Energooszczędne laptopy dla firm – to się opłaca

Zakup urządzeń biurowych zawsze jest przedsięwzięciem wymagającym od nas zwrócenia uwagi na szeregi istotnych kwestii. Ich wydajność należy dopasować nie tylko do zadań, jakie mają spełniać, ale również możliwości firmy. Szczególne znaczenie ma w tym względzie pobór energii.

Jak nietrudno się domyślić, wydajność i energooszczędność rzadko idą ze sobą w parze. Idealnym na to przykładem są platformy gamingowe, a także laptopy przeznaczone do użytku profesjonalnego. Ich podzespoły charakteryzują się sporymi możliwościami, co jednak w znaczący sposób przekłada się na ilość pobieranej przez nie energii.

Rozważając dylemat, jakie laptop do firmy okażą się odpowiednie, nie należy skupiać się wyłącznie na maksymalizacji osiągów. Co więcej, te w wielu przypadkach mogą spokojnie zostać odstawione na dalszy plan. Do obsługi oprogramowania biurowego, standardowych aplikacji firmowych i przeglądarki internetowej nie potrzebujemy bowiem najwyższej wydajności. Wszystko to pozwala nam wybrać takie laptopy, które z jednej strony zapewnią stabilną i komfortową pracę, a z drugiej okażą się energooszczędne.

Układy CPU o profilu energooszczędnym

Urządzenia tego typu zazwyczaj korzystają z niskonapięciowych procesorów, czego przykładem mogą być układy firmy Intel typu Ultra Low Voltage (charakteryzują się one współczynnikiem TDP na poziomie 14 W). Pójść możemy jednak o krok dalej i zdecydować się na procesory przygotowane do pracy mobilnej.

Co prawda, wyróżniają się one zazwyczaj nieco ograniczonymi osiągami, jednak, jak już ustaliliśmy, nie są one najważniejsze. Ich najmocniejsza stroną jest natomiast wspomniana energooszczędność. Pod tym względem biją one na głowę nawet wymienione wyżej układy Ultra Low Voltage. W przypadku procesorów mobilnych współczynnik TDP (związany z poborem mocy) wynosi bowiem mniej niż 5 W!

Pozostałe podzespoły

Nasze rozważania wokół sposobu na skompletowanie energooszczędnej floty laptopów powinny zahaczyć również o kwestie związane z kartą graficzną. Jak wiemy, jednostki dedykowane zdecydowanie rozszerzają możliwości laptopów, niemniej potrzebują do tego dodatkowej mocy.

Podkreślić należy również fakt, że wydajne grafiki zazwyczaj generują naprawdę wysokie temperatury, osiągające wartości oscylujące wokół 80 stopni Celsjusza (dotyczy to pracy na najwyższych obrotach). Jeżeli więc laptopy w firmie mają służyć do realizacji standardowych zadań, lepiej postawić na jednostki zintegrowane.

Procesory i karty graficzne mogą okazać się prawdziwymi „pożeraczami” energii. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Do zwiększenia poboru mocy może doprowadzić również napęd optyczny, dlatego warto zastanowić się, czy jest on nam koniecznie potrzebny. Znaczenie ma oczywiście także wykorzystywany akumulator – przed podjęciem ostatecznej decyzji rzućmy więc okiem na jego parametry.

Czy zakup energooszczędnych laptopów ma sens?

Niektórzy mogliby stwierdzić, że maniakalna chęć ograniczenia poboru energii elektrycznej nie ma zbyt wielkiego sensu. Laptop to w końcu nie pralka i z samej definicji należy przypisać go do urządzeń energooszczędnych.

Optyka ta zmienia się jednak w sytuacji, gdy stajemy przed koniecznością wyposażenia kilkunastu bądź kilkudziesięciu stanowisk w biurze. Wtedy każdy dodatkowy wat ma znaczenie. Jeżeli więc zastanawiamy się, jaki laptop do firmy wybrać, rozważmy istotną kwestię związaną z poborem energii.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria