Czy każdy może skorzystać z ulgi podatkowej w IKZE? Jak ją wyliczyć? Krótki poradnik

Konto emerytalne IKZE to sposób na uniezależnienie wysokości swojej emerytury od tej, wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że IKZE pomaga wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności również tu i teraz. W artykule wyjaśnimy jak to zrobić. Podpowiemy także, czy wszyscy mogą skorzystać z ulgi podatkowej, możliwej dzięki IKZE.

IKZE to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Jego celem jest ułatwienie gromadzenia kapitału na emeryturę.

Konto IKZE możesz założyć, podpisując umowę z:

  • * bankiem,
  • * funduszem inwestycyjnym,
  • * dobrowolnym funduszem emerytalnym,
  • * podmiotem prowadzący działalność maklerską;
  • * zakładem ubezpieczeń.

Od tego, którą instytucję wybierzesz będzie zależało ryzyko inwestycyjne oraz wysokość zysków.

Dlaczego warto założyć konto IKZE?

 Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pozwala uniknąć 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Inwestując na własną rękę w identyczne narzędzia finansowe, oszczędzający będzie musiał go odprowadzić. IKZE to także sposób na wygenerowanie odczuwalnych oszczędności tu i teraz. Jak to zrobić?

IKZE ulga podatkowa - ile można odliczyć?

Maksymalny limit wpłat na IKZE wynosi 1,2-krotność prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2017 roku jest to 5 115,60 zł

IKZE ulga podatkowa - ile pieniędzy zostanie w kieszeni?

Posiadając indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, można obniżyć podstawę swojego opodatkowania, oszczędzając tym samym całkiem sporo pieniędzy.

Jak to wygląda w praktyce?

Biorąc pod uwagę maksymalny limit wpłat na IKZE (5115, 60 zł,), osoba, która znajduje się w pierwszym progu podatkowym (18%) może zmniejszyć wysokość podatku o 920,80 zł. Osoby z 2 przedziału (32%) mogą zaoszczędzić na podatku aż 1636,99 zł. Podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach liniowych (19%), zapłacą podatek niższy o 971,96 zł.

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgi podatkowej IKZE mogą skorzystać osoby, które rozliczającą się z podatku na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 18 proc. i 32 proc.) oraz te, które prowadzą działalność gospodarczą.

Jak wyliczyć ulgę?

Wyliczenie ulgi podatkowej jest bardzo proste. Wystarczy, że w rocznym rozliczeniu PIT od kwoty przychodu odejmiesz kwotę, wpłaconą na rachunek IKZE. Dzięki temu podstawa opodatkowania będzie niższa.

Do zeznania głównego (w zależności od formy zatrudnienia będzie to PIT-37, PIT-36, PIT-28 lub PIT-36L ) należy dodać PIT/O, uwzględniający wpłaconą na IKZE kwotę.

Dokumentem uprawniającym do odliczenia powinny być potwierdzenia dokonywania wpłat na IKZE .

Czy osoba bezrobotna osiągnie korzyści podatkowe dzięki IKZE?

Osoba, która nie posiada udokumentowanych dochodów zwyczajnie nie będzie miała od czego odliczyć wpłaconych na IKZE pieniędzy.

Jeśli jej przychód w danym roku wynosi 0 zł, nie można go przecież zmniejszyć o kwotę, wpłaconą na rachunek IKZE.

Trzeba pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Należy zatem zapoznać się z materiałami udostępnianymi przez instytucje oferujące IKZE.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria