wpisując w wyszukiwarkę np. „magazyny na sprzedaż mazowieckie” lub „magazyny do wynajęcia pomorskie” nie zawsze wiemy, czym tak naprawdę kierować się przy ich ocenie i wyborze. Jest jednak kilka aspektów, które należy brać pod uwagę. Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie magazyn, w pierwszej kolejności powinieneś zadać sobie pytanie, jaki rodzaj magazynu będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.

Magazyny dzielą się na: otwarte, półotwarte, zamknięte, a także specjalne. Drugim kryterium jest podział tych obiektów na dwie klasy, a dokładnie na A i B. Jeżeli uświadomisz sobie, który typ magazynu będzie najlepszy, wtedy możesz spojrzeć na inne aspekty, a należą tu m.in.: lokalizacja, dostęp do komunikacji miejskiej, powierzchnia.

Magazyny otwarte i półotwarte a składowane materiały

Wybór magazynu otwartego, bądź półotwartego uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki materiał zamierzamy przechowywać. Magazyny otwarte tak naprawdę stanowią place, składowiska, terminale kontenerowe mające twardą lub gruntową nawierzchnię. Składuje się tam materiały, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych (np. wyroby hutnicze).

Tymczasem materiały, które tylko w pewnym stopniu odporne są na warunki atmosferyczne (np. drewno), przechowuje się w magazynach półotwartych, m.in. w wiatach, zasiekach. Dla ich budowy charakterystyczne jest to, że posiadają minimum jeden odsłonięty bok.

Magazyn zamknięty – czyli co?

Oprócz magazynu otwartego i półotwartego wyróżnia się ponadto magazyny zamknięte, a wśród nich budynki parterowe i wielokondygnacyjne oraz niskiego, a także wysokiego składowania. Należą tu ponadto magazyny rampowe i bezrampowe, a także sięgające w głąb ziemi piwnice, kopce, bunkry. Cechą charakterystyczną tych obiektów jest to, że są całkowicie zabudowane.

Magazyny z towarem specjalnym…

Między innymi mrożonki, owoce, warzywa, materiały łatwopalne wymagają specjalnego przechowywania. Ten typ budynków określa się mianem magazynów specjalnych.

Magazyn klasy A, czy klasy B?

Obiekty zaliczające się do klasy A powinny być zlokalizowane blisko autostrad, dróg ekspresowych, a także mieć parking dla samochodów ciężarowych oraz osobowych. Ważne są tu ponadto parametry techniczne, a wśród nich: minimalna nośność posadzki, maksymalna głębokość magazynu oraz jego wysokość, określona siatka słupów, a także bram wjazdowych. Budynki te powinny mieć również m.in. specjalnie dedykowany dla nich system tryskaczy oraz system oświetleniowy. Obiekty, które nie muszą spełniać tych wymagań, zaliczają się do klasy B.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie www.warehouses.pl

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria