Mówi się, że częste mycie samochodu może uszkodzić jego lakier, po czym koszt malowania może wynieść co najmniej kilkadziesiąt, a najczęściej kilkaset złotych. Czy jest się o co bać?
Lśniący lakier
Każdy samochód będzie wyglądał znakomicie, jeśli jest umyty i ładnie się błyszczy w słońcu. Nie ma tutaj nad czym dyskutować. Doprowadzenie go do takiego stanu nie jest oczywiście proste, a na pewno nie jest szybkie. Trzeba go dobrze umyć, wypolerować i nawoskować. Co jednak z myciem? Czy samo mycie nie uszkodzi lakieru? Jak często i czym można myć auto, by nie uszkodzić lakieru? Coraz więcej kierowców zadaje sobie takie pytania, ale odpowiedzi na nie wcale nie są proste.
Jak często myć samochód?
To pytanie akurat nie jest specjalnie złożone, ponieważ samochód myjemy wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, czyli kiedy stwierdzimy, że się ubrudził. Najczęściej oznacza to jedno mycie w tygodniu lub nawet tylko jedno mycie w miesiącu. Eksperci mają tu różne zdania, a kierowcy mogą po prostu popatrzyć na swoje auto i stwierdzić, czy jest brudne. W zimie wygląda to trochę inaczej, ponieważ warunki są trudne, pojawia się sól na drogach, a zamarzanie wody na pewno nie pomaga.
Czy mycie może uszkodzić lakier?
To już jest trudniejsze pytanie. Współczesne lakiery są całkiem solidne i ich uszkodzenie nie jest łatwe. Nawet zadrapania nie będą skutkowały korozją. Starsze lakiery spisuja się trochę gorzej. Niezależnie jednak od rodzaju lakieru, można go uszkodzić w czasie mycia.
Spokojne zabiegi z użyciem szmatki, szamponu i ciepłej wody nie niosą ze sobą takiego ryzyka, ale jeśli nie ma się czasu na taką zabawę i stosuje się szybkie myjnie bezdotykowe, zwłaszcza w sposób nieumiejętny, można doprowadzić do poważnego problemu. Takie myjnie, jeśli są nieprawidłowo użytkowane, doprowadzają do powstawania uszkodzeń na lakierze. Dobrze widać je w słoneczne dni. Częste mycie w myjni bezdotykowej na pewno po jakimś czasie doprowadzi do pojawienia się korozji.
Bezpieczne sposoby mycia samochodu
Najbezpieczniej jest oczywiście myć samochód ręcznie. Trudno o to zwłaszcza w dużych miastach, gdzie nie ma na to miejsca. Mimo wszystko, warto się postarać o znalezienie i miejsca, i czasu. Dobrze jest używać do mycia sprzętu zalecanego przez producenta samochodu, postępować powoli i spokojnie, zaczynać od szyb, a potem ruchami kolistymi przechodzić na inne elementy pojazdu. Umyć trzeba też felgi.
Zabezpieczenie lakieru
Pełnej pewności, że lakieru niczym nie uszkodzimy, nie będziemy mieli nigdy. Można jednak taką pewność podnieść poprzez stosowanie wosków ochronnych. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu samochodu nakłada się na karoserię specjalny wosk z dodatkiem polimerów, które będą chroniły samochód przed zarysowaniami, silnym słońcem, a także solą z dróg.
Komentarze (0)