Jak bezpiecznie wziąć szybką pożyczkę przez Internet?

Mimo że pożyczki online dostępne są już od dobrych kilku lat, a na rynku funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt oferujących je firm, wiele osób z różnych względów nadal obawia się korzystać z takich produktów. Tymczasem w praktyce, bezpieczne pożyczanie pieniędzy przez Internet jest jak najbardziej możliwe – wystarczy jedynie zachować ostrożność i stosować się do kilku najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Cały proces ubiegania się o pożyczkę online, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pośrednictwem Internetu. W większości przypadków wygląda on tak, że klient wchodzi na stronę internetową instytucji pozabankowej, wybiera kwotę pożyczki oraz okres spłaty, a następnie wypełnia krótki formularz i wysyła przelew weryfikacyjny, pozwalający na potwierdzenie jego tożsamości. Już po kilku, kilkunastu minutach otrzymuje decyzję zwrotną; jeśli jest pozytywna, chwilę później środki trafiają na jego konto. Co ciekawe, to między innymi właśnie ta mała ilość formalności oraz fakt, iż są one załatwiane wyłącznie przez sieć sprawiają, że część klientów podchodzi z nieufnością do pożyczek internetowych. Praktyka pokazuje jednak, że „przeniesienie” całej operacji do Internetu w ogóle nie obniża jej bezpieczeństwa. Na co trzeba zatem zwrócić uwagę, by bezpiecznie zaciągnąć szybką pożyczkę online?

Czytelność oferty pożyczki online

Klient, wchodząc na stronę internetową pożyczkodawcy, powinien bez trudu znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jego produktów, tj. maksymalną dostępną wysokość pożyczki i okres spłaty, a także całkowite koszty zobowiązania oraz ewentualne opłaty karne za brak terminowej spłaty. Tak przejrzystą ofertę można znaleźć m.in. w cieszącej się dużym uznaniem wśród klientów instytucji pozabankowej Euroloan (szczegóły na: www.euroloan.pl).

Firma pożyczkowa, która nie informuje jasno i czytelnie o szczegółach swojej oferty, nie tyle nie wzbudza zaufania, co wręcz wysyła wyraźny sygnał, że może mieć do ukrycia jakieś niekorzystne dla pożyczkobiorcy regulacje.

Opinie o firmie pożyczkowej

Drugą kwestię, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest wiarygodność instytucji pożyczkowej. Badając ją pod tym kątem, najlepiej jest posiłkować się opiniami, które są zamieszczane na popularnych forach finansowych, czy też na branżowych stronach internetowych, gdzie użytkownicy mogą opisywać i recenzować poszczególnych pożyczkodawców. Warto zauważyć, że na tych ostatnich, poza komentarzami można często również znaleźć użyteczne rankingi i porównywarki, które ułatwiają znalezienie faktycznie atrakcyjnej oferty pożyczki.

Czy firma pożyczkowa weryfikuje swoich klientów?

Firma pożyczkowa, która nie sprawdza potencjalnych klientów w BIK-u oraz rejestrach dłużników sprawia wrażenie niezbyt profesjonalnej, a przy tym mało wiarygodnej. Poza tym, ze względu na otwarcie się na nierzetelnych klientów, tego typu pożyczkodawcy muszą stosować dodatkowe zabezpieczenia, co często przekłada się na oferowanie mało korzystnych warunków pożyczki. Swoją drogą, to właśnie głównie wśród podmiotów, które reklamują swoje produkty hasłami typu „pożyczka bez BIK” można znaleźć nieuczciwe „firmy pożyczkowe”. Ich działania polegają zwykle na wyłudzaniu danych osobowych i późniejszym np. naciąganiu klientów na płatne SMSy. Na szczęście, choćby dzięki udostępnianym w Internecie opiniom i rankingom dotyczącym pożyczkodawców, można łatwo ustrzec się przed takimi oszustwami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zaciągając pożyczkę online trzeba również pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, dotyczących poruszania się w sieci. Poza tym, wniosek o pożyczkę najlepiej jest złożyć ze swojego komputera, korzystając przy tym z bezpiecznego łącza internetowego. Dodatkowo, przed podawaniem jakichkolwiek danych na stronie pożyczkodawcy, należy też sprawdzić, czy jest ona zaszyfrowana protokołem HTTPS (informuje o tym ikona kłódki i/lub wyświetlanie się adresu witryny na zielonym tle). Daje to gwarancję, że nie zostaną one przechwycone przez niepowołane osoby.

W praktyce, pożyczanie pieniędzy przez Internet nie wiąże się z większym ryzykiem, niż pozostałe działania w sieci. Chcąc bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę online trzeba jednak dodatkowo pamiętać, aby dogłębnie prześwietlić zarówno instytucję pozabankową, jak i samą jej ofertę.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria