Soczewki leczą

Soczewkę kontaktową powszechnie traktuje się jako alternatywę dla zwykłych okularów. Nie mamy jednak pojęcia o tym, jakie są jej lecznicze właściwości. Jak się jednak okazuje noszenie soczewek jest wskazane i korzystne w niektórych wadach wzroku.

Soczewki są szczególnie godne polecania osobom, które mają różnomiarowość oraz astygmatyzm. Łatwiej będzie przy ich pomocy wyrównać różnicę widzenia. Astygmatykom będzie trudniej przyzwyczaić się do tego, że noszą okulary. Miewają różnice wzrokowe, złudzenia np. takie, że schody się załamują, wybrzuszają. Przy torycznej stosowanej w przypadku tej wady soczewce takie wrażenie nie będzie się pojawiało. Oczywiście przy dużej wadzie soczewka możliwe, że nie będzie skuteczna i wtedy konieczny jest zabieg, który będzie korygował ową wadę.

Lekarze polecają również soczewki młodym osobom szczególnie niedowidzącym. Kiedy trudno będzie poprawić wzrok poprzez okulary soczewka może się okazać pomocna. Oko niedowidzące wyposażone w soczewkę będzie zyskiwać komfort patrzenia i brakuje już fuzji, włącza się proces widzenia obuocznego. Istnieją jeszcze inne zastosowania terapeutyczne soczewek, które będą się sprawdzać między innymi przy leczeniu schorzeń rogówki.

soczewki kontaktowe

O wyższości soczewek

Czy taki kamuflaż to jedyny walor soczewek kontaktowych? Pewnie wiele osób się nad tym zastanawia i warto wziąć pod uwagę to, jaką będziemy mieli przewagę nad tradycyjnymi okularami.

Można spokojnie powiedzieć o wyższości soczewek na okularami. Soczewki gwarantują nam lepsze widzenie przede wszystkim dlatego, że są umieszczone bezpośrednio na gałce ocznej i nie ma tam żadnej oprawy. W ten sposób mamy szersze pole widzenia i można lepiej obserwować przedmioty po bokach, gdy porusza się na oczach wraz z ich ruchem. Okulary są oddalone od gałki a dodatkowo patrząc przez soczewkę okularów widzimy tylko przez ich centrum. Spoglądając bokiem, dołem czy górą będziemy mieli zniekształcony obraz. Pojawia się aberracja sferyczna oraz chromatyczna, problem z zaburzeniami widzenia przestrzennego.

W naszym kraju nie raz widać nadal osoby, które decydują się na używanie okularów. Czy tradycyjne okulary nadal cieszą się większą popularnością niż soczewki? Lekarze przede wszystkim będą zwracać uwagę na takie kwestie, które powiązane są z finansami pacjentów, którzy wybierają okulary właśnie dlatego, że są one po prostu tańsze. Oprócz tego nadal jest wiele takich osób, które mają jakieś uprzedzenia co do okularów i boja się takich objawów, które mają sprawić, że noszenie takich soczewek nie będzie komfortowe. Raczej dotyczy to osób starszych, młodzi najczęściej nie mają takiego właśnie uprzedzenia.

Ludzie młodzi chętnie wybierają soczewki kontaktowe, ale lekarze uważają, że powinno się je nosić na zmianę z okularami. W wielu sytuacjach używanie soczewki okazuje niemożliwe. Jeśli chodzi o podrażnienie, zmęczenie oczu na skutek długiej pracy przy komputerze sprawi, że noszenie takiej soczewki na dłuższy czas może być kłopotliwe. Pojawia się między innymi problem z zespołem suchego oka, który będzie sprawiał, że oko nie będzie odpowiednio nawilżone. W ten sposób pojawiają się infekcje nie tylko gałki ocznej, ale całej okolicy oczu, nie będzie wtedy można nosić soczewek. Soczewka kontaktowa mimo wszystko będzie ciałem obcym i nie będzie to zaskakujące, że jednak może nas w dłuższym stosowaniu nieco męczyć. Z czasem zmniejsza się także akomodacja naszego oka a więc możliwość przystosowania się do odległości. Wtedy koniecznie będzie trzeba stosować okulary wyrównujące starowzroczność, które nazywa się plusami. Dla takich osób przeznaczone są specjalne soczewki progresywne albo też dwuogniskowe, bądź też okulary takiego samego typu.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria