Akcesoria smart home - co do nich zaliczamy?

Koncepcja inteligentnego domu staje się coraz bardziej popularna, a wiele osób już na etapie budowy domku układa komunikację dla systemu inteligentnego domu. Czym jest inteligentny dom i jakie urządzenia są z nim związane?

Akcesoria smart home - co do nich zaliczamy?

Inteligentne systemy pozwalają w pełni zautomatyzować przestrzeń życiową: od ogrzewania, chłodzenia i wentylacji po sprzęt AGD, telewizor, a nawet ekspresy do kawy. Smart Home może objąć niemal wszystkie urządzenia elektryczne, a jednym przyciskiem lub komendą głosową można uruchomić nawadnianie w ogrodzie, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach, zdalnie wyłączyć urządzenia z gniazdka np. w pokoju dziecięcym.

Inteligentny dom to system współdziałających ze sobą urządzeń, które są sterowane przez jedno centrum. Zarządzanie opiera się na informacjach zebranych ze środowiska za pomocą czujników i ustawień wprowadzonych przez użytkownika. Główne funkcje inteligentnego systemu automatyki:

  • Kontrola oświetlenia.
  • Kontrola temperatury.
  • Zarządzanie multimediami.
  • Kontrola środowiska.
  • Alarm w przypadku pożaru lub powodzi.

Zestaw możliwości może być szerszy w zależności od tego, jakich funkcji potrzebuje użytkownik. Przed rozpoczęciem prac nad stworzeniem inteligentnego domu należy ustalić:

  • Który system jest wymagany - przewodowy czy bezprzewodowy.
  • Jaki protokół automatyzacji będzie używany.
  • Ile urządzeń planuje się zintegrować z systemem automatyki.

Systemy przewodowe z reguły montowane są na etapie budowy domu, instalowane w biurach lub innych pomieszczeniach, w których istnieje potrzeba zdalnego lub automatycznego sterowania urządzeniami np. w fabrykach. W przypadku mieszkań i domów częściej wybierane są bezprzewodowe systemy automatyki. Nie wymagają okablowania i pozwalają zintegrować dziesiątki sprzętu AGD i innych inteligentnych urządzeń sterujących - https://hamamobile.pl/smart-home.

Obecnie dla systemu inteligentnego domu dostępnych jest wiele technologii bezprzewodowych: Z-Wave, Low Energy Thread, ZigBee i inne. Ponadto urządzeniami można sterować przez Wi-Fi i Bluetooth za pomocą specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne. Wybór protokołu automatyki zależy od ilości kompatybilnych urządzeń, jego niezawodności i bezpieczeństwa.

Smart bulb / inteligentna żarówka

Akcesoria smart home - charakterystyka sprzętów

Aby stworzyć inteligentny dom niezbędne akcesoria smart home. To między innymi kontroler lub koncentrator. To specjalnie zaprojektowany mikrokomputer, który steruje pracą całego inteligentnego domu. Przetwarza otrzymane informacje i wydaje polecenia do modułów wykonawczych. Czujniki są potrzebne do automatycznej kontroli temperatury, wilgotności, oświetlenia w pomieszczeniach, a także do ostrzegania mieszkańców o dymie, zalaniu czy pożarze. Na podstawie danych z czujników koncentrator podejmuje decyzje o konieczności wykonania określonych czynności, wysyłając odpowiednie sygnały do elementów wykonawczych. Siłowniki fizycznie wykonują polecenia sterownika: włączają i wyłączają światło, regulują temperaturę, uruchamiają pralkę i tak dalej. To główne elementy Smart Home, z którymi współpracują wszystkie inne sprzęty AGD i RTV.

Czy warto inwestować w te gadżety?

Główną zaletą nowoczesnego inteligentnego domu jest możliwość sterowania wszystkimi systemami zainstalowanymi w domu za pomocą smartfona z zainstalowaną aplikacją. Inne zalety automatyki domowej to bezprzewodowa obsługa wszystkich urządzeń, która nie wymaga okablowania, dodatkowego montażu ani naprawy przed instalacją systemu Smart Home. Proste, wręcz intuicyjne sterowanie, z którym poradzi sobie osoba, która po raz pierwszy styka się z systemem inteligentnego domu. Integracja systemów i urządzeń z obsługą inteligentnego sterowania dowolnego producenta. Obniżenie kosztów związanych z eksploatacją mieszkania, np. koszt energii elektrycznej. Zwiększony komfort i bezpieczeństwo mieszkańców;

Wybierając Smart Home, otrzymujesz komfortowe środowisko życia, w którym technologia wyprzedza twoje pragnienia i ułatwia rozwiązywanie codziennych zadań domowych.

Które z nich są najbardziej potrzebne?

Konwencjonalne urządzenia, z których korzystamy na co dzień, zastępowane są przez inteligentną technologię. Teraz w sprzedaży można znaleźć nie tylko, żarówki, czajniki, ale także „inteligentne” gadżety. Wszystkie razem są połączone w jeden system, który nazywa się „inteligentnym domem”. Jest to kompleks przeznaczony do sterowania różnymi systemami budynku. Wymaga minimalnego udziału człowieka lub całkowicie go wyklucza. Wszystkie urządzenia elektryczne, AGD i narzędzia w inteligentnym domu są połączone, co pozwala w pełni zautomatyzować swoje życie.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria