Kiedy boli kark

Ból karku potrafi być nie tylko nieznośny, ale również zaburzyć nasze codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Niestety współczesny tryb pracy ma niestety negatywny wpływ na nasz układ kostny, najczęściej przez nasze zaniedbania. Wydawać by się mogło, że tego rodzaju bóle pojawiają się jedynie u osób starszych co związane jest ze zmianami zwyrodnieniowymi. Niestety problem ten dotyka coraz częściej osoby młode. Jak się przed nim ustrzec i co może znaczyć ból karku?

Ból w okolicach kręgosłupa szyjnego najczęściej pojawia się u osób, które znaczną część dnia spędzają przed komputerem, mają problemy z nadwagą lub przy codziennych czynnościach nie biorą pod uwagę tego, żeby delikatnie traktować swój kark. Siedem kręgów, które składają się właśnie na kręgosłup szyjny najgorzej znosi długotrwały stres, sytuacje w których dochodzi do przeciążenia, długie godziny spędzone na siedząco oraz spanie w niewygodnej pozycji (np. na zbyt wysokiej poduszce).

kołdra obiążeniowa

Kiedy drętwieją ręce i boli głowa

Brak pewności chwytu, drętwienie zarówno dłoni, jak i ramion związane będzie z uciskiem na nerwy, ponieważ to właśnie rdzeń kręgowy (skupisko nerwów) przebiega przez otwory w kręgu szyjnym. Z czasem taki ucisk może mieć poważne konsekwencje dla naszego codziennego funkcjonowania. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia profilaktyka, jednak zaawansowane problemy z drętwieniem górnych kończyn należy skonsultować z lekarzem, który zaleci nam odpowiednie środki przeciwbólowe oraz np. miękki kołnierz ortopedyczny. Dużą ulgę przyniesie również zażywanie magnezu wraz z witaminą B6, która pozwala na jego wchłanianie. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup poduszki ortopedyczno- korekcyjnej, która będzie utrzymywała naszą szyję w odpowiedniej pozycji. Natomiast bóle głowy, które występują z tyłu czaszki mogą być związane zarówno ze zmianami zwyrodnieniowymi, jak i przeciążeniem naszego karku. Czasem może pojawić się ból w okolicach twarzy lub drętwienie jej skóry. Ten rodzaj bólu można rozpoznać po tym, że pojawia się w momencie, kiedy poruszamy głową w przód lub w tył. Tego rodzaju problemy również należy skonsultować z lekarzem. Doraźnie można pomagać sobie masażami, najlepiej u profesjonalnego fizjoterapeuty oraz częstymi, zimnymi okładami na kark. Niestety problemy z karkiem mogą prowadzić również do zawrotów głowy oraz omdleń, zwłaszcza wtedy gdy borykamy się również z miażdżycą. Tutaj najbardziej pomocna będzie dieta, która wyeliminuje z naszego menu pokarmy zawierające cholesterol oraz ćwiczenia, których celem będzie wzmocnienie mięśni okolic karku. Z pewnością lekarz zaleci również USG naczyń krwionośnych, badanie to pozwoli dobrać odpowiedni tryb leczenia tych problemów. W przypadku długiej jazdy samochodem, długotrwałego stresu, a nawet wyziębienia organizmu możemy mieć do czynienia z kręczem szyjnym. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że nasze mięśnie szyi nie będą chciały współpracować i po prostu znieruchomieją. Jeżeli w takim przypadku ciepłe okłady oraz stosowanie przeciwzapalnej maści nie pomogą w przeciągu trzech dni należy udać się do lekarza, który w pierwszej kolejności zapisze nam leki mające na celu zmniejszenie napięcia mięśni, a tym samym powrót do pełnego funkcjonowania. Oczywiście, najlepszym wyjściem, podobnie jak przy wcześniej opisanych problemach najlepsza będzie profilaktyka i odpowiednia dbałość o mięśnie karku.

ból karku

Ćwicz, a powinno być lepiej!

Warszawski Instytut Reumatologiczny opracował listę kilku ćwiczeń, które wykonywane średnio dwa razy dziennie powinny wzmocnić newralgiczne dla naszych dolegliwości partie mięśni. Jedno z nich polega na tym, aby w pozycji siedzącej wyciągnąć wyprostowane ręce przed siebie. Nie poruszając głową obracamy ramionami i pasem barkowym do boku najpierw w prawą, a potem w lewą stronę. Inne ćwiczenie polega na położenie prawej dłoni na czole. Przez 5 sekund naciskamy delikatnie czoło, głową stawiając opór. Następnie ćwiczenie powtarzamy lewą ręką. Dobrze jest również położyć się na równym podłożu i głęboko oddychając naciskać plecami na to podłoże. W tym momencie głęboko wdychamy powietrze, a kiedy rozluźniamy mięsnie pleców robimy długi, świadomy wydech. Odpowiednie oddychanie jest również ważne w ćwiczeniu, kiedy podnosi barki w górę, na wdechu i wydychamy powietrze w momencie rozluźnienia i opuszczenia barków. Warto wdrożyć te ćwiczenia do codziennych zajęć, ponieważ ich regularne stosowanie może pomóc w uniknięciu problemów z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, które potrafią być bardzo poważne.

Artykuł napisany we współpracy z Fizjoterapeutą pracującym W Synapsie w Jelczu-Laskowicach http://synapsa-terapia.pl/. ​

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria