Bezpieczna poczta elektroniczna - jak zabezpieczyć swój e-mail?

Coraz częściej zastępuje ona tradycyjną pocztę, telefony i spotkania. Poczta elektroniczna może być jednak nadużywana przez osoby trzecie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Gdzie tkwi niebezpieczeństwo?

Najprościej mówiąc, w każdej wiadomości. Poniżej przedstawiamy najczęstsze i podstawowe niebezpieczeństwa związane z pocztą elektroniczną:

Spam

Na początku może wydawać się niewielką niedogodnością, ale użytkownicy szybko przekonują się o jego negatywnych skutkach. Filtry antyspamowe uchroniłyby nas przed codziennym bombardowaniem niechcianymi, a czasem niebezpiecznymi wiadomościami. Wiadomości te wysyłane są przez firmy szukające łatwego sposobu na dotarcie do klientów lub hakerów, którzy chcą wyłudzić dane osobowe lub uzyskać dostęp do komputerów.

Phishing

Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj zagrożenia związanego z pocztą elektroniczną. Zawsze sprawdzaj, kto i w jakim celu prosi Cię o podanie danych do logowania oraz danych karty kredytowej. Banki i inne instytucje nie zezwalają na wysyłanie wiadomości e-mail z prośbą o podanie takich informacji.

Złośliwe oprogramowanie

Jednym słowem wirusy, konie trojańskie, robaki. Zazwyczaj wysyłane w załączniku, który powinien być zamknięty. Atakujący mogą uzyskać dostęp do haseł i prywatnych danych użytkownika poczty, instalując narzędzia śledzące każde wpisane słowo. Mogą również zainfekować inne adresy e mail, które zawierają skrzynkę odbiorcy.

Twój pierwszy e-mail został założony. Co teraz?

Jeśli założyliście już swoją pocztę np. WP poczta to w następnej kolejności postępuj zgodnie z podstawami bezpieczeństwa. Zasady te związane są przede wszystkim z ustawieniami. Te z kolei są...

poczta e-mail

Zabezpiecz swoją przeglądarkę

Zaloguj się do swojego konta za pomocą interfejsu webmail. Za pomocą przeglądarki internetowej sprawdź adres w pasku adresu. Nie powinien on zaczynać się od http:/, ale od https://.

 • Zweryfikuj certyfikat bezpieczeństwa
 • Utwórz silne hasło
 • Włącz filtr antyspamowy

To już wszystko? Nie! Więcej porad technologicznych możesz znaleźć na https://spokeo.pl/tech

 • Nie zakładaj, że jakiekolwiek oprogramowanie antywirusowe na Twoim komputerze może ochronić Twoją pocztę. To nie jest prawda.
 • Jeśli nie jesteś pewien, kto wysłał Ci załącznik, nie otwieraj go!
 • Nie otwieraj plików zawierających następujące rozszerzenia: exe.bat,.com,.lnk.scr.vbs. !
 • Nie klikaj na linki wysyłane przez nieznanych nadawców. Mogą one przekierować Cię na zainfekowane strony!
 • Uważaj na intrygujące tytuły
 • Nie odpowiadaj na wiadomości wysyłane przez podejrzane osoby - potraktują to jako zachętę!
 • Aktualizuj swoje oprogramowanie komputerowe!
 • Załóż e-mail, który jest wolny od reklam i posiada filtry antyspamowe
 • Kiedy to możliwe, używaj dwuetapowego systemu uwierzytelniania

Dobra rada od CERT (zespół, który został powołany do reagowania w przypadku incydentów sieciowych), pokazuje prosty sposób na uniknięcie potencjalnych zagrożeń. Zanim otworzysz wiadomość, zadaj sobie kilka pytań.

 • Czy wiesz kto wysłał tę wiadomość?
 • Czy są jakieś inne wiadomości, które otrzymałeś od tego nadawcy?
 • Czy naprawdę spodziewałeś się otrzymać tę wiadomość?
 • Czy nazwa załącznika i tytuł wiadomości mają sens?
 • Czy wiadomość jest wolna od złośliwego oprogramowania? Jaki jest wynik skanowania antywirusowego?

Nie otwieraj pakietu, jeśli nie znasz odpowiedzi na którekolwiek z tych pytań.

Zarządzaj SPAMem!

Oznacz wiadomość jako SPAM, jeśli uznasz ją za podejrzaną lub niepożądaną. W tym celu kliknij przycisk "zgłoś SPAM". Jest to możliwe dzięki filtrowi antyspamowemu. Możesz również dodać nadawcę do tzw. listy blokującej. W ten sposób nauczysz swój filtr antyspamowy, jak prawidłowo oceniać Twoje e-maile.

Na koniec, dla zapominalskich...

Media społecznościowe, poczta i inne miejsca wymagają od użytkowników stworzenia hasła. Coraz trudniej jest się w tym wszystkim odnaleźć. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że każde konto powinno mieć inne hasło. Dlatego właśnie powstały menedżery haseł. Służą one do przechowywania haseł. Najpopularniejsze z nich to KeePass, 1Password, czy LastPass. Warto w nie zainwestować, aby nie zapisywać haseł na pożółkłym papierze (który w końcu się zgubi), czy w ogólnodostępnych dokumentach.

Więcej znajdziesz na https://spokeo.pl/

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria