Fotografia - metody oświetleniowe

Rozwój techniki w dziedzinie fotografii, przyczynił się do tego, że fotografowanie stało się możliwe w każdym miejscu o każdej porze. To wszystko dzięki innowacyjnym lampom błyskowym, które automatycznie dostosowują światło do panujących warunków, co bazuje na skróceniu czasu błysku, przez co otrzymujemy idealne warunki oświetleniowe.

Najważniejsza jest prawidłowa relacja techniczna pomiędzy lampą błyskową, a aparatem, ponieważ od tego zależne będą metody dopasowania oświetlenia do panujących warunków. Pierwsza metoda opiera się na pomiarze odbitego światła odbitego przez poszczególne elementy lampy błyskowej. Wszystko zaczyna się od impulsu pobudzającego błysk, następnie, zostaje zmierzona ilość odbitego światła przez zawarty w lampie układ elektroniczny z sensorem. Gdy wymagana do oświetlenia ilość światła zostaje osiągnięta, cały proces zostaje przerwany.

W drugiej metodzie, proces zostaje zapoczątkowany przez błysk. Po czym matryca mierzy natężenie światła odbitego od danego obiektu, gdy wymagane natężenie zostaje osiągnięte, to aparat przesyła informacje o zakończeniu błysku do lampy. Ogólnie rzecz biorąc metoda ta polega na pomiarze natężenia światła odbitego w aparacie.

Techniki fotografii

Nieco bardziej skomplikowany jest pomiar odległości do fotografowanego obiektu. Ostrość ustawiana jest przez serię krótkich błysków, zapoczątkowanych przez naciśnięcie spustu migawki. Odległość jest o tyle ważna, dlatego że program dzięki otrzymanej odległości dopasuje do niej czas błysku, potrzebny do poprawnego oświetlenia. Generowany błysk przez lampę ma dokładnie obliczoną długość, a więc w efekcie otrzymujemy zdjęcie o idealnym oświetleniu.

Niezależnie od wybranej metody, niezbędne są jednak lampy dedykowane tj. specjalne lampy, dedykowane przez producenta konkretnego modelu, dopasowane do danego typu aparatu, a to wszystko przez wspomniane wcześniej relacje między aparatem a lampą, które by dobrze obliczyć długość trwania błysku nie mogą być niczym zakłócone.

Ważne by wybierać lampy dedykowane tych samych producentów, co aparat ponieważ mamy wtedy pewność, że szczegóły algorytmów i programów będą zgodne, relacja pomiędzy sprzętem nie będą niczym zakłócone przez co otrzymujemy prawidłowe oświetlenie.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria