Wygodne siodełko rowerowe – jak je wybrać

Siodełko to jeden z tych elementów, który najbardziej bezpośrednio wpływa na komfort jazdy rowerem. Z tego względu każdy powinien dobrać je do swoich preferencji i przede wszystkim do swojej budowy ciała. Jakie zasady obowiązują przy wyborze odpowiedniego siedziska dla rowerzysty? Dlaczego mają one tak duże znaczenie?

Po czym poznać dobre siodełko rowerowe?

Odpowiednie siedzisko pozwala na bezbolesne pokonywanie wielu kilometrów na jednośladzie. Dla kolarzy szosowych jest to podstawa do uzyskiwania coraz lepszych wyników. Świetnie amortyzuje nierówności podczas miejskiej jazdy do pracy i zapewnia odpowiednie podparcie w trakcie leśnej wycieczki. Wygodne siodełko rowerowe musi być dostosowane do typu roweru i płci rowerzysty.

Jakie siodełko do roweru dla kobiety i mężczyzny?

Każdy człowiek ma nieco odmienną budowę, a to na jej podstawie dobierane jest siedzisko w rowerze. Fundamentalny jest rozstaw kości kulszowych, który można zmierzyć np. gdy usiądzie się na miękkim materiale, w którym pozostaną wgniecenia. Odległość między dołkami to właśnie poszukiwany wymiar i odległość między kośćmi. Jeszcze dokładniejsze wyniki pozwoli uzyskać wizyta w dobrze wyposażonym sklepie rowerowym i wypróbowanie krzesełka testowego.

Czy zawsze miękkie siodełko rowerowe jest lepsze?

W rowerach miejskich siodełko powinno być szersze, grubsze i dosyć miękkie, ponieważ pozycja ciała podczas jazdy jest wyprostowana. Dobre siodełko rowerowe do miasta musi zapewniać odpowiednie podparcie i możliwie największy komfort przy jednoczesnym tłumieniu nierówności.

W przypadku wersji szosowych, gdzie kolarz jest maksymalnie pochylony do przodu, jego styczność z siodełkiem jest zupełnie inna. Propozycje do rowerów szosowych to wąskie i długie siedziska. Im bardziej pochylone w przód ciało, tym większy nacisk jest wytwarzany na przednią część siodełka.

Jaka powinna być długość siodełka do roweru?

Styl jazdy determinuje wybór odpowiedniej długości siedziska. Gdy rowerzysta często zmienia pozycję i raz jeździ mocno wyprostowany, a innym razem jak rasowy kolarz na szosówce, powinien szukać raczej dłuższych egzemplarzy. Miękkie siodełko rowerowe zapewni komfort szczególnie podczas krótszych wypadów, jednak na długie podróże, gdy pozycja rowerzysty będzie się zmieniać, warto wybrać nieco twardsze i dłuższe. W przypadku jednostajnego stylu przemieszczania się element ten może być krótszy.

A może siodełko unisex?

To propozycja dla osób, które nie chcą wydawać większej sumy na siodełko. Jednocześnie są gotowe na pewne wyrzeczenia, bo takie egzemplarze nigdy nie będą tak dobrze dopasowane, jak te przeznaczone dla konkretnej płci. Oczywiście wybierając wersję unisex, nie trzeba zakładać, że nie będzie to wygodne siodełko rowerowe. Sprawdzi się jednak tylko dla tych, którzy rzadziej przemieszczają się jednośladem.

Chociaż w każdym nowym rowerze najczęściej jest już zamontowane podstawowe siodełko, warto wymienić je i dobrać odpowiedni model konkretnie pod swoje potrzeby i budowę ciała, jeśli obecny model nie do końca spełnia nasze oczekiwania.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria