Jak poprawnie czyścić korony zębowe?

Sztuczne korony zębowe są typem protetycznego uzupełnienia, które stosuje się w sytuacjach, kiedy naturalne korony zębowe uległy zniszczeniu. Przyczyny zniszczeń mogą być bardzo różne: anatomiczne anomalie, próchnica oraz urazy. Wskazanie do przeprowadzenia protetycznej odbudowy pod postacią korony to na przykład także względy estetyczne - poprawienie barwy czy też kształtu zębów. 

Korony zębowe są typem nakładek przytwierdzonych do specjalnie spreparowanych, oszlifowanych zębów. To metoda na wzmacnianie, odtwarzanie funkcjonalności oraz estetyki zębów.

Korony mogą być uzupełnieniem o charakterze tymczasowym albo też ostatecznym, czyli docelowym. Korony w formie tymczasowej stosuje się celem ochrony struktury zębów między następnymi wizytami u lekarzy stomatologów, przed nałożeniem ostatecznej odbudowy. Zwykle wykonywane są one z akrylu, niemniej jednak nie są one nazbyt trwałe. 

Korony zębowe: rodzaje

Korony zębowe, można podzielić na różne rodzaje, chociażby z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane. 

Korony metalowe

Ich najważniejsze zalety to: niska cena oraz wysoka trwałość. Minusy to: możliwość spowodowania przez nie odczynów alergicznych, jak również posiadanie nienaturalnego wyglądu. 

Korony pełnoceramiczne, porcelanowe

Zalety to: brak jakichkolwiek alergicznych reakcji, doskonała estetyka; za sprawą częściowej przezierności dobrze imitują szkliwo naturalne, nie powodują zmiany koloru przylegających tkanek. Minusy to: duża twardość, która może mieć wpływ na procesy ścierania przeciwległych zębów, dość spora kruchość, możliwość ulegania pęknięciom podczas nieodpowiedniego użytkowania. 

Korony cyrkonowe

Plusy to między innymi: brak jakichkolwiek reakcji o charakterze alergicznym, dobre właściwości termoizolacyjne, doskonała estetyka i dobra trwałość. Minusy zaś to: duża twardość mogąca mieć wpływ na procesy ścierania uzębienia przeciwległego, wysoka cena oraz ograniczenie przezierności rzutującej na estetykę. 

Korony łączone – porcelanowe na cyrkonowej podbudowie

Ich najważniejsze zalety to: idealne przyleganie do zębów, brak alergicznych reakcji, naturalny wygląd oraz wysoka trwałość. Najistotniejsze wady: z uwagi na sporą grubość wymagają mocnego szlifowania zębów, co może ograniczać ich umiejscowienie oraz zastosowanie. 

Korony łączone – porcelanowe na metalowej podbudowie

Plusy to bardzo dobra trwałość, jak również spora elastyczność, która minimalizuje opcję spękania. Wśród minusów warto wymienić: możliwość spowodowania reakcji alergicznych czy też przebarwienia na sąsiednich tkankach. 

czyste białe zęby

Jak czyścić korony zębowe?

W zależności od tego, z jakim rodzajem koron zębowych będziemy mieć do czynienia, zabiegi higieniczne obejmujące ich czyszczenia, mogą być bardzo różne. Protezy mocowane na stałe do zębów własnych pacjentów albo implanty, należy czyścić prawie identycznie jak własne uzębienie. Szczoteczka i pasta do zębów, na ogół będą wystarczające w przypadku założenia niezbyt rozległych protez. Połączone korony czy też mosty zębowe, trzeba oczyszczać dodatkowo z zastosowaniem specjalistycznych nici, szczoteczek jednopęczkowych i specjalnych irygatorów. Płukanki po oczyszczeniu zębów chociażby raz w ciągu dnia są obowiązkowe. Wyjmowane protezy zębowe należy czyścić nieco inaczej, aniżeli same korony. 

Korony zębowe w Krakowie wykonuje się z akrylowego tworzywa, dla którego pasta do zębów będzie nazbyt ścierna. Wyczyszczenie tego rodzaju koron za pomocą pasty do zębów, potrafi zniszczyć ich powierzchnię, w wyniku czego zużywają się one bardzo szybko. Celem oczyszczania koron zębowych wykonywanych z akrylowego tworzywa, należy stosować specjalistyczne pasty i szczoteczki. Szczoteczka umożliwia za sprawą specjalistycznej obudowy oczyszczanie wszelkich zakamarków w koronach, zaś pasta nie niszczy przy tym powierzchni danego uzupełnienia. Co do higienicznych zabiegów, konieczne jest dokładne stosowanie się do zaleceń lekarskich. Dobranie właściwych produktów ma spory wpływ na bezpieczeństwo oraz efektywność pielęgnowania koron zębowych. Higiena implantów powinna się opierać na użyciu produktów, które delikatnie aczkolwiek dokładnie oczyszczą okolice koron, jak i zadziałają antyseptycznie, antybakteryjnie czy też łagodząco. 

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria