Uprawa i nawożenie gruszy

Dziś – spotykane niemal w każdym przydomowym ogródku, choć niegdyś – w starożytności - były dumną ozdobą rezydencji greckich. Mowa o gruszach. Pięknych drzewach o słodkich i smacznych owocach, drzewach z rodziny różowatych. Grusze są zdecydowanie ciepłolubne, co wyjaśnia, dlaczego niegdyś były znane w południowych częściach kontynentu. Współcześnie ich uprawa odbywa się na terenie całej Europy, a największe ich skupiska występują we Francji i Belgii. Pyszne owoce tego drzewa są wykorzystywane masowo w kuchni i kosmetyce, zawierają wiele witamin (A, B1, B2, C itd.) oraz mikroelementów i minerałów.

Grusza to drzewo dość wymagające w uprawie, trzeba stworzyć odpowiednie warunki, by mogła kwitnąc i owocować. Przyda się do tego znajomość wymagań, które należy spełnić, dotyczących: rodzaju gleby, nawadniania, nawożenia.

Wymagania glebowe

Grusza jest drzewem bardzo delikatnym, nieodpornym na silny mróz czy wiatr. Okres jej kwitnienia przypada wcześniej niż kwitnienia jabłoni, dlatego jest bardziej narażona na przymrozki. Najlepszym miejscem na uprawę gruszy jest wystawa południowo-zachodnia. Duże nasłonecznienie w okresie dojrzewania owoców decyduje o ich smaku, a także zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok. Grusze powinny znajdować się w miejscach osłoniętych przed silnym wiatrem, a zimą warto je ściółkować.

Grusze preferują gleby gliniaste, głębokie (ich korzenie sięgają znacznie niżej niż korzenie innych drzew, dlatego tak ważne jest ich nawożenie - często warstwy gleby, w których są zakorzenione, nie są zbyt bogate w składniki mineralne), zasobne i żyzne. Zasadzanie gruszy powinno mieć miejsce na glebie o odczynie lekko kwaśnym. Grusze powinny być zasadzone jedna niedaleko drugiej, w odstępach około dwumetrowych – grusza potrzebuje do zapylenia pyłków z innej gruszy, warto pamiętać, by sadzić obok siebie kilka drzewek.

Podlewanie

Podlewanie i cała pielęgnacja tych drzew jest dość wymagająca; grusze to rośliny dość kapryśne, które potrzebują ściśle określonych warunków, by mogły rosnąć zdrowo i wydawać pyszne owoce. Nawadnianie gruszy powinno być niezwykle systematyczne. Nie oznacza to, że z podlewaniem mona przesadzić- zbyt dużo wody może prowadzić do powstania wielu chorób, głównie grzybiczych. Grusza lubi wilgotne podłoże, ale  z pewnością nie mokre rozlewiska! Obfite podlewanie powinno mieć miejsce w okresie długotrwałego braku deszczu, najczęściej latem.

Nawożenie

Nawożenie grusz, tak, jak każdego innego drzewa owocowego, wpływa dobroczynnie na smak owoców i ich wygląd, rozwój rośliny i stan liści. Właściwe nawożenie gruszy polega na nawożeniu doglebowym i nawożeniu dolistnym. najważniejsze składniki, jakie należy dostarczyć tej roślinie, to potas, azot, magnez i fosfor. W sadownictwie i przemysłowej uprawie grusz rocznie należy dostarczyć dość duże ilości tych składników, samego potasu około 150 kg na 1 hektar.

Nawożenie dolistne to dostarczenie roślinie, m.in. manganu, cynku, miedzi, krzemu i boru. Brak tych składników wpłynie negatywnie na wygląd i kondycje liści, nieprawidłowy rozwój owoców i ich odpadanie. Dolistne nawożenie i wzmacnianie rośliny należy przeprowadzić podczas pogody suchej i ciepłej temperatury. Aby odpowiednio odżywić rośliny, warto korzystać z produktów  dobrej jakości, jakie można znaleźć na stronie www.arkop.pl.

 

Materiał zewnętrzny

 

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria