Jak znaleźć dobrego okulistę?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, do jakiego lekarza okulisty powinny się udać, muszą mieć świadomość tego, że nie mówimy wcale o jednej z tych decyzji, które podejmuje się w sposób przypadkowy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wiele schorzeń okulistycznych pociąga za sobą poważne konsekwencje, z ryzykiem utraty wzroku włącznie, nie można więc dopuścić do sytuacji, w której przyczynia się do tego również niewłaściwy wybór lekarza.

Duże znaczenie ma między innymi to, czy nasze ubezpieczenie obejmuje opiekę okulistyczną. Nie zaszkodzi, jeśli sprawdzimy to jeszcze przed złożeniem wizyty lekarzowi. Jeśli chcemy mieć pewność, że koszt wizyty nie będzie pokrywany z naszej kieszeni, dobrze jest zadzwonić do lekarza specjalisty, aby podać mu numer swojego ubezpieczenia.

Osoby ubezpieczone w ZUS powinny rozpocząć swoje poszukiwania od udania się do lekarza pierwszego kontaktu, ten bowiem jest odpowiedzialny za wystawienie skierowania do okulisty. Koszt wizyty jest w całości pokrywany przez ZUS, choć należy liczyć się z tym, że przyjdzie nam na nią chwilę poczekać. Brak ubezpieczenia medycznego wymaga pokrycia przez pacjenta kosztu wizyty. W takim przypadku dobrze jest odpowiednio wcześnie uzyskać informacje na temat tego, z jakim wydatkiem wiąże się przeprowadzenie badań.

Zawsze wskazane jest również zdobycie danych na temat niezbędnych kwalifikacji i uprawnień lekarza. Idealna jest przy tym sytuacja, w której na ścianach gabinetu można zapoznać się ze wszystkim certyfikatami. Sprawdzoną metodą na znajdowanie lekarzy godnych zaufania niezmiennie okazuje się system rekomendacji, warto więc interesować się tym, który specjalista ma największe grono zadowolonych pacjentów. Nie można też zapominać o tym, że lekarze mają dość zróżnicowane specjalizacje, można je więc dobrać do naszej wady wzroku. Rekomendowani lekarze operujący są w tym wypadku szczególnie cenni.

Leczenie wzroku

U kogo kontrolować stan oczu?

Osoby, które zaczynają podejrzewać, że w najbliższym czasie ich wzrok może się znacząco pogorszyć, na ogół stawiają sobie jedno pytanie. Do jakiego specjalisty powinni się udać, jeśli chcą przeciwstawić się zachodzącym zmianom. Nietrudno się domyślić, że odpowiedź na nie może nie być prosta. Jeśli mamy do czynienia ze zdiagnozowanym wcześniej problemem ze wzrokiem, a jednocześnie pacjent nie choruje na przewlekłe choroby oczu, w zasadzie bez znaczenia jest to, czy uda się do optometrysty, czy też do okulisty.

Obaj specjaliści potrafią przeprowadzić podstawowe badania wzroku i skorygować wzrok szkłami, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli jednak pacjent wykazuje poważniejsze problemy z oczami, a także w przypadku, w którym zmaga się z problemem jaskry lub zaćmy, konieczne jest złożenie przez niego wizyty u wyspecjalizowanego lekarza okulisty. Ważne może być bowiem nie tylko leczenie przewlekłe, ale również zastosowanie zabiegu chirurgicznego. Osoba, która nie ma jeszcze własnego lekarza powinna zastanowić się nad tym, czy nie będzie dobrym rozwiązaniem poproszenie optometrysty o wskazanie medyka, któremu można zaufać. 

Coraz częściej można jednak usłyszeć o jeszcze innym sposobie leczenia wzroku cieszącym się ogromną popularnością. Jest to tak zwane leczenie łączone. Za opiekę nad pacjentem w pierwszej kolejności odpowiedzialny jest okulista, ten więc nie tylko dokonuje fachowych oględzin, ale również, jeśli zachodzi taka potrzeba, podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Optymalna stabilność pooperacyjna pozwala jednak na to, aby opiekę nad pacjentem przejął optometrysta, który sprawdza się znakomicie wtedy, gdy pojawia się konieczność monitorowania stanu zdrowia. Współpraca jest obustronnie opłacalna, obaj specjaliści odpowiadają bowiem za to, w czym czują się najlepiej. W każdej chwili istnieje też możliwość ponownego skierowania pacjenta do specjalisty.

Badania wzroku

U kogo szukać wsparcia przy chorobach wzroku?

Bardzo często mówi się o tym, że stan naszych oczu powinien być kontrolowany przynajmniej raz w roku. Z zadowoleniem można przy tym odnotować, iż ludzie są obecnie zdecydowanie bardziej świadomi kwestii, które dotyczą ich zdrowia. Oczy są przecież wyjątkowo ważne już choćby dlatego, że oczekuje się od nich, że będą nam służyły każdego dnia. Już choćby dlatego zaleca się wybór takiego lekarza, do którego można mieć zaufanie. Oczywiście, istnieją aż trzy grupy specjalistów odpowiedzialnych za ludzkie oko, warto więc wiedzieć, do którego z nich się udać.

Lekarz okulista jest osobą z tytułem lekarskim i ze specjalizacją w dziedzinie okulistyki. Specjaliści tacy charakteryzują się wiedzą umożliwiającą im przeprowadzenie wszystkich badań wzroku, a także diagnozowanie chorób oczu i ich leczenie oraz przeprowadzanie operacji chirurgicznych związanych z narządem wzroku. Lekarz okulista jest też uprawniony do przepisywania leków oraz recept okularowych i soczewkowych. Może też leczyć te problemy ze wzrokiem, które są konsekwencją innych chorób, z którymi zmaga się pacjent.

Optometrysta jest specjalistą, dla którego charakterystyczne jest to, że ukończył trwające 5 lat studia magisterskie na wydziale fizyki albo dwuletnie studia podyplomowe. Jego zadania i obowiązki często są zbieżne z tymi, jakie posiada okulista, choć optometrysta nie posiada tytułu lekarskiego. Może jednak badać wzrok człowieka po to, aby wydawać opinię na temat jego prawidłowości, a nawet przepisywać recepty dotyczące tak soczewek, jak i okularów.

Optyk to specjalista, który ukończył technikum lub studia inżynierskie, choć może mieć również tytuł magistra. Nie jest lekarzem, może dobierać jednak pacjentowi zarówno okulary, jak i soczewki. Odpowiada też za realizację recepty, naprawę okularów i ich konserwację. Optyk może też badać wzrok, choć należy mieć na uwadze, że jego szkolenie miało jedynie ograniczony zakres.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria