Jak zoptymalizować wpis WordPress pod kątem SEO? Poznaj najważniejsze zasady

WordPress to aktualnie najpopularniejsza darmowa platforma typu CMS do tworzenia stron internetowych. Korzystają z niego miliony witryn, również tych profesjonalnych. Stale rozwijany CMS jest bardzo intuicyjny, przyjazny użytkownikowi i daje duże możliwości w zakresie personalizacji. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą platformą, to powinieneś wiedzieć, jak zoptymalizować wpis WordPress pod kątem SEO, co jest bardzo istotne w przypadku prowadzenia bloga.

Dlaczego to takie ważne?

Jak pewnie wiesz ogromna większość użytkowników Internetu szuka ważnych dla nich informacji za pośrednictwem wyszukiwarki Google, która na polskim rynku jest absolutnym monopolistą (od 96 do 98% udziałów). Każdemu właścicielowi strony internetowej czy bloga powinno zatem zależeć na tym, aby jego witryna była doskonale widoczna w Google. Nie da się tego osiągnąć bez tworzenia wartościowego contentu, czyli tekstów zoptymalizowanych pod kątem SEO.

O co chodzi z tą optymalizacją? W dużym skrócie: jest to podjęcie działań, dzięki którym wpis będzie dobrze odbierany przez roboty wyszukiwarki i polecany użytkownikom ze względu na zawartą w nim treść odpowiadającą zapytaniu. Coraz częściej już podczas samego projektowania strony internetowej, zwraca się coraz większą uwagę na wytyczne narzędzi dla webmasterów w celu uzyskania odpowiednich pozycji w wynikach organicznych,  

Wyobraź sobie dwa wpisy o tematyce „Jak pomalować ścianę?” Internauta wpisuje taką frazę w wyszukiwarkę, a roboty w ciągu ułamka sekundy analizują całą zawartość sieci i zwracają najlepiej pasujące wyniki. Jeden z tych wpisów został zoptymalizowany pod kątem SEO, drugi nie. Choć oba odpowiadają na postawione pytanie, to internauci przeczytają tylko pierwszy z nich. Drugi zginie na dalekich stronach wyników wyszukiwania, na które nie zagląda praktycznie nikt.

 

Optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO krok po kroku

Przejdźmy do konkretów. Tworzenie zoptymalizowanych treści w WordPressie jest bardzo proste, o ile wcześniej zainstalujesz odpowiednią wtyczkę SEO – wybór jest duży i po zalogowaniu do kokpitu system CMS sam podpowie Ci jedno z dostępnych narzędzi.

OK, wtyczka zainstalowana, możemy zacząć optymalizować wpis. Oczywiście musisz go jeszcze napisać, pamiętając o najważniejszych zasadach SEO tworzenia treści do Internetu:

  • Piszemy ZAWSZE z myślą o czytelniku, a nie robotach,
  • Wybieramy frazę główną, która będzie przewijać się w tekście (jeśli nie wiesz, jaką frazę wybrać, skorzystaj z narzędzia Google Trends),
  • Frazę główną umieszczamy w tytule, wstępie i jednym nagłówku, można to zrobić także w dalszej części wpisu,
  • Nie przesadzamy z częstotliwością stosowania frazy głównej – Google może uznać przesycony nią tekst za SPAM.

 

Tekst gotowy? W takim razie ruszamy z optymalizacją wpisu WordPress pod kątem SEO:

 

Krok 1. - Tytuł

Musi mieć od 50 do 60 znaków i zawierać frazę kluczową.

 

Krok 2. - Opis META  

Jest to krótki tekst, który wyświetli się pod tytułem wpisu w wyszukiwarce Google. Jego długość powinna wynosić od 150 do 160 znaków, powinien też zawierać frazę kluczową i koniecznie zachęcać do kliknięcia w link.

 

Krok 3. - Adres URL

Jest to skrócony odnośnik do wpisu. Powinien być jak najkrótszy i atrakcyjny z punktu widzenia użytkownika. Jeśli się uda, dobrze będzie zawrzeć w nim frazę kluczową.

 

Krok 4. - Nagłówki  

W przynajmniej jednym nagłówku należy umieścić frazę główną i nadać mu atrybut H2 (nagłówkiem H1 jest tytuł wpisu). Pozostałe nagłówki mogą mieć atrybut H3, H4 itd.

 

Krok 5. - Obraz z atrybutem ALT

Jeśli we wpisie umieszczasz jakieś zdjęcia (przynajmniej jedno powinno być obrazkiem głównym tekstu), pamiętaj o dodaniu atrybutu ALT, czyli krótkiego opisu obrazu wraz z frazą główną.

 

Krok 6. - Linkowanie

Zarówno wewnętrzne (do innych wpisów na blogu), jak i zewnętrzne (do źródeł, przykładów itp.).

 

Gdy już zoptymalizujesz wpis, zleć wtyczce SEO sprawdzenie, czy zrobiłeś to prawidłowo. Wystarczy wpisać frazę główną w odpowiednim oknie. Jeśli WordPress uzna, że wpis jest dobrze zoptymalizowany, możesz go śmiało opublikować i czekać na efekty w wyszukiwarce!

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria