Jak dbać o wózki widłowe?

Wózki widłowe stanowią nieodzowne wyposażenie sklepów, magazynów i centrów logistycznych. Służą one głównie do transportowania ładunków o dużej masie na niewielkie odległości. Wykorzystuje się je również do wyładowywania i przeładowywania towarów. Na terenie wielu zakładów wózki widłowe są eksploatowane codziennie przez wszystkie dni tygodnia. Z racji tego, że zakup widlaków to kosztowna inwestycja, należy o nie odpowiednio zadbać, m.in. przez regularne serwisowanie i konserwację.

Ustawa o dozorze technicznym zobowiązuje pracodawcę do regularnego zlecania przeglądu technicznego. W zależności od typu dozoru taką czynność należy przeprowadzać co 30 lub 60 dni.

Serwisowanie wózków widłowych

Podstawą w dbaniu o sprzęt i bezpieczeństwo wszystkich pracowników jest regularne serwisowanie wózków widłowych w placówce, posiadającej uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Pozwala to na szybkie wykrycie ewentualnej usterki, a także jej naprawę. Minimalizuje to również prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku z powodu niesprawności sprzętu. Najlepszą opcją jest wybór renomowanego serwisu, który oferuje swoje usługi na najwyższym poziomie. Dzięki temu można liczyć na gwarancję, bezpieczeństwo, wysoką jakość części zamiennych,  a także odpowiedzialność producenta za ewentualne szkody z tytułu wadliwości produktu.

Podstawowe zasady użytkowania wózków widłowych

Bardzo ważną kwestią w dbaniu o sprzęt jest również właściwe użytkowanie wózków widłowych. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu podstawowych zasad. Przed pracą operator widlaka powinien sprawdzić sprawność układu hamulcowego, a także dokonać wzrokowej kontroli wszystkich elementów wózka. Poza tym bardzo ważne jest przestrzeganie zasad poruszania się wózkiem po magazynie, mowa tu przede wszystkim o: nieprzekraczaniu dopuszczalnej prędkości, niejeżdżeniu z podniesionymi widłami, nieprzekraczaniu maksymalnie dopuszczalnego udźwigu, a także nieprzewożeniu osób niepowołanych.

Zapobieganie usterkom wózków widłowych

Wielu częstym usterkom wózków widłowych można zapobiec, m.in. poprzez smarowanie i regulowanie – te czynności są bardzo ważne zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu sprzętu. Poza tym w przypadku wózków elektrycznych warto pamiętać również o niewyładowywaniu baterii do końca – jest to istotne, ponieważ może w przeciwnym razie akumulator może nadmiernie się zużywać.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria