Zakładasz własny biznes? Załóż w banku firmowe konto!

Otwierasz kawiarnię, zakładasz warsztat samochodowy, a może będziesz prowadzić mały sklep z artykułami hand made? Nieważne jaki otwierasz biznes, czeka cię dopełnianie wielu formalności. Na liście spraw do załatwienia koniecznie wpisz również konto firmowe!

Konto dla firm jest niezbędne, by prowadzić działalność gospodarczą. Nawet mała firma, zatrudniająca kilka osób, powinna z niego korzystać. Z tego obowiązku zwolnieni są tyko ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ale również i w ich przypadku warto rozważyć posiadanie takiego konta. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści.

Świadczy o profesjonalizmie

Oferowane przez banki konto dla firm jest przypisane do nazwy firmy i jej numeru NIP, w przeciwieństwie do konta osobistego, które powiązane jest z imieniem i nazwiskiem prywatnej osoby. Tak również jest w przypadku tego konta https://www.bzwbk.pl/firmy/rachunki/biznesowe/pakiet-kfgp/biznes-pakiet-kfgp.html które oferuje BZ WBK. To ważne szczególne przy rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym. To przecież nie my osobiście, ale nasza firma odprowadza składki czy płaci podatki. Ponadto konto firmowe będzie również świadczyło o profesjonalizmie firmy w oczach klienta.

Przejrzystość finansowa

Porządek w finansowych transakcjach firmy to bardzo istotna kwestia. Posiadanie dwóch kont, osobistego i firmowego, pozwala rozgraniczyć własne, prywatne środki i przeprowadzane operacje finansowe od wszelkich działań związanych z prowadzonym przez nas biznesem. Taka przejrzystość finansowa pomoże nam w utrzymaniu porządku i łatwiejszym zarządzaniu kapitałem. Znacznie prościej będzie kontrolować wpływy i wydatki, a więc również oceniać na bieżąco sytuację finansową prowadzonej firmy. Oddzielne konta, firmowe i prywatne, ułatwią też wszelkie prace księgowe, a ponadto taka czytelność w finansach będzie przydatna również np. w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego.

Zaświadczenie o dochodach

Nawet jeśli zakładamy naprawdę małą firmę warto myśleć przyszłościowo. Być może za jakiś czas będziemy chcieli rozwinąć działalności i na ten cel będziemy potrzebowali pożyczki. Konto firmowe będzie wówczas dla banku przydatne (a często w tej sytuacji jest nawet wymagane) przy określaniu zdolności kredytowej firmy. Historia transakcji będzie informacją na temat przychodów i miesięcznych wydatków. Ponadto bank będzie mógł sprawdzić rzetelność firmy, ustalając czy obowiązkowe składki i podatki są odprowadzane terminowo. Dodatkowym plusem jest również fakt, że jeśli o kredyt będziemy się starać w tym samym banku, w którym mamy konto firmowe, formalności będą ograniczone do minimum.

Darmowe konto i inne udogodnienia

Konto firmowe zazwyczaj nie jest, jak niektórzy sądzą, kolejnym dużym wydatkiem. Konto dla firm znajdziemy w ofercie niemal wszystkich banków, a w większości z nich będzie ono darmowe. Podobnie jak przy kontach indywidualnych możemy znaleźć nie tylko takie, za którego otwarcie nie zapłacimy, ale również nie będziemy zobowiązani do uiszczanie comiesięcznej opłaty za jego prowadzenie. Często jednak, by faktycznie konto firmowe było darmowe, bank wymaga , by właśnie z tego rachunku opłacana była składka ZUS. W przeciwnym razie bank potrąci nam miesięczną opłatę za prowadzenie konta.

Bezpłatne przelewy z rachunku firmowego do ZUS i Urzędu Skarbowego stały się już standardem w większości banków. Nieco inaczej jest w przypadku przelewów zewnętrznych. Większość banków oferuje pakiet darmowych przelewów do innych banków lub, jeśli zdecydujemy się na bardziej rozbudowaną ofertę prowadzenia konta (zazwyczaj już płatną), w ogóle rezygnuje z pobierania za nie prowizji. Warto jednak pamiętać, że wszelkie koszta, które poniesiemy przy prowadzeniu firmowego rachunku bankowego możemy rozliczyć uznając je za koszty uzyskania przychodu.

Posiadanie firmowego konta wiąże się też, oczywiście, z posiadaniem do niego karty, zazwyczaj debetowej. Tu najczęściej pojawia się limit transakcji bezgotówkowych kartą, jaki musimy miesięcznie wykonać, by karta była darmowa. Banki, podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych, oferują firmom darmowe korzystanie z bankomatów i wpłatomatów.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria