Komody drewniane

Istnieją przeróżne rodzaje mebli: szafy, łóżka, krzesła, stoły, itp. Wśród nich istotną rolę odgrywają komody. Najczęściej są zrobione z drewna i wykonane w przeróżnych stylach. Sklepy meblowe oferują ogromną ich ilość. Nawet najbardziej wybredni klienci znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

Gdzie i kiedy powstały komody?

Komoda jest to mebel, zaliczany do grupy mebli skrzyniowych. Pierwsze z nich powstały w XVII wieku we Francji. Początkowo swoim wyglądem nie przypominały dzisiejszych komód. Otóż ich pierwowzór stanowi najzwyklejsza skrzynia, w której umieszczono szereg szuflad, w ścianie bocznej. Z czasem komody zmieniały swój kształt. Zaczęły być bogato zdobione i stały się nieodłącznym elementem każdego mieszkania i domu. Jednak zwłaszcza pod koniec XX wieku komody zostały wyparte przez inne meble. Obecnie wracają do łask i lubują się w nich zwłaszcza klienci, którzy stawiają na klasyczne i eleganckie udekorowanie swoich czterech ścian.

Funkcjonalność komód

Do czego tak naprawdę służy komoda? Na ogół mnóstwo ludzi ustawia je w pokojach, a zwłaszcza w sypialniach. Można je również spotkać w przedpokoju, a nawet w łazience. Jest to mebel bardzo uniwersalny. Może spełniać szereg różnych wymagań, a także sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających właścicieli. Dzieje się tak głównie dlatego, że w przypadku komód mamy do czynienia z ogromną konfiguracją drzwi oraz szuflad, a także z różną wielkością tego mebla. 

Komody – wykonanie

Komody, jak znaczna większość mebli wyrabiane są z różnego rodzaju drewna. Bardzo popularne są komody sosnowe, ale również dębowe, czy też mahoniowe. Ponadto na ogół wykonuje się je z drewna bukowego, akacjowego, czy też hebanowego. Tego typu meble są zazwyczaj zabezpieczane przez producentów za pomocą lakierów, bądź przeróżnych wosków i specjalnych olejów.

Dużo zależy również od tego na zakup jakiej komody będzie zdecydowany klient. Producenci prześcigają się w przeróżnych propozycjach. W sklepach meblowych można znaleźć zarówno komody retro, jak i rustykalne, klasyczne, nowoczesne, a nawet kolonialne. Warto też obejrzeć meble zrobione na styl prowansalski lub skandynawski. Mogą bowiem stanowić ciekawą alternatywę w mało urozmaiconym pomieszczeniu.

Kupujemy komodę

O czym należy pamiętać kupując komodę? Oczywiście wszystko zależy od tego jak duży mebel będziemy chcieli nabyć. Im komoda mniejsza, tym bardziej trzeba być przygotowanym na to, że będzie posiadała znacznie mniej szufladek i drzwi. Patrząc na wystrój wnętrza, trzeba też zastanowić się, czy dany mebel będzie stał bezpośrednio na podłodze, czy też będzie posiadał niewielkie nóżki. Naturalnie można też nabyć komodę, która charakteryzuje się wysokimi nóżkami. Jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że pod nią zawsze można jeszcze coś schować.

Kolejną rzeczą, o której muszą pamiętać osoby decydujące się na zakup komody jest jej funkcjonalność i praktyczność. Warto sprawdzić, czy mebel ten posiada nowoczesne prowadnice. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że szuflada zawsze będzie leżała prosto, a także wsuwała i wysuwała się swobodnie. Sporo producentów decyduje się ponadto na stosowanie w komodach prowadnic z systemem cichego domykania. Dzięki temu nie będzie słychać ciągłego hałasu jaki powoduje uderzanie szuflady przy jej zamykaniu.

komoda

Ceny komód

Komody mają bardzo zróżnicowane ceny. Wszystko zależy od tego, z jakiego drewna są wykonane, jakiej są wielkości, itp. Przykładowo weźmy pod uwagę najprostszy mebel w kolorze białym, wykonany z drewna sosnowego, posiadający dwie szuflady, a także bardzo pojemną szafkę na ubrania. Ma on 80 cm wysokości, 82,5 cm szerokości oraz 40 cm głębokości. Taka komoda będzie nas kosztowała w granicach 600 złotych.

Weźmy też pod uwagę komodę, która jest wykonana również z drewna sosnowego i także jest w białym kolorze, jednak posiada zupełnie inne wymiary. Jest szeroka na 167 cm, wysoka na 85 cm i głęboka na 45 cm. Posiada prowadnice z systemem cichego domykania, a na całość składają się dwie szuflady oraz dwie pary drzwiczek. Za tego typu mebel należy zapłacić w granicach 1500 złotych.

Teraz przyjrzyjmy się innego rodzaju komodzie. Ma ona charakterystyczny, klasyczny wygląd, jest szeroka na 108 cm, wysoka na 89 cm i głęboka na 42 cm. Wykonano ją z drzewa dębowego. Posiada charakterystyczny jasnobrązowy kolor, a także dwie szuflady umieszczone bezpośrednio pod blatem. Składają się na nią również drzwiczki, za którymi ukazuje się głębokie wnętrze przedzielone półką. Tego typu mebel nadaje się idealnie do salonu, czy też sypialni. Jego cena to ok. 3000 złotych.

Oczywiście, bardziej zamożni klienci mogą brać pod uwagę jeszcze droższe komody. Zdarzają się bowiem meble, za które trzeba zapłacić powyżej 10 tysięcy złotych. Tego typu komoda wykonana jest z drewna dębowego, posiada dwie szerokie i trzy mniejsze szuflady. Posiada również dwie pary drzwiczek, z czego górna para tworzy dwie małe witrynki. Komoda ma 156 cm szerokości, 111 cm wysokości i 45 cm głębokości.

Zakończenie

Reasumując komoda jest to niezwykle uniwersalny mebel, który powinien znajdować się w każdym domu. Poprzez swoją praktyczność może służyć do przechowywania przeróżnych rzeczy, choć naturalnie, najczęściej chowa się w niej ubrania. Ładna, bogato zdobiona komoda z pewnością stanie się przepiękną ozdobą pomieszczenia takiego jak salon, bądź sypialnia.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria