Moduły komunikacyjne – małe wymiary, duże możliwości

Gotowe urządzenia elektroniczne z reguły zawierają w sobie wszystkie, przewidziane przez ich twórców, elementy. Bardziej wymagający klienci poszerzają jednak ich możliwości poprzez instalację dodatkowych modułów. Modele te wykorzystuje się następnie do rozszerzania funkcji prostych platform komputerowych, będących bazą różnych funkcjonalnych projektów.

Czym są moduły komunikacyjne?

W elektronice bardzo chętnie wykorzystywane są moduły komunikacyjne, dzięki którym urządzenia zyskują zdolność komunikacji z innymi. Moduły takie można podzielić na przewodowe ( GSM/GPRS/3G, LTE, LoRa) i bezprzewodowe (WiFi, Bluetooth oraz rzadziej stosowane standardy, takie jak ZigBee i Z-Wave), przy czym w ostatnich latach popularność zyskują te drugie rozwiązania. Najpopularniejsze moduły bezprzewodowe wykorzystują fale radiowe, dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku komunikacji zarówno na daleki, jak i krótki dystans.

Moduły komunikacyjne – krótki przegląd

Moduły GSM/GPRS doskonale nadają się do tworzenia zdalnych systemów, wykorzystywanych w lokalizacjach trudno dostępnych lub takich, do których nie opłaca się instalowanie komunikacji przewodowej. Moduły łączności komórkowej używane są m.in. w systemach, rejestracji i transmisji określonych parametrów, np. w stacjach meteorologicznych i przy uprawach rolniczych lub sadowniczych.

Dostępne są także moduły bezprzewodowe, służące rejestracji danych. Urządzenia, zaopatrzone w moduły łączności komórkowej, posiadają często wbudowany odbiornik GPS, dzięki czemu możliwa jest lokalizacja danego modelu. Takie łączone rozwiązania doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju akcesoriach do monitoringu lokalizacji i ruchu pojazdów lub w badaniach przyrodniczych do śledzenia migracji zwierząt. Często stosowanym rozwiązaniem jest łączenie dwóch modułów w jednym, kompaktowym urządzeniu.

Do komunikacji na odległość maksimum kilkuset metrów można wykorzystać moduły LoRa. Pozwalają one na wydajną, mało podatną na zakłócenia i stabilną szerokopasmową komunikację pomiędzy urządzeniami. Moduły komunikacyjne LoRa pracują w częstotliwości 433MHz lub 868MHz.

Kolejną grupą są moduły komunikacyjne Wi-Fi, pozwalające na szybką komunikację między urządzeniami. Algorytm ten pozwala na budowę bezprzewodowych sieci komputerowych, lokalnych i nie tylko. Sieci Wi-Fi podzielone są na standardy, działające w pasmach częstotliwości od 2400 do 2485 MHz (2,4 GHz) lub 4915 do 5825 MHz (5 GHz).

Do komunikacji na krótsze odległości stosuje się m.in. moduły pracujące w paśmie ISM. Podstawowe urządzenia mają zasięg kilkudziesięciu metrów, a wykorzystują, tzw. częstotliwości nielicencyjne.

Podobne działanie wykazują moduły ZigBee oraz Z-Wave, pozwalające na stworzenie sieci powiązanych oraz sterowanie i komunikację urządzeń np. w ramach inteligentnego domu.

Jeszcze krótszym zasięgiem charakteryzują się moduły Bluetooth, które pozwalają na komunikację na odległość maksymalnie stu metrów. Specyfikacja standardu obejmuje w tym przypadku trzy klasy mocy nadawczej ERP 1-3, o zasięgu 100, 10 i 1 metra, przy czym klasa druga jest najczęściej spotykana. Bluetooth opiera się na paśmie o częstotliwości 2,4 GHz, podzielonym na kanały komunikacyjne.

Do komunikacji na małe, kilkunastocentymetrowe odległości, wykorzystać można moduły NFC i RFID. Dają one możliwość skonstruowania urządzeń do transmisji danych lub pozwalających np. na zbudowanie inteligentnych programowalnych identyfikatorów oraz (w logistyce) do identyfikacji opakowań zbiorczych.

Decydując się na użycie technologii komunikacyjnych, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości moduły komunikacyjne, na przykład w hurtowni Micros.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

O serwisie

Crd24.pl czyli Twoje źródło informacji

Nowinki ze świata technologii i biznesu

Najwyższa jakość artykułów  na wyciągnięcie ręki

Kontakt

konsument@crd24.pl

Galeria