Zabieg, którego boi się większość Polaków!

Ósemki są nazywane zębami mądrości. Wyróżniają się tym, że nie wyrastają u każdego z nas. Jednak kiedy się pojawią, to razem z nimi pojawia się pytanie, czy usuwanie ósemek jest konieczne, a może lepiej je zostawić? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy ósemki zawsze trzeba usuwać?

Ósemki są zębami, których wyrastanie zanika powoli wraz z rozwojem filogenetycznym człowieka. Jest to spowodowane ewolucją oraz także zmianami w żywieniowych nawykach. Dawniej byliśmy zmuszeni do gryzienia oraz żucia sporem ilości surowych pokarmów. Zatem dodatkowe trzonowe zęby był niezwykle przydatne.

Dzisiaj spożywamy produkty przetworzone wielokrotnie, a więc trzonowce nie pełnią już takiej bardzo ważnej roli. Ósemki pojawiają się najczęściej między siedemnastym, a dwudziestym piątym rokiem życia. Jednak zdarzają się i takie sytuacje, w których pojawiają się po czterdziestym roku życia. Zęby mądrości mają często dosyć nietypowy kształt w porównaniu z zębami pozostałymi oraz bardzo osobliwą liczbę korzeni.

Skoro współcześnie ósemki nie pełnią żadnej istotnej roli w naszym uzębieniu, wielu z nas zastanawia się czy nie lepiej skorzystać z usługi jaką jest usuwanie ósemek. Zdaniem ekspertów, jeśli pojawienie się tychże zębów nie jest dla nas kłopotliwe, to nie ma konieczności ich usuwania. Inaczej jeśli nie mieszczą się w łuku zębowym i naciskają na pozostałe uzębienie, są objęte próchnica czy też występują jako tak zwane zęby zatrzymane.

U co po niektórych osób proces wyrzynania się tychże zębów wywołuje bóle i doprowadza do dosyć poważnych problemów ze zgryzem. Wynika to z niczego innego jak z tego, że szczęka u współczesnych osób jest o wiele mniejsza w porównaniu z rozmiarem szczęki u naszych przodków.

Bywa zatem i tak, że zęby mądrości po prostu nam się nie mieszczą. Dochodzi także do sytuacji, w której ósemki się nie wyrzynają w pełni. Najczęściej wynika to z niczego innego jak z nieprawidłowego ułożenia ósemek jeszcze w samej kości. Towarzyszy temu zawsze bardzo silny ból, a także stany zapalne. W takich przypadkach usuwanie ósemek jest konieczne. Ma ono na celu eliminowanie potencjalnych miejsc, w których mogą powstać torbiele, występuje ryzyko złamań żuchwy czy też resorpcji sąsiednich zębów. Bardzo kłopotliwe ósemki, które się kwalifikują do wyrwania to także te, które są objęte próchnicą.

Zęby mądrości są ulokowane mocno w głębi szczęki. Jest to dosyć trudno dostępne miejsce do wyczyszczenia. Powoduje to rozwój bakterii, jak i także stanów zapalnych. Lokalizacja ósemek sprawa, że są one niezmiernie trudne w leczenia. W związku z tym ich ekstrakcja bywa najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach.

wyrwana ósemka

Jak sprawić, by usuwanie ósemek było mniej bolesne?

Wiadomo, że usuwanie ósemek jest decyzją zawsze podejmowaną po wykonaniu diagnostyki bardzo dokładnej oraz w porozumieniu z pacjentem. Jest to przecież zabieg chirurgiczny wykonywany bezpiecznie, w warunkach sterylnych oraz także według współczesnych standardów inwazyjności minimalnej. Oznacza to, że tkanki, które otaczają ząb, jak i także kość pozostają nienaruszone. Zapobiega to powikłaniom oraz usprawnia sam proces regeneracji. Cała ta procedura jest bezbolesna całkowicie, ponieważ wykonuje się ją przy użyciu nowoczesnego komputerowego znieczulenia. Dzięki temu nawet sam moment podawania środka znieczulającego jest dla pacjentów całkowicie niewyczuwalny. Po zabiegu nie występuje żadne uczucie mrowienia czy też odrętwienia. Dla osób o bardzo sporym poziomie lęku idealnym rozwiązaniem jest dodawanie rozweselającego gazy, który pomaga się odprężyć oraz odstresować podczas wizyty. Oczywiście pacjenci zmagający się z dentofobią mogą skorzystać z leczenia pod narkozą.

Pamiętajmy, że usuwanie ósemek jest całkowicie bezbolesne. Jedynie co to po przeprowadzonym zabiegu możemy czuć naprawdę delikatny dyskomfort. Dlatego też pacjent w dniu zabiegu powinien sobie zarezerwować czas na relaks oraz na odpoczynek. Ponadto zostaje zaopatrzony w przeciwbólowe leki, dzięki którym będzie się czuł komfortowo przez pierwsze godziny po wykonaniu zabiegu. Już kolejnego dnia może swobodnie wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Warto zdecydować się na usuwanie ósemek w Krakowie w dobrej klinice. Wówczas mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane należycie i znajdziemy się pod opieką naprawdę wykwalifikowanego personelu, który nie tylko zna się na swojej pracy, ale na dodatek także ma idealne podejście do pacjentów. Nawet pacjenci z dużym lękiem przed stomatologiem poczują się tutaj komfortowo. Nie zwlekaj z usunięciem ósemek. To naprawdę nie boli.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria