Ekologiczne i skuteczne ogrzewanie – co wybrać?

W ostatnich latach coraz częściej zwracamy uwagę na wpływ naszych działań na stan środowiska. Odchodzimy od tradycyjnych metod grzewczych uwzględniających piece węglowe i olejowe na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Dlaczego warto wybrać takie instalacje? Czy jest to opłacalne? I jakie mamy możliwości? 

Czas na zmiany

Wciąż zmagamy się z powracającym problemem smogu, który szczególnie dotyka obszar dużych miast i przedmieść. Mogłoby się wydawać, że za największy udział w jego powstawaniu odpowiedzialne są fabryki oraz przemysł ciężki. Jednak według profesora z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, Piotra Skubały przyczyniają się one do zanieczyszczenia powietrza w niewielkim stopniu. 

Dlaczego smog jest tak groźny dla zdrowia? Przede wszystkim nie jest to naturalne zjawisko, które występuje w przyrodzie. Smog pojawia się w momencie niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak brak wiatru, mgła oraz działanie człowieka. W ten sposób w powietrzu drastycznie wzrasta ilość toksycznych substancji – PM10, PM2.5, dioksyn, furanów, metali ciężkich oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Najniebezpieczniejsze są pyły typu PM2.5, ponieważ przenikają do krwi. 

Od września 2016 roku alarm smogowy w Krakowie został ogłoszony 68 razy, w Rybniku 54, w Zakopanem 47, w Łodzi i Warszawie 29 razy. 

Mimo że duża ilość samochodów przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia to jednak największy udział w ich tworzeniu przypisuje się kotłom domowym. Niewłaściwa temperatura spalania, używanie miału, mułu a nawet śmieci lub przestarzałe instalacje grzewcze to tylko niektóre czynniki wpływające na stan powietrza. Nie bez powodu alarmy smogowe są najczęściej ogłaszane w okresie jesienno-zimowym. 

Jakie mamy alternatywy?

Ze względu na narastający problem z zanieczyszczeniem powietrza zaczęliśmy szukać alternatywnych rozwiązań dla pieców węglowych i olejowych. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu energii ze spalania biomasy. Jest to nowoczesny, ekologiczny, a jednocześnie ekonomiczny sposób ogrzewania domu. 

Takim ekologicznym paliwem jest Pellet, czyli paliwo z biomasy, które wykorzystuje się do celów grzewczych. Pellet można wykorzystać w kotłach centralnego ogrzewania (CO), piecykach z wymuszonym nadmuchem, z mechaniczną dystrybucją powietrza oraz z płaszczem wodnym. Piece na pellet najczęściej wykorzystywane są w nowych budynkach i stanowią główne źródło ciepła. 

Piecyki z wymuszonym nadmuchem pełnią rolę tradycyjnego kominka i najczęściej ogrzewają jedno pomieszczenie. Z tego powodu pełnią rolę bardziej dekoracyjną. Jeśli budujesz dom lub jesteś w trakcie modyfikacji istniejącego systemu grzewczego lepiej zdecyduj się na kotły centralnego ogrzewania lub palniki na pellet drzewny. Zaletą takich palników jest możliwość ich doinstalowania do istniejącego kotła, dzięki czemu obniża się koszty ogrzewania i zmniejsza się ilość produkowanych zanieczyszczeń. Warto również wziąć pod uwagę piecyki z mechaniczną dystrybucją powietrza, które są w stanie ogrzać więcej niż jedno pomieszczenie.

kocioł na pellet

Pellet – dobre czy złe paliwo?

Jak już wspomnieliśmy pellet to paliwo z biomasy. Obecnie jest uznawane jako jedno z efektywniejszych źródeł energii. Warto także podkreślić, że jest to paliwo ekologiczne z niewielką emisją CO2 oraz możliwością wykorzystania popiołu jako nawozu. 

Pellet dostępny jest w postaci granulatu z trocin drzewnych, który charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną i jednocześnie małą zawartością popiołu. Co ciekawe nie przyczynia się do zwiększenia się emisji CO2, ponieważ ilość emisji gazu jest równa ilości pochłoniętej przez drzewo podczas jego wzrostu. 
Największą zaletą pelletu jest obniżenie kosztów ogrzewania, łatwość w przechowywaniu, niska emisja spalin, dostępność oraz wygoda użytkowania kotłów. Tutaj należy podkreślić, jak ważna jest czystość i jakość kupowanego pelletu. 

Jaki kocioł na pellet wybrać?

Przed wyborem kotła ustal, jak będzie wyglądała instalacja grzewcza, w ten sposób łatwiej dobierzesz odpowiednią moc oraz zadbasz o regulatory. Kocioł na pellet to nowoczesne rozwiązanie, które praktycznie nie wymaga ingerencji i nadzoru. Dzięki funkcji samowygaszania oraz rozpalania zwiększa się efektywność i eliminowane są tzw. straty postojowe. 

Należy wziąć pod uwagę, że zużycie pelletu będzie zależeć od sprawności wybranego przez nas kotła. A na ten parametr w dużym stopniu wpływa jego czystość. Jeśli zależy nam na ograniczaniu kosztów ogrzewania na początku powinniśmy zainwestować w droższy, ale samoczyszczący się kocioł. 

Oczywiście można wybrać również kocioł czyszczony ręcznie, ale jego wydajność będzie zależeć od naszej systematyczności. Dodatkowo wybieramy czy kocioł ma posiadać podajnik automatyczny lub załadunek ręczny. Nie zapomnij również o zabezpieczeniach kotła. Jednym z ważniejszych momentów jest pierwsze uruchomienie urządzenia, a następnie regularne roczne przeglądy. 

Warto zdecydować się na specjalny kocioł przystosowany wyłącznie do spalania pelletu. Mimo że nie jest to tania inwestycja z pewnością prawie bezobsługowe ogrzewanie i odnawialne biopaliwo rekompensują wydane pieniądze.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria