Miłośników rozrywki elektronicznej nie brakuje, także wśród dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Dlatego też dobrym pomysłem na prezent może okazać się konsola lub laptop. Podpowiadamy, na jakie sprzęty warto zwrócić uwagę.
Decydując się na takie urządzenia, musimy bardzo uważać, by nie wybrać czegoś, co przez młodego człowieka zostanie przyjęte z rozczarowaniem. Nie mamy co liczyć na ewentualną niewiedzę – obecnie dzieci posiadają bardzo dobre rozeznanie na rynku elektronicznym.
Na jaki sprzęt gamingowy warto się zdecydować
Analizując obecny rynek, dwa rozwiązania wydają się być szczególnie atrakcyjne. Mowa o konsolach, a także o laptopach dla graczy.
Pierwsza kategoria sprzętu z pewnością pochłonie mniejszy budżet. Obecnie najdroższe konsole kosztują bowiem około 2 tysięcy złotych, podczas gdy ceny laptopów gamingowych wynoszą obecnie od około 3 tysięcy wzwyż. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że konsola wymaga podłączenia do odpowiedniego telewizora. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie zastanowić się, z czego dziecko ucieszy się bardziej.
Jaka konsola do gier?
Zaczniemy od opcji tańszej. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku dominują trzej producenci konsol – Sony i Microsoft oferują urządzenia stacjonarne, podłączane do telewizora, natomiast Nintendo produkuje modele przenośne.
Jeśli chcemy podjąć odpowiednią decyzję, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Zaczniemy więc od Sony, które odpowiada za przygotowanie konsoli PlayStation 4 – jest to obecnie najnowsza wersja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Dlaczego? Ponieważ to na nią powstają nowe gry, PS3 przez wielu uznawany jest już obecnie za sprzęt przestarzały.
Co ważne, tego typu konsola do gier na komunię występuje w kilku wersjach konfiguracyjnych. Zdecydować możemy się na model podstawowy, PS4 Slim, a więc konsolę o mniejszych rozmiarach, a także na PS4 Pro. Najmocniejsza jest trzecia z wymienionych konsol. Dysponuje ona najlepszymi podzespołami, a także obsługą gier w rozdzielczości 4K HDR. Co ważne, stanie się to możliwe wyłącznie w przypadku dysponowani odpowiednim telewizorem.
Jeśli jednak nie dysponujemy urządzeniem 4K, możemy liczyć na tryb konwersji, który również wpływa na zwiększenie jakości wyświetlanych gier. Wybór 3 przedstawionych wersji w dużej mierze zależy od naszego budżetu. Jeżeli liczymy na oszczędności, powinniśmy decydować się na model podstawowy, który kosztuje około tysiąca złotych. PS4 Slim jest dostępna za 1200-1600 złotych, natomiast PS4 Pro za ponad 1700 złotych.
Oczywiście produkowane gry są obsługiwane na wszystkich wersjach, mogą one jednak wyglądać nieco inaczej. Co ważne, ogromny wpływ na końcową cenę ma również zawartość zestawu. Producenci bardzo często do konsoli dołączają dodatkowe gampepada lub gry. Warto więc to sprawdzić.
W ten sposób przechodzimy do konsol Microsoft Xbox, które również występują w kilku wersjach. Obecnie najnowszy sprzęt należy do serii Xbox One – na rynku znajdziemy model Xbox One S kosztujący od 1000 do 1650 złotych oraz Xbox One X za ponad 1900 złotych. Warto podkreślić, iż jest to obecnie najmocniejsza konsola dostępna na rynku, zapewniająca najpłynniejsze działanie gier oraz najwyższą jakość. Oczywiście pełnię jej potencjału poznamy dopiero przy wykorzystaniu telewizora 4K HDR. Podobnie jak w przypadku sprzętu Sony, także tu możemy zdecydować się zróżnicowane zestawy.
Co wybrać? PlayStation czy Xbox?
Odpowiedź na to pytanie nurtuje wielu graczy. Analizując możliwości obu sprzętów, a także dostępne gry, warto podkreślić, że urządzenie Sony góruje nad konkurentem pod względem produkcji ekskluzywnych, a więc tworzonych wyłącznie na tę konsolę. Jeśli chodzi natomiast o sprzęt Microsoftu, mamy tu do czynienia z konsolą z wieloma funkcjami dodatkowymi (multimedialnymi i sieciowymi), a także wersją najmocniejszą pod względem technicznym.
Niezależnie od dokonanego wyboru, warto pomyśleć o dokupieniu do konsoli gier odpowiednich dla dzieci w wieku komunijnym. Jakie produkcje są warte polecenia? Wymienić należy przede wszystkim popularnego Minecrafta, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy (tylko na PS4), serię gier LEGO, Raymana i Stardew Valley.
A może konsola Nintendo?
Mniej popularnym, ale równie ciekawym wyborem mogą okazać się przenośne konsole od Nintendo. W atrakcyjnych cenach dostępne są przede wszystkim urządzenia 2DS i 3DS, natomiast jeśli chodzi o ofertę najnowszą, warto zwrócić uwagę na sprzęt Nintendo Switch, a więc przenośną konsolę, która może zostać podłączona również do telewizora.
Urządzenie oferuje wiele świetnych gier, spośród których wymienić można chociażby serię Pokemon i Mario dostosowane do najmłodszych dzieci, a także tytuł The Legend od Zelda: Breath of the Wild dla tych nieco starszych (od 12. roku życia).
Laptop dla graczy
Jeśli wydaje nam się, że konsola okaże się nienajlepszym wyborem, możemy postawić na laptop na komunię. Żeby jednak spełniał on kryteria sprzętu gamingowego, musimy zdecydować się na modele kosztujące od 2800 złotych wzwyż.
Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Przede wszystkim na kartę graficzną, która powinna być dedykowana i posiadać 4GB pamięci. Do tego dochodzi odpowiedniej klasy procesor czterordzeniowy (oznaczony symbolem HQ), minimum 8 GB pamięci RAM, a także pojemny dysk twardy. Wszystko to zagwarantuje obsługę wielu nowych gier.
Oczywiście zawsze możemy postawić również na konfiguracje słabsze, które poradzą sobie z grami starszymi, a także mniej wymagającymi pod względem sprzętowym. Co ważne, okażą się one przydatne również do nauki, surfowania po sieci czy też oglądania filmów. Warto pamiętać, że gry komputerowe przeznaczone dla dzieci nie obciążają zwykło sprzętu, dlatego spokojnie możemy postawić na urządzenia z nieco niższej półki. Jakie dołączyć do tego gry? Ciekawymi wyborami okażą się takie tytuły jak: Micro Machines Seria Lego, RiME oraz wiele gier na podstawie bajek i filmów animowanych.
Potrzeby młodych graczy zaspokoimy przede wszystkim odpowiednim sprzętem. Przed wyborem konkretnej konsoli lub laptopa, warto jednak zastanowić się, czy na pewno nasz wybór przypadnie do gustu dziecka.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)