Ubezpieczenie pożyczki – czym jest i kiedy warto się na nie zdecydować?

 

Czasami ubezpieczenie pożyczki lub kredytu (zwłaszcza hipotecznego) jest obligatoryjne, w większości jednak przypadków pozostaje dobrowolne. Ubezpieczona pożyczka to pożyczka, która jest przede wszystkim zabezpieczona.

Na czym polega ubezpieczenie pożyczki i przed czym zabezpiecza pożyczkobiorcę?

 

Ubezpieczenie pożyczki to rozwiązanie, które zabezpiecza zadłużenie. Stosowane jest przez wiele banków i firm pożyczkowych, oferujących tzw. szybkie pożyczki, czego dobrym przykładem może być Kuki.pl (https://www.kuki.pl/), oferujący pierwszą pożyczkę za darmo w przypadku terminowej spłaty. Podstawowym celem ubezpieczania pożyczki lub kredytu jest zabezpieczenie należności na wypadek utraty płynności finansowej. Decydując się na ubezpieczenie pożyczki, mamy pewność, że w określonych przez umowę sytuacjach, to ubezpieczyciel pokryje część rat pożyczki lub kredytu. O jakich sytuacjach możemy w tym przypadku mówić?

Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnej umowy ubezpieczenia pożyczki. Najczęściej jednak ubezpieczenie daje gwarancję spłaty części zadłużenia w wybranym okresie ratalnym w sytuacjach okoliczności losowych takich, jak np.:

- nagła utrata pracy,

- nieszczęśliwy wypadek,

- ciężka choroba,

- inna okoliczność, niepozwalająca pod względem zdrowotnym na realizację stosunku pracy,

- śmierć pożyczkodawcy.

 

Ubezpieczenie pożyczki – zalety i wady

Ubezpieczona pożyczka zapewnia zatem regularność spłaty zadłużenia w powyższych przypadkach, jeśli są one przewidywane przez umowy (oczywiście, w zależności od oferty, umowa może precyzować także inne okoliczności). Ubezpieczenie pożyczki lub kredytu daje więc pewne poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także zabezpieczy nas przed wpadnięciem w tzw. spiralę długu, gdyby stało się nam coś złego.

Z drugiej strony, jak każde rozwiązanie, ubezpieczenie pożyczki ma pewne mankamenty. Największą wadą jest wysokość opłat związanych z dodatkowym ubezpieczeniem zadłużenia. Trudno jest podać jeden stały koszt ubezpieczenia pożyczki, jednak w zależności od ofert konkretnych firm pożyczkowych, banków i towarzystw ubezpieczeniowych koszty te oscylują od ok. 7,5% do nawet 30% wartości przyznanej kwoty pożyczki. Zwykle koszty te są rozkładane i spłacane przez pożyczkobiorcę wraz z zadłużeniem.

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria