Jak wybrać dentystę - na co zwrócić uwagę przy szukaniu lekarza?

Dbanie o zdrowie jest niezwykle ważne. Warto chodzić do lekarza nie tylko wtedy, gdy coś rzeczywiście zaczyna nas niepokoić, ale także i wtedy, gdy wszystko jest w porządku – po to, by wykonać badania i na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia. Dzięki temu wszelkie choroby mogą zostać wykryte na tyle wcześnie, że ich leczenie nie będzie problematyczne i zostanie przeprowadzone szybko i skutecznie. Dotyczy to każdego aspektu zdrowia, także i zębów, dlatego tak ważne jest, by regularnie udawać się na kontrole uzębienia do zaufanego dentysty. Jak znaleźć odpowiedniego stomatologa?

Kompetentny dentysta to klucz do sukcesu

Wielu z nas od dziecka pielęgnuje w sobie irracjonalny lęk przed dentystą. Ilekroć słyszymy choćby samo to słowo, paraliżuje nas strach, a na samą myśl o fotelu dentystycznym mamy chęć uciec na drugi koniec świata. Z tego powodu zaniedbujemy kontrole stanu uzębienia, a na wizytę wybieramy się dopiero wtedy, kiedy już rzeczywiście musimy, a ból zęba staje się nie do zniesienia. To wielki błąd. Często strach przed dentystą ma źródło w koszmarach z dzieciństwa, a dokładniej w niemiłej pani lub niemiłym panu, którzy leczyli nas przed laty i których wspomnienie powoduje w nas niepokój. Jeśli jednak poświęcimy nieco czasu na poszukiwanie lekarza z odpowiednim podejściem, wizyty przestaną być koszmarem.

Jak wybrać lekarza dentystę?

Stomatologia to dziedzina medycyny, która wymaga od praktykującego ją lekarza nie tylko doskonałej znajomości tematu oraz praktycznych umiejętności, ale także odpowiedniego podejścia do pacjenta. Nie da się bowiem ukryć, że leczenie stomatologiczne bywa nieprzyjemne, z tego względu ważne jest, by lekarz potrafił wytworzyć miłą atmosferę - pacjent w miarę możliwości powinien móc się zrelaksować. 

stomatolog

Na co zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego dentysty?

• Kompetentny stomatolog przed rozpoczęciem badania powinien przeprowadzić rozmowę z pacjentem w celu nawiązania z nim porozumienia, wytworzenia zaufania. Takie działanie pozwoli na zmniejszenie dystansu i sprawi, że pacjent będzie mógł się odprężyć. 
• Bardzo dobrze, gdy stomatolog wyraża zainteresowanie pacjentem i dopytuje o jego samopoczucie oraz wygodę w trakcie zabiegu.
• Profesjonalizm. To właściwie jedna z kluczowych kwestii, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli lekarz jest kompetentny, wie co robi i widać, że doskonale zna się na rzeczy.
• Gabinet powinien być sterylny oraz czysty, wszystkie sprzęty zdezynfekowane i odkażone. Tylko w takim środowisku może być przeprowadzone badanie. 
• Nowoczesne technologie są mile widziane w gabinecie dentystycznym. 
• Pacjent powinien mieć wgląd do dokumentacji oraz do karty prowadzonej przez lekarza. Jeśli jest prowadzona rzetelnie i profesjonalnie – bardzo dobrze!
• Kwestia sterylności narzędzi używanych do zabiegów jest kluczowa. Dobrze, gdy dentysta dezynfekuje przy pacjencie przyrządy oraz zakłada jednorazowe rękawiczki, aby wzbudzić w pacjencie spokój i pewność, że wszystko odbywa się w odpowiednich warunkach i przede wszystkim – bezpiecznie. 
• Sprzęt używany do zabiegów i badań powinien być jednorazowego użytku i zapakowany sterylnie. Dobrze, gdy paczki otwierane są na oczach pacjenta, by upewnić go o przestrzeganiu procedur przez dentystę. 
• Dobrym pomysłem jest relaksująca muzyka w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej, żeby została dobrana przez specjalistów i rzeczywiście miała działanie uspokajające, wtedy wizyta przebiegnie w przyjemnej atmosferze.

Kompetentny i profesjonalny dentysta będzie spełniać praktycznie wszystkie punkty z listy, warto więc obserwować swojego stomatologa przy działaniu, by upewnić się, że jesteśmy w dobrych rękach. Znający się na swojej pracy lekarz z odpowiednim podejściem do pacjenta to gwarancja wyleczonych zębów, ale i komfortu podczas każdej wizyty.

Artykuł partnera zewnętrznego akademiazebow.pl

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria