Czy warto kupić deskorolkę elektryczną?

Miłośników jazdy na dwóch kołach nie brakuje – w większości przypadków są to jednak rowerzyści. Od pewnego czasu możemy zaobserwować wzrost zainteresowania także deskorolkami elektrycznymi – czym są i czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować?

Popularność tego typu sprzętu można przyrównać do emocji, jakie wzbudza dron. Dla wielu jest to ciekawy gadżet, który jednak po początkowym okresie zachwytu często jest rzucany w kąt. Na szczęście latające maszyny mają również inne zastosowania (związane są one miedzy innymi z kręceniem wysokiej jakości materiałów filmowych). Czy podobnie jest w przypadku omawianych deskorolek?

Budowa i działanie urządzenia

Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt przypomina deskorolkę, z ta różnicą, iż każdy egzemplarz jest wyposażony w dwa duże koła, zamontowane po bokach. Za poruszanie się urządzenie odpowiada silnik akumulatorowy, który zazwyczaj jest w stanie pokonać kilka-kilkanaście kilometrów na jednym ładowaniu.

Co jednak najważniejsze, deskorolką sterujemy poprzez balans ciałem. Gdy wychylimy się nieco do przodu, urządzenie rusza, a w momencie wyprostowania sylwetki, zatrzymuje się. Jak nietrudno się domyślić, cofanie wymaga przechylanie się do tyłu. Jak jednak skręcać taką deskorolką? Odbywa się ono za sprawą nacisku stóp na dwa podesty, na którym stoimy. Wszystko to sprawia, że do użytkowania deskorolki elektrycznej trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Jeśli nam się to nie uśmiecha, możemy zakupić model, który sterowany jest również przy użyciu pilota lub smartfona. W wielu przypadkach jest to jednak jeszcze mniej wygodne i co ważne, ogranicza dynamiczne balansowanie urządzeniem.

Po co mi taka deskorolka?

Jak już wspomnieliśmy, jest to fajny gadżet. Niektórzy jednak mogą zastanawiać się nad sensem dłuższego wykorzystania takiego urządzenia. Trzeba przyznać, iż sprawdza się ono najlepiej na płaskich i prostych nawierzchniach, choć nie można oczywiście zapominać o modelach przystosowanych do nieco gorszych warunków.

Deskorolka elektryczna okaże się więc przydatna, jeśli mamy dostęp do ścieżek rowerowych lub odpowiednio przygotowanych dróżek, po których możemy poruszać się bez obawy o samochody. W takich warunkach sprzęt ten zapewni nam sporo frajdy, zwłaszcza jeśli nie będziemy bać się rozwinięcia większych prędkości.

Deskorolka może okazać się również nieoceniona w trakcie dłuższych wypraw. W tym celu omawiane urządzenia kupowane są chociażby dla dzieci. Modele dla nich przeznaczone nie rozwijają zbyt dużych prędkości, dlatego doskonale przydadzą się na dłuższych spacerze czy chociażby podczas zakupów w centrach handlowych.

Na taką deskorolkę zdecydują się również miłośnicy ciekawych, nowoczesnych gadżetów, a także wszyscy ci, którzy lubią poczuć wiatr we włosach i poza rolkami, rowerami, zwykłymi deskami, pragnąć wypróbować coś nowego.

Jak wybrać deskorolkę elektryczną?

Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem omawianego sprzętu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, które mają wpływ na jego wydajność i możliwości. Oferta rynkowa deskorolek jest bardzo szeroka, dlatego teoretycznie nie powinniśmy mieć problemów, by znaleźć odpowiedni model. Jeżeli jednak nie przeanalizujemy ich pod kątem technicznym, możemy wybrać urządzenie, które nie spełni naszych oczekiwań.

  • Zasięg. Parametr absolutnie najważniejszy. Informuje nas bowiem, jaki dystans będziemy w stanie pokonać na deskorolce przy jednym ładowaniu. Najsłabsze modele pod tym względem przejeżdżają zaledwie kilka kilometrów, jednak na rynku znajdują się również urządzeniu o zasięgu 20, 30, a nawet 40 kilometrów.
  • Ładowanie. Mowa oczywiście o czasie, jaki jest potrzebny do całkowitego naładowania akumulatora deskorolki.
  • Prędkość. Kolejny ważny parametr. Deskorolki dla dzieci poruszają się z prędkością maksymalną około 10 kilometrów na godzinę, w przypadku modeli dla dorosłych, parametr ten może osiągnąć wartość nawet 60 kilometrów na godzinę.
  • Maksymalne obciążenie. Chodzi o wagę użytkownika.
  • Koła. Warto zwrócić uwagę zarówno na ich rozmiar, jak i materiał, z którego zostały przygotowane. Duże i twarde koła będą w stanie poruszać się po gorzej przygotowanych nawierzchniach, na których pojawiają się nierówności, niewielkie kamienie bądź ziemia. Niektórzy producenci przygotowują nawet specjalne dedykowane modele deskorolek terenowych, które poza wytrzymałymi kołami posiadają również obudowy wykonane z wysokiej jakości tworzyw.
  • Dodatkowe funkcje. Mowa tu przede wszystkim o wykorzystaniu modułu Bluetooth, za pomocą którego możemy sparować deskorolkę ze smartfonem. W ten sposób możemy śledzić pokonane trasy, prędkość, a także odtwarzać muzykę lub radio.          

Ile kosztują deskorolki elektryczne?

Ceny omawianych urządzeń są zależne od materiałów wykorzystanych do przygotowania obudowy i kół, a także najważniejszych parametrów, a więc pojemności akumulatora oraz maksymalnej prędkości, jaką są w stanie rozwinąć. Cenę podbijają także funkcje dodatkowe.

Najtańsze modele zakupimy już za około 500 złotych. Jeśli jednak zależy nam na dużym zasięgu lub sporych prędkościach, musimy przygotować się na wydatek od 700 do nawet 2 tysięcy złotych. Przed wyborem warto jeszcze prześledzić recenzje interesujących nas sprzętów, a także opinie użytkowników, którzy mieli okazje go wypróbować.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria