4 przedmioty niezbędne do stworzenia animacji

Tradycyjne animowanie, mimo upływu czasu, nadal jest techniką często wykorzystywaną. Rozpoczynając swoją przygodę animatora trzeba się zaopatrzyć w pewne niezbędne przyrządy. Zdobycie niektórych z nich może stanowić niestety w Polsce problem, gdyż nie ma sklepów poświęconych m.in. animacji 2D (Poznań, Warszawa i inne duże miasta nie stanowią tu wyjątku). Jednak dla chcącego nic trudnego i da się znaleźć na internetowych aukcjach wszystko co niezbędne animatorowi. Poniżej przedstawiono 4 przedmioty, które są bardzo ważne w tym fachu.

Ołówki. Podstawę dla każdego animatora stanowi oczywiście odpowiedni zestaw ołówków, co nie powinno dziwić, w końcu to jego główne przyrządy pracy. Jakie wybrać? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy rysuje w inny sposób, z różnym naciskiem. Dlatego warto wypróbować kilka rodzai, aby wiedzieć, która twardość ołówka będzie odpowiednia. Polecany zakres to od HB, B0 do B2, jednak tak jak było wspomniane wyżej, każda osoba może mieć inną technikę rysowania, więc nie zawsze warto się tym przedziałem sugerować. Warto także zaopatrzyć się w kredkę czerwoną lub niebieska, ta pierwsza będzie służyć do nanoszenia poprawek, natomiast niebieska przyda się przy szkicowaniu różnych elementów. Grafitowy ołówek ma służyć już do samej zmiany koloru na czarny oraz przerysowywania rysunków na czysto.

Kartki. Kolejna wydawałaby się oczywista rzecz w zestawieniu i faktycznie, aby rysować, trzeba mieć na czym, jednak mniej jasną sprawą jest jakość papieru, na którym się to robi. Zaczynając swoją przygodę z animacjami nic nie stoi na przeszkodzie, aby rysować na zwykłym papierze ksero, jednak wraz z rozwojem umiejętności, może się on okazać niewystarczający. Czym więc warto się kierować przy jego wyborze? Istotny jest poziom sprasowania papieru (im mocniej tym lepiej), gdyż w trakcie rysowania nie może przeszkodzić żadne włókno papieru lub mikrorowki w nim. Drugą ważną sprawą jest jego kolor - najlepiej, jakby był biały. Jedną z najważniejszych cech jest jego grubość, powinien on być jak najbardziej cienki, jest to niezbędne, gdyż animator musi widzieć podczas rysowania swoje poprzednie klatki.

Stół do animacji. Poza narzędziami rysowniczymi animator potrzebuje także odpowiedniego stołu. Wykonany jest on najczęściej z drewna, posiada możliwość zmiany kąta nachylenia i przede wszystkim ma otwór w kształcie koła, który jest przykryty matowym szkłem lub pleksią, a pod spodem zamontowane jest w nim źródło światła. Mimo, iż opis konstrukcji brzmi skomplikowanie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecić stworzenie stołu potrzebnego do kreowania animacji 2d w Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy też innym większym mieście. Dlaczego jest on niezbędny dla animatora? Przede wszystkim dzięki ciągłemu podświetleniu będzie on mógł lepiej widzieć sekwencje rysunków oraz łatwiej mu przyjdzie przerysowywanie elementów na późniejszych etapach prac.

Peg bar. Mimo niepozornego wyglądu przedmiot ten jest jednym z najważniejszych podczas tworzenia ręcznie animacji, a wynika to z konieczności mocowania rysunków w jednym miejscu. Nawet niewielka zmiana położenia kartek względem siebie może całkowicie zmienić płynność animacji, co nie będzie wyglądało dobrze. Przyrząd ten ułatwi też grupową pracę animatorów, ponieważ nie będą oni musieli idealnie ustawiać kartki tak jak zrobił to poprzednik, a wystarczy, że zamontują oni ją na swoim peg barze i otrzymają takie same położenie papieru, na jakim pracował poprzednik. Jakby tego było mało peg bar przydaje się także przy skanowaniu, gdyż dzięki niemu możliwym będzie zeskanowanie rysunków na tej samej wysokości, a co za tym idzie przyspieszy to potem montaż klatek.

Oczywiście nie są to jedyne narzędzia przydatne animatorowi, jednak są one zdecydowanie niezbędne do rozpoczęcia prac. Tak więc niezależnie, czy będą to animacje 2d poznańskich koziołków, warszawskiej syreny lub też czegoś absolutnie nowatorskiego, przyrządy takie jak peg bar, stół do animacji, ołówek i kartka będą używane zawsze.

Więcej informacji o animacjach 2d można znaleźć na stronie Meggot.pl

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria