Drukarka etykiet – jak wybrać?

W większych sklepach i salonach sprzedaży, firmach kurierskich czy magazynach niezbędne są wydruki wielu etykiet. Sprawne zarządzanie procesami wymaga więc doboru wydajnej drukarki etykiet. Jak wybrać idealne urządzenie?

Drukarki etykiet – typy

Drukarka etykiet termiczna pozwala drukować wyłącznie kolorem czarnym. Do wydruku etykiet niezbędny jest specjalny papier, który jest barwiony przez głowicę na czarno. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim do drukowania etykiet, które będą użytkowane przez krótki czas.

Kolejnym typem jest drukarka etykiet termotransferowa. Pozwala ona drukować w czerni i kolorze na zwykłym papierze (przeznaczonym do drukarek komputerowych). Jakość wydruku jest bardzo dobra i nie zmienia się pod wpływem temperatury czy innych czynników zewnętrznych. Wydrukowane etykiety są odporne m.in. na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

Do drukarki termotransferowej niezbędne są specjalne taśmy barwiące. Na rynku dostępne są taśmy:

•    żywiczne – pozwalają drukować etykiety na folii i tworzywach sztucznych,
•    woskowe – pozwalają drukować na kartonie i papierze,
•    woskowo-żywiczne – przeznaczone do wydruków na różnych materiałach,
•    textile – specjalne taśmy do wydruków na tekstyliach.

Drukarka etykiet – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Podczas wyboru drukarki do etykiet warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów:

  1. Wydajność - W drukarkach etykiet nie wykorzystuje się tonerów czy tuszy. Warto jednak sprawdzić długość taśmy barwiącej. To pozwoli wyliczyć, ile etykiet urządzenie pozwoli nam wydrukować.
  2. Rozdzielczość - Wysoka rozdzielczość pozwala uzyskać lepszą jakość wydruków. W sklepie wystarczy drukarka etykiet o rozdzielczości od 150 do 200 DPI. Do użytku przemysłowego warto wybrać urządzenie o wyższej rozdzielczości (nawet do 600 DPI).
  3. Szerokość wydruku - Standardowe drukarki etykiet obsługują taśmy dające szerokość od 30 do 104 mm. Dostępne są jednak także urządzenia pozwalające drukować węższe etykiety (np. 12 mm).
  4. Szybkość wydruku - Drukarki przenośne najczęściej drukują z szybkością 20 mm na sekundę, modele stacjonarne 50 mm na sekundę, a drukarki przemysłowe do 200 mm na sekundę. Parametr ten należy dostosować do indywidualnych potrzeb.
  5. Obsługiwane systemy -  Drukarka etykiet najczęściej współpracuje z systemem Windows. Warto jednak dokładnie przeczytać informacje o oprogramowaniu, ponieważ niektóre urządzenia pracują z systemem Mac czy Linux.
  6. Dodatkowe wyposażenie - Warto wybierać drukarki etykiet posiadające klawiaturę i wyświetlacz LCD. Pracę na hali produkcyjnej lub magazynowej ułatwi również pasek na rękę.

Drukarka przenośna czy stacjonarna?

Drukarki przenośne zasilane są na baterie. Dobrze sprawdzą się one do sklepów i na hale produkcyjne, gdzie drukuje się niewielkie ilości etykiet. Pozwalają drukować etykiety o niewielkiej szerokości. Drukarki stacjonarne pozwalają szybko drukować etykiety o większych rozmiarach i szybciej. Dobrze sprawdzą się one w miejscach, gdzie drukuje się więcej etykiet. Dostępne są także drukarki przemysłowe, które gwarantują bardzo wysoką jakość wydruków. Najczęściej stosowane są one przy wydrukach hurtowych (np. w centrach logistycznych czy na halach produkcyjnych).

Jaka drukarka etykiet do sklepu?

Do niewielkiego sklepu z powodzeniem wystarczy tańsza drukarka termiczna pozwalająca na wydruk w czerni. Można wybrać model przenośny. Droższe drukarki termotransferowe są dedykowane do miejsc, w których etykiety powinny długo zachować swoją jakość.

Jaka drukarka etykiet do firmy kurierskiej?

Do firm kurierskich należy wybierać drukarki, które są kompatybilne z wykorzystywanym oprogramowaniem paczkowym. Szerokość etykiet będzie wtedy dostosowana do wymogów stawianych przez firmę przewozową.

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria