Ubezpieczenie zdrowotne – patent na kolejki?

Chociaż każdy Polak opłacający obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne ma swobodny dostęp do opieki medycznej, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może przyprawić o zawrót głowy. Czy wykupienie dostępu do prywatnych świadczeń medycznych stanowi rozwiązanie problemów kolejek w przychodniach? Sprawdzamy.

Dane zamieszczone w raporcie przygotowanym przez Fundację Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz pracownię MAHTA nie napawają optymizmem. Czas oczekiwania na wizytę u kardiologa czy endokrynologa wynosi nawet 6 lat! To zdecydowanie za długo – szczególnie, jeśli pacjent wymaga pilnego leczenia. Nic więc dziwnego, że prywatne polisy zdrowotne cieszą się coraz większą popularnością. Wzmożone zainteresowanie potwierdza duża ilość zapytań o ubezpieczenie medyczne na Rankomat.pl.

Czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ

Jak pokazują statystyki, średnio na konsultację lekarską trzeba czekać niemal 4 miesiące. O ile wizyta u pediatry czy internisty dostępna jest właściwie od razu, tak czas oczekiwania na wolny termin u okulisty wynosi 1 miesiąc. Kolejki do ortopedy wynoszą średnio 2 miesiące, zaś do endokrynologa – nawet 2 lata. Wiele osób decyduje się zatem korzystać z usług prywatnych, które kosztują co najmniej 150 zł za jednorazową konsultację.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co to daje?

Prywatna polisa zdrowotna to usługa świadczona przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Stanowi uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego – nie może być jego zamiennikiem.

Taka polisa daje dostęp do szerokiego zakresu świadczeń medycznych. Jej główną zaletą jest przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na wizyty u specjalistów. Najczęściej są one organizowane w ciągu zaledwie kilku dni – niezależnie od tego, czy będzie to dermatolog, endokrynolog, kardiolog czy neurochirurg. Takie rozwiązanie pozwala zatem na szybsze zdiagnozowanie schorzenia i podjęcie ewentualnego leczenia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zatem okazać się rozwiązaniem, które pozwoli pacjentowi wyeliminować konieczność stania w kolejce.

Ile to kosztuje?

Prywatne polisy zdrowotne oznaczają dodatkowy wydatek, ale warto go ponieść. Jak pokazuje porównanie ubezpieczeń na życie, ceny zaczynają się już od 32 zł. Należy jednak pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie wysokością składki. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od zakresu świadczeń – im tańsze ubezpieczenie, tym np. mniejsza dostępność lekarzy specjalistów czy badań.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria