Cięcie laserem w praktyce

Współczesny rozwój technologii, sprawia że obróbka materiałów staje się coraz łatwiejsza. Powstają nowe metody, udoskonalane są znane rozwiązania. Praca staje się szybsza, wydajniejsza oraz bardziej zautomatyzowana. W poczet najpopularniejszych metod wlicza się cięcie laserem, czyli gorącym promieniem. Przycinanie rozgrzaną wiązką stosowane jest w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, w medycynie czy przemyśle tekstylnym. Na czym właściwie polega laserowa technologia, jak z niej korzystać oraz do czego może być stosowana?

Jak działa laser oraz jak wpływa na poszczególne materiały?

Strumień lasera oparty jest na systemie soczewek i luster, które prowadzą do jego nagrzania do bardzo wysokich temperatur. Promień nakierowany na materiał, powoduje jego topnienie i powstanie bardzo wąskiej szczeliny. Urządzenie obsługiwane jest komputerowo lub poprzez interfejs, dlatego operator może wprowadzić plany cięcia, a później je modyfikować oraz udoskonalać.

 

 

Zabiegi cięcia laserowego wymagają obecności gazu ochronnego tnącego – azotu w przypadku materiałów formowanych metodą stapiania. Tytan, magnez i tantal reagują z azotem, tworząc związki chemiczne, dlatego do ich obróbki wykorzystywany jest argon. Rolą gazu jest wydmuchiwanie stopionych części, ochrona przez zniszczeniem łatwopalnych materiałów oraz przyspieszanie pracy. Gazy dodatkowo chronią przedmioty przed utlenianiem, bo niewielka ilość tlenu lub kontakt z wilgocią prowadzą do przebarwień i nieestetycznego wyglądu.
Cięcie laserem sprawdza się w przypadku materiałów o maksymalnej grubości 30mm, przy czym cieńsze powierzchnie są łatwiejsze w obróbce – proces przebiega szybciej, krawędzie się idealnie gładkie i nie zachodzą odkształcenia. Idealna grubość dla stali konstrukcyjnej to 20mm, dla stali nierdzewnej 10mm, a dla stali ocynkowanej 3mm.


Cięcie Laserem Kraków

Dlaczego warto zdecydować się na cięcie laserowe?

Funkcjonowanie rynku ciągle podlega zmianom. Przy olbrzymiej konkurencyjności liczy się szybkość, wydajność, efektywność oraz maksymalizacja zysków przy jednoczesnej minimalizacji wydatków. Cięcie laserowe dobrze wpisuje się w te reguły, bowiem laser prowadzony jest komputerowo i wykonuje uprzednio zaprojektowane ruchy. Nie ma miejsca na pomyłkę czy marnotrawstwo źle dociętych części. Dzięki temu taka metoda dobrze sprawdza się w masowej produkcji, wymagającej tworzenia dużej ilości identycznych oraz precyzyjnych elementów. Praca z laserem jest szybka oraz charakteryzuje się niskim obciążeniem cieplnym. Maszyna jest łatwa w obsłudze i nie wymaga siły fizycznej operatora.
Laser stosuje się do przycinania materiałów różnej gęstości i twardości. Powszechnie używa się go do obróbki: aluminium, stali, drewna, metali niezależnych, a także to szkła, tworzyw sztucznych i tkanin.

Metody cięć laserowych

Wyróżnia się trzy metody cięcia laserowego: stapianie, spalanie oraz sublimacja.

1. Stapianie – materiał doprowadzany jest do temperatury topnienia i usuwany z powstałej szczeliny za pomocą gazu (głównie jest to azot). 

2. Spalanie – materiał ogrzewany jest do temperatury zapłonu, by po chwili spalić się w czystym tlenie. Ważny jest odpowiedni dobór powierzchni do obróbki. Temperatura topnienia materiału powinna być wyższa niż jego temperatura zapłonu. Tylko w ten sposób uniknie się zniszczenia. Metoda zalecana jest do stali niestopowych i niskostopowych.

3. Sublimacja – trzecia kategoria dotycząca materiałów, które nie mają temperatury topnienia. Mowa o drewnie, plexi i innych tworzywach sztucznych, a także o papierze oraz ceramice. To rozwiązanie umożliwia zmianę stanu skupienia materiału na gazowy.

Cięcie laserem to ekonomiczne oraz wydajne i efektywne rozwiązanie. Wykonane przedmioty czy elementy konstrukcyjne nie wymagają dalszej obróbki i są gotowe do użycia, do zastosowań przemysłowych. Dokładność formowania wiązką lasera zapewnia wysoką jakość, a oprogramowanie komputerowe gwarantuje powtarzalność. Przy odpowiednim zastosowaniu gazów, elementy docinane laserowo nie przebarwiają się oraz zachowują swój naturalny wygląd.

Inni przeczytali również: Gdy liczy się precyzja - kilka słów o szlifowaniu i materiałach ściernych >> 

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria