Ile tak naprawdę kosztuje alkomat?

Zakup alkomatu to nie do końca jednorazowy wydatek. Trzeba zapłacić za konkretny model, ale posiadanie alkomatu wiąże się też z innymi wydatkami – kalibracja, akcesoria, ewentualne naprawy... Ile tak naprawdę kosztuje alkomat i czy warto w niego inwestować?

Ceny alkomatów są bardzo różne i zależą od producenta, modelu czy typu sensora, który został użyty w danym urządzeniu. Zróżnicowane są także ceny usług kalibracji. Jak wybrać sprzęt atrakcyjny cenowo i jednocześnie dobrej jakości?

Rodzaje alkomatów

Alkomaty różnią się przede wszystkim typem zastosowanego sensora. Na rynku możemy znaleźć urządzenia z sensorem elektrochemicznym, półprzewodnikowym i spektrofotometrycznym. Najpopularniejsze i najtańsze są alkomaty z sensorem półprzewodnikowym – wykorzystywane są do alkomatów domowego użytku, których cena waha się zwykle od 200 do 400 złotych. Sensory elektrochemiczne znajdują zastosowanie w profesjonalnych alkomatach używanych np. przez policję. Ich cena jest wyższa, ale cechują się wysoką precyzją pomiarów i dokładnością do 0,01 promila. Ceny takich alkomatów zaczynają się już od 300 złotych, ale mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym kosztują ponad 8000 złotych i są stosowane jako stacjonarne alkomaty dowodowe. Są najdokładniejsze i najbardziej precyzyjne.

Jaki alkomat wybrać?

To zależy głównie od tego, czy zależy Ci na jakości, czy na niskiej cenie. Niestety, tak jak w większości przypadków – za jakość trzeba dopłacić nieco więcej. Nie można się jednak tym zniechęcać, ponieważ różnice cenowe alkomatów z sensorem półprzewodnikowym i elektrochemicznym mogą wynosić zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jeśli alkomat będziesz używać tylko raz na jakiś czas, np. przy okazji imprez, wystarczy kupić alkomat półprzewodnikowy. Elektrochemiczny będzie odpowiedni np. dla właścicieli firm transportowych w celu kontroli pracowników. - radzi ekspert z portalu http://www.kalibracja-alkomatu.pl/.

Koszty kalibracji

Kalibracja alkomatu jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania – nieskalibrowany sprzęt nie będzie pokazywał wiarygodnych wyników. Okresową kalibrację należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta lub jeśli pewne czynniki miały wpływ na rozkalibrowanie alkomatu. Ceny kalibracji różnią się w zalezności od firmy, która tę usługę świadczy, a także od konkretnego modelu. Widełki cenowe są dość duże, bo od około 60 do nawet 600 złotych. Do tego dochodzą koszty przesyłki (chyba, że możesz dostarczyć sprzęt do serwisu osobiście). Kalibracja zalecana jest zwykle co 6 do 12 miesięcy, dlatego taki wydatek konieczny jest maksymalnie dwa razy w roku, chyba że sensor ulegnie rozkalibrowaniu szybciej, z winy użytkownika.

Akcesoria do alkomatów

Najpopularniejsze akcesoria to ustniki, baterie i pokrowce. Możemy zaopatrzyć się także w drukarkę do alkomatu, ale nie jest to konieczne urządzenie w przypadku alkomatu do domowego użytku. Ustniki mogą być jednorazowego lub wielorazowego użytku. Jednorazowe ustniki to niewielki koszt – np. zestaw 100 sztuk może kosztować 20 złotych. Jednak w przypadku bardziej profesjonalnych alkomatów ustniki mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Czy warto inwestować pieniądze w alkomat? Zdania mogą być podzielone. Pewne jest jednak to, że alkomaty to przydatne urządzenia, które zwiększają bezpieczeństwo na drogach i ograniczają liczbę pijanych kierowców.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria