W jaki sposób czyści się separatory?

Separator to urządzenie będące elementem instalacji kanalizacyjnej, którego zadaniem jest oddzielanie tłuszczy od resztek ścieków. Separatory muszą zostać umieszczone, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, w każdym miejscu, w którym generowana jest ponadprzeciętna ilość tłuszczy.

Gdzie najczęściej montuje się separatory?

Separatory, zgodnie z rozporządzeniem, najczęściej montowane są przy obiektach gastronomicznych, hoteli, ubojni oraz przedsiębiorstw z branży przetwórstwa mięsnego. Separatory działają na bardzo prostej zasadzie. Tłuszcze są lżejsze od wody – sprawia to, że unoszą się one na jej powierzchni. Dzięki działaniu osadnika i separatora właściwego istnieje możliwość skutecznego oddzielenia tłuszczy od pozostałych ścieków. Można, więc stwierdzić, że separatory działają na podstawie podstawowego prawa fizyki w zakresie gęstości cieczy. Pamiętajmy jednak, że tłuszcze są substancją lepką. Sprawia to, że osadzają się na poszczególnych elementach separatora, uniemożliwiając ich prawidłową eksploatację.

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie separatorów

Z uwagi na osadzające się tłuszcze bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i czyszczeń urządzeń. Normy wskazują, że czyszczenie powinno odbywać się raz na dwa tygodnie. Często użytkownicy zmniejszają częstotliwość czyszczenia do raz w miesiącu. Najważniejsze, by dbać aby warstwa tłuszczy nie przekraczała granicy 18-20 cm.

Czyszczenie i opróżnianie separatorów z tłuszczów może odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznej firmy, takiej jak stankan.pl Posiadają oni odpowiednie i wymagane uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt – wóz asenizacyjny. Czyszczenie separatora polega na całkowitym spuszczeniu wody z urządzenia i dokładnym oczyszczeniu podzespołów. Po przeprowadzeniu czyszczenia separator powinien zostać napełniony czystą wodą.

Warto pomyśleć o prowadzeniu dziennika kontroli czystości separatora. Pozwoli to w prosty, wygodny i bezproblemowy sposób monitorować wszelkie kwestie dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzenia.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria