Chcesz kupić kabel? Zobacz, jaki powinieneś wybrać!

Przeglądając oferty rozmaitych sklepów w poszukiwaniu odpowiedniego kabla, możemy natknąć się na mnóstwo ich różnych rodzajów. Co więcej - pragnąc odnaleźć samo złącze cyfrowe, na półkach sklepowych zobaczymy wiele typów z enigmatycznymi nazwami, których nie potrafimy rozszyfrować. Aby ułatwić Wam to zadanie, przedstawiamy kilka często wykorzystywanych rodzajów kabli wraz z ich zastosowaniem. 

Kable HDMI

Na rynku dostępne są już od kilkunastu lat, a grono ich zwolenników powiększa się z roku na rok – umożliwiają one bowiem przesył sygnału cyfrowego bez utraty jakości. Przy ich pomocy często podłącza się, między innymi, odtwarzacze Blue-Ray, konsole do gier czy amplitunery audio do telewizorów. Jak się okazuje, najlepszą jakością przesyłu cechują się kable o długości do 5 m. Najbardziej znany rodzaj tego kabla posiada 19 pinów, natomiast coraz większą popularność zdobywa obecnie typ B, który ma z kolei 29 pinów.

Interfejs DisplayPort

Jego zadaniem jest łączenie komputera z: projektorem, telewizorem oraz monitorem. Nazywany jest „kuzynem kabli HDMI”, jednak jego gama zastosowań jest – jak widać – dużo węższa. W porównaniu do nich cechuje się jednak większą energooszczędnością; w dużym stopniu potrafi tłumić także rozmaite zakłócenia. Nowe modele tego rodzaju okablowania z powodzeniem potrafią przesłać obrazy o rozdzielczości 8K. 

Złącze DVI

To interfejs cyfrowy albo cyfrowo-analogowy, jednak – jeżeli chciałbyś korzystać z obu tych funkcji – należy dokładnie sprawdzić, jaką wersję okablowania trzymasz w ręku. Obecnie dostępne są bowiem trzy rodzaje tego złącza: analogowe (DVI-A), cyfrowo-analogowe (DVI-I), a także cyfrowe (DVI-D). Kabel potrafi skutecznie przesyłać sygnał pomiędzy monitorem a kartą graficzną.

Interkonekt audio

Kable VGA (D-Sub)

Wykorzystuje się je najczęściej do łączenia monitora z kartą graficzną lub projektorem, jak również w odbiornikach telewizyjnych. Przesyłają one analogowy sygnał video. Posiadają one bardzo charakterystyczne wtyki w kształcie litery D. Obraz, który zostaje wyemitowany przy ich pomocy, nie jest najlepszy jakościowo ani odporny na zakłócenia – wynika to z tego, że odbywa się w nim dwukrotna konwersja sygnału: z cyfrowego na analogowy, a następnie - na odwrót. 

Kabel optyczny

Jego technologia polega na tym, że do przesyłania sygnału wykorzystuje on impulsy świetlne. Przy jego pomocy można przesyłać go nawet z prędkością do 100 Gb/s. Dlatego też można powiedzieć, że wiele osób traci na tym, iż do oglądania telewizji wykorzystuje jedynie kable HDMI. Złącza optyczne umożliwiają bowiem dużo wyższą jakość dźwięku. 

Interkonekty

Wykorzystywane są do łączenia różnego rodzaju urządzeń, w tym w sprzęcie audio – w takim przypadku stosuje się także określenie „interkonekty audio”. Same również zakończone są złączami; najczęściej stosuje się w nich złącza RCA (cinch), mini-jack albo XLR. Interkonekty dzielimy na dwa rodzaje: analogowe oraz cyfrowe. Pierwsze z nich można wykorzystać właśnie w przypadku sprzętu audio (gdzie można połączyć np. odtwarzacze CD ze wzmacniaczami), jak również w urządzeniach video. Dzięki oplotom ekranowym, są one odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. 

Interkonekty cyfrowe posiadają, natomiast, dużo lepsze parametry – możemy je zatem stosować w rozmaitych technologiach cyfrowych oraz video. Złącze dostarcza sygnały, które wpływają na bardzo wysoką jakość obrazu, jego kolory oraz ostrość. W przypadków interkonektów najczęściej występuje złącze HDMI oraz USB. Oba rodzaje tego sprzętu są obecnie dostępne w sklepie Acrolink.

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria