Według najnowszych raportów, w Polsce ponad 20 milionów osób korzysta z urządzeń mobilnych, w tym telefonów komórkowych i smartfonów. Wśród nich jest także ogromna liczba osób starszych, których potrzeby spełnić starają się producenci.
W wielu przypadkach przypominają one wymagania stawiane przez użytkowników młodszych. Dobre urządzenie mobilne powinno być więc szybkie, przystępne w użytkowaniu, a także zapewniać dostęp do wielu funkcji dodatkowych. Obok tego, pamiętać musimy także o kilku innych potrzebach. Ich spełnienie jest często konieczne.
Telefon dla seniora – ale jaki?
Wiele osób starszych decyduje się przede wszystkim na zakup urządzeń posiadających duże, czytelne klawisze. Do tego dochodzi ekran, który również musi wyświetlać dobrze widoczne informacje oraz cyfry. Dzięki temu korzystanie z telefonu nie sprawia takim użytkownikom większych problemów
Do tego wszystkiego dochodzi również prostota obsługi. Nadmiar funkcji i możliwości w tym przypadku nie zawsze jest korzystny, często wręcz przeciwnie. Telefon dla seniora powinien przed wszystkim pozwalać na odbieranie i wykonywanie połączeń oraz wiadomości tekstowych. Wszystko to sprawia, że producenci bardzo często wypuszczają na rynek standardowe modele, które na rynku dominowały kilka-kilkanaście lat temu.
Oczywiście zdarzają się również urządzenia nieco bardziej rozbudowane, obsługujące moduły Bluetooth oraz Wi-Fi, a także pozwalające na zamontowanie dwóch kart SIM (funkcja DUAL-SIM).
A może smartfony?
Oczywiście nie oznacza to, że osoby starsze muszą ograniczać się do takich telefonów. Ich ograniczone możliwości, a także wciąż zwiększająca się świadomość technologii i umiejętności ich obsługi u seniorów sprawia, że coraz częściej decydują się oni na pełnoprawne smartfony, których na rynku jest cała masa.
Zróżnicowanie oferty rynkowej sprawia, że bez większych problemów zakupimy model, który okaże się przyjazny dla osób starszych. Czym powinien się on charakteryzować?
- Wysokiej jakości wyświetlacz. Mowa tu nie tylko o przekątnej, choć wiadomo, że ona również jest ważna – kupując smartfon osobie starszej warto decydować się na modele co najmniej 5-calowe. Na uwadze musimy mieć jednak także jakość wykonania matrycy, która powinna gwarantować odpowiednią ostrość obrazu, wysoką czytelność tekstu i szerokie kąty widzenia.
Wszystko to sprawi, że korzystanie z telefonu będzie po prostu wygodne. Na jakie rozwiązania warto się decydować? Polecić możemy przede wszystkim modele wyposażone w matryce IPS. Zapewniają one naprawdę wysoką jakość, dlatego wszelkie treści zostaną przedstawione w sposób przejrzysty i wyraźny.
- Wygodny system operacyjny. Duże znaczenie ma wersja oprogramowania. Warto decydować się na telefony nowe, ponieważ mogą one skorzystać z wielu funkcjonalności ułatwiających korzystanie ze smartfona. Wymienić należy przede wszystkim rozmaite ustawiania wyświetlacza, pozwalające na dostosowanie jego parametrów do potrzeb osoby starszej.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dla seniora lepszy okaże się system Android, iOS czy Windows Phone. Jeśli miał on już do czynienia ze smartfonami, lepiej zdecydować się na znane już środowisko. Ważne jest to, aby pozwalało ono na wyłączenie wielu niepotrzebnych funkcji, które tylko odwracają uwagę, a także odinstalowanie nieprzydatnych programów.
Warto pamiętać także o tym, że wiele systemów pozwala na zainstalowanie specjalnych, uproszczonych nakładek graficznych, które zdecydowanie ułatwiają obsługę telefonu.
- Szybkość działania. Wiele osób stwierdzi, że szybki procesor, duża ilość pamięci RAM oraz pojemna pamięć wbudowana potrzebne są jedynie osobom, które korzystają z zaawansowanych programów i gier. Tak się jednak składa, że dla seniorów wszystko to również ma spore znaczenie. Dlaczego?
Nie ma nic bardziej irytującego i męczącego niż wolnodziałający smartfon, który co chwila się zawiesza. Takie sytuacji skutecznie odstraszają osoby starsze od nowszych rozwiązań. Kupując więc telefon dla seniora, warto zadbać o to, aby zapewniał on co najmniej przyzwoite działanie. Potrzebny będzie więc minimum dwurdzeniowy procesor, 2 GB RAM i około 16 GB wbudowanej pamięci.
- Pojemna bateria. Kolejny problem smartfonów to szybko wyczerpująca się bateria. Warto decydować się na urządzenia, która dysponują akumulatorem o pojemności co najmniej 3000 mAh. Zapewnią one odpowiednio długie działanie.
- Wytrzymała konstrukcja. Jest to wymaganie stawiane przez wszystkich użytkowników. Słabej jakości smartfon wykonany wyłącznie z tworzyw sztucznych może szybko ulec zniszczeniu (często wystarczy jeden upadek z niewielkiej wysokości, by było po wszystkim), dlatego dobrze jest zakupić model odpowiednio wzmocniony.
Jak prezentują się ceny takich telefonów? Decydując się na smartfon spełniający wszystkie wymienione wyżej kryteria, należy przygotować się na wydatek od 500 złotych wzwyż.
Power bank, etui i inne przydatne akcesoria
Skoro już dowiedzieliśmy się, jaki smartfon będzie odpowiedni dla seniora, warto jeszcze rozważyć zakup akcesoriów, które zwiększa komfort jego wykorzystania.
Polecić możemy przede wszystkim powerbank, dzięki któremu uzupełnimy poziom baterii bez konieczności podłączania jej do ładowarki. Obowiązkowo powinniśmy zdecydować się na etui bądź pokrowiec, który uchroni nasze urządzenie przed skutkami upadków i uderzeń. Na rynku znaleźć można zarówno silikonowe nakładki, które chronią tył i krawędzie obudowy, jak i bardziej rozbudowane produkty, gwarantujące kompleksowe zabezpieczenie. Co jeszcze warto zakupić? Z pewnością przydatna okaże się szkło hartowane na ekran oraz słuchawki.
Tak wyposażony smartfon z pewnością okaże się przydatny dla osób starszych. Nauka obsługi tego typu urządzeń nie powinna sprawić zbyt wielu problemów.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)