Praca w księgowości – kogo zatrudnić?

Praca finansisty jest wysoko wyspecjalizowana. Zazwyczaj finansiści nie zajmują się innymi dziedzinami gospodarki czy ogólnie życia, ponieważ skupiają się na swojej pracy i tego od nich się wymaga. Jest to konieczność, ponieważ taka osoba musi nie tylko posiadać bardzo wysokie kwalifikacje, ale być skoncentrowana, ponieważ każdy jej błąd przekłada się na bardzo poważne problemy firmy, dla której wykonuje pracę. Znalezienie kogoś, kto zajmie się finansami firmy nie jest wcale takie łatwe.

Co robi księgowy ?

Podejście do księgowości jest różne w różnych firmach. Niektórzy właściciele firm nastawiają się na zatrudnienie własnego księgowego, co zazwyczaj dzieje się w stosunkowo niewielkich firmach. Takie rozwiązanie jest dość wygodne, ale też ryzykowne, ponieważ za swoje błędy księgowy będzie odpowiadał zgodnie z odpowiedzialnością pracowniczą wobec pracodawcy i przez wszystkie podmioty zewnętrzne będzie traktowany jako integralna część firmy. Nie da się na niego przerzucić błędów, nawet jeśli będą ewidentnie jego winą.

Praca w finansach

Biuro rachunkowe - usługi kompleksowe

Alternatywą dla księgowego zatrudnionego na etacie są usługi biura rachunkowego. Takie biuro zawiera z nami szczegółową umowę odnośnie zakresu wykonywania usług księgowych i sposobu ich wykonywania. Jest to ważne, ponieważ pozwala nam wykazywać, że jeśli pojawią się w papierach jakieś błędy, spowodowane było to winą strony trzeciej, a nie naszą. Są jest w stanie wtedy odstąpić od karania nas za błędy w księgowości i unikniemy posądzeń o nieuczciwość.

Dobre biuro rachunkowe - wybieraj z głową

Zacząć zależy zawsze od tego, czy rozważane przez nas biuro rachunkowe posiada odpowiednią licencję na prowadzenie działalności. Takiej licencji już dzisiaj nie ma w postaci formalnej, ale jej posiadanie będzie oznaczało, że mamy do czynienia z poważnym podmiotem, który w dodatku ma za sobą co najmniej kilka lat doświadczenia na rynku. W tej branży powstaje obecnie bardzo dużo nowych firm, ponieważ tworzą je pracownicy wyrzucani z pracy za błędy. Barier dla rozpoczęcia działalności praktycznie nie ma, więc trzeba uważać na takie małe, nie do końca poważne firmy. Konieczne przed laty i konieczne także teraz jest sprawdzenie, czy biuro rachunkowe posiada odpowiednie ubezpieczenie. Jest to zabezpieczenie, że jeśli biuro coś zawali, będzie w stanie pokryć koszty tego błędu. Biura ubezpieczone na duże sumy są zazwyczaj droższe.

Na rynku biur rachunkowych jest naprawdę dużo, ale dużo jest też podmiotów, które obsługują. W zdecydowanej większości są to małe podmioty oraz osoby prywatne rozliczające PITy, ale jeśli ktoś szuka zatrudnienia w naprawdę poważnych biurach rachunkowych, które pracują ze spółkami z o.o. i innymi spółkami kapitałowymi, wymagania w takich miejscach są znacznie większe.

Młodszy księgowy - praca tylko w dużej firmie

Małe biura księgowe zazwyczaj nie są tymi biurami, z którymi warto współpracować. Są to bowiem podmioty oferujące bardzo podstawowe usługi i jest to rozwiązanie tylko dla najmniejszych firm. Zawsze lepiej jest celować w firmę, która będzie miała do dyspozycji cały sztab ludzi i wysyłała do konkretnego zadania osobę najlepszą.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat pracy w księgowości i chcesz spóbować swoich sił odwiedź stronę gieldacv.pl

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria