Kupujemy router Wi-Fi - co sprawdzić, żeby nie żałować?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dom bez Internetu. By jednak swobodnie korzystać z sieci w każdym zakątku naszego mieszkania, niezbędny jest router Wi-Fi. To niewielkie urządzenie powinno być przede wszystkim niezawodne. O czym należy pamiętać przed zakupem routera?

Najlepszy wybór

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele routerów Wi-Fi, dlatego z pewnością znajdziemy taki, który spełni nasze oczekiwania, nie pustosząc przy tym domowego budżetu. Dobre urządzenie tego typu to takie, które spełni nasze oczekiwania, co do jego funkcji, zagwarantuje przyzwoitą siłę sygnału i będzie łatwe w konfiguracji. Dodatkowym atutem z pewnością stanie się możliwość właściwego zabezpieczenia oraz stworzenia odrębnej sieci dla odwiedzających nas gości. Router nie musi być designerskim cudem, tym bardziej że często jest on schowany w niewidocznym miejscu.

Ważne parametry

  • Do najważniejszych cech routera należy typ łącza. Niektóre modele mogą obsługiwać wszystkie lub tylko wybrane typy łącza, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakiego urządzenia naprawdę potrzebujemy. Typ łącza użytego w naszym domu sprawdzimy poprzez końcówkę kabla podłączonego do komputera lub podczas przeglądania umowy z operatorem.

  • Kolejnym ważnym parametrem jest przepustowość Wi-Fi, dzięki której wygodnie będziemy mogli przesyłać nawet duże pliki multimedialne. W tym celu należy zwrócić uwagę na router, który obsługuje wysokie prędkości przesyłu. Pamiętajmy też, że poziom wysyłanych za pomocą Wi-Fi danych jest ograniczony.

  • Zwróćmy również uwagę na antenę – to ważny element, za pomocą którego przesyłany jest sygnał do innych urządzeń. Router może posiadać antenę wewnętrzną lub zewnętrzną, grunt by charakteryzowała się ona dużą czułością. Dzięki temu zasięg naszego urządzenia pozwoli na swobodne korzystanie z komputerów i smartfonów w dowolnej odległości od routera Wi-Fi (oczywiście w granicach mieszkania).

  • Jeśli budżet nam na to pozwala, warto również zastanowić się nad kupnem modelu obsługującego dwie częstotliwości. Dzięki tej funkcji router będzie miał lepszy zasięg i większą przepustowość, a jego praca nie będzie zakłócana przez inne urządzenia.

Dodatkowe atuty

Mimo że router Wi-Fi wydaje się urządzeniem niepozornym, oprócz standardowych parametrów, może zagwarantować nam znacznie więcej. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie sieci bezprzewodowej, a także dysku lub drukarki sieciowej, w przypadku gdy w naszym domu znajduje się więcej niż jeden komputer. By w pełni korzystać z możliwości urządzenia, wybierzmy model wyposażony w port USB i wejście Ethernet. Wiele modeli oprócz standardowego oprogramowania ma możliwość zainstalowania systemów, które poprawiają bezpieczeństwo i pozwalają na łatwą konfigurację ustawień routera.

Bezpieczeństwo jest o tyle ważne, że dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu czy wbudowanej funkcji firewall, skutecznie ochronimy swoje wirtualne dane i zmniejszymy ryzyko włamania się do sieci domowej.

Znając własne potrzeby i możliwości najnowszych modeli routerów, możemy pomyśleć o cenie zakupu. Dobre urządzenia kupimy już za mniej niż 100 zł, dopiero, jeśli szukamy zaawansowanych rozwiązań, cena naszego routera Wi-Fi będzie wyższa.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria